Argh..

Matias-

Eli tietääkös joku, että mikä voi olla mopossa vikana, kun mopo käynnistyy aina ensimmäisellä yrityksellä, mutta sitten kun lyö ykkösen silmään ja lähtee liikkeelle kuuluu joka kerta sellainen pieni kolahdus jostain, ihan kun jotkut osat kolahtaisivat yhteen, vaikea selittää, mutta toivottavasti joku osaisi auttaa..
Ajon aikana ei ole mitään ongelmia.

Kiitos. :)

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sherlock

      Kylmällä koneella vaihde pamahtaa sisään kunnolla. Lämmitä konetta pari minuuttia rauhassa tyhjäkäynnillä tai kevyesti pitämällä kierrokset reilussa kolmessa tonnissa. Kun kone on lämmin, öljyt juoksee paremmin ja vaihteet menee paljon pehmeämmin sisään.

      Jos olet isoja pyöriä seurannut, niin niissähän kolahtaa aina vaihde tosi kovin, vaikka kone oliskin lämmin.

      • Matias-

        Taisin selittää vähän huonosti.. :/

        En siis tarkoittanut sitä, että vaihde pamahtaa, vaan sitä, kun lähtee liikkeelle niin kuuluu pari sellaista ihmeellistä napsahdusta jostain päin moottoria.(?)
        Rupesin miettimään, että voiko mäntä pitää jotain kolinaa, kun tuolla on ajettu nyt 10tkm ja se pitäisi kuulemma vaihtaa..?

        Anteeksi huono selitys, mutta sitä on vaikea kuvailla. :/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      35
      2875
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2681
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      32
      2403
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1914
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      27
      1559
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1513
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1203
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1025
    Aihe