JOS KIBA ON AIEMMIN JULKISESTI ITSE PUHUNUT HIRVEÄN MÄDÄNTYNEESTÄ PERHEESTÄÄN JA LAPSUUDESTAAN, PELKOINEEN, TURVATTOMUUDEN TUNTEINEEN JA TASAPAINOTTOMUUKSINEEN, NIIN MIKSI YHTÄKKIÄ MIRANDAN SANAT JOTKA TUOVAT VAIN NÄMÄ SAMAT ASIAT ILMI JOITA KIBA ITSE ON TUONUT LOUKKAAVAT HÄNEN KUNNIAANSA. tOISTAMALLA KIBAN SANOJA MIRANDA VAIN PERUSTELI SYYTÄ SILLE MIKSI KIBA ON IKÄVÄN LAPSUUTENSA JA HUONOJEN KOKEMUSTENSA PERUSTEELLA JÄÄVI PUHUMAAN KOKO KANSAN PUOLESTA JA VASTAAN.
TÄSSÄ SEN SIVUN LINKKI:
http://www.ylioppilaslehti.fi/1997/12/12/kulttuurinsa-kapinallinen/
KIBASTA...
6
1028
Vastaukset
- kieroa peliä
kipatsulla pussissaan. Mutta ainahan totuus sattuu.Ja vaikka itse hyvin tietää totuuden ja joutuu sen kanssa elämään niin toisen ihmisen sanomana totuus on tuplasti hirveämpää.Ihmeellisiä on nykypäivän ihmoset,jotka vääntävät totuudesta valhetta ja kieroilevat toisten kustannuksella.Tekisi hyvää itse kullekin kiristää moraalista vyötänsä ja pestä kielensä valheesta.
- Ne huumeet!
Kun alettiin puhua vaikeasta ongelmasta, romanien yltyvästä huumeiden ja päihteiden käytöstä, silloin alkoi huuto ja mellastus. Elikkä se koira älähti,johon kalikka kalahti.
Nyt sit haetaan sijaiskärsijöitä omille puuhille ja teoille. Kaikestahan pitäisi vaan vaieta ja esittää ulkokultaista hyvinmenoa.
Annetaanko tosiaan sisäänlämpiävän ja salailevan tyylin pilata nuoriso? Monenko nuoren luulette selviävän kuiville,kun alkavat päiteiden ja huumeiden käytön jo alaikäisenä! Moniko niistä viittii enää ajatella koulutusta? Monenko lapset hoituu sukulaisilla jo nyt?
Jos halutaan kirkastaa kuvaa romaneista ja pitää hyvällä tavalla yllä kulttuuria,silloin on mietinnän paikka monenkin asian kohdalla.
- toivon
valtaväestössäkin hurjasti yleistyvää ja lisääntyvää huumaus/alkoholi käytön huomaamista.Ei ole kyse vain ja ainoastaan romaneista,vaan ongelma on yleis maailmallinen.Moraalin häviäminen miltein sukupuuttoon.Oikean ja väärän kadottaminen.Arvojen totaallinen vääristyminen.Ja kyse on koko maailman ihmisistä,ei vain romaneista.Mutta tämä meneillään oleva aihe antaa oivan hyökkäys aseen romaneita vastaan.Jopa sisällis sodasta on hajua.(en tarkoita mitään väkivalta tekoja) Kyllä niin romanit kuin valtaväestökin tietää nykypäivän houkutukset ja vaanivat vaarat.Väittäisin,että kyse on pitkälti vanhempien vapaasta kasvatuksesta ja vanhemmuuden hukassa olemisesta niin romaniella kuin valtaväestölläkin.Tietenkään tätäkään emme voi yleistää.Olkaamme reiluja lähimmäisillemme ja nähkäämme nykypäivässä olevat ongelmat laajammin.Ei ole fiksua osoittaa toista sormella ja niputtaa samaan kastiin.Kyse ei ole ryhmiin sijoittuvasta ongelmista,vain ihmisiin yksilöinä väriin katsomatta.
- Lukija. .
"meneillään oleva aihe antaa oivan hyökkäys aseen romaneita vastaan"
Höpöhöpö,samassa sopassa uidaan ja johan on perustettu kaikenmaailman huumekuntoutusyksiköitä jne. Joten ei tässä yhtään kukaan ole valtaväen ongelmia hyssytellyt,päinvastoin.
Ketään ei ole siis niutettu,mutta huumeet on pysäytettävä ja siihen haaviin on saatava kaikki mukaan!!
- tietoja vääriin tarkoituspe...
Kiban antamia tietoja käytettäessä häntä vastaan ja pyrkimyksenä tehdä tyhjäksi hänen antamansa lausunnot julkisuudessa ja kirjoitukset (YLE. Junger)ovat loukkaavia ja rikoslain alaisia.
- NIMETTÖN
JOS TOISTETAAN KIBAN OMIA MIELIPITEITÄ PERHETAUSTOISTAAN JA PERUSTELLAAN TÄLLÄ MIKSI HÄNEN KÄSITYKSENSÄ ROMANIKULTTUURISTA OVAT KIELTEISEN VOITTOISIA JA POHDITAAN TÄMÄN VAIKUTUKSIA NEGATIIVISIIN JULKILAUSUMIIN MEDIASSA... ONKO SE RIKOS? VUOLASRANTA ITSE EI LEVITTÄNYT KIRJETTÄ JOUKKOTIEDOTUSVÄLINEILLE VAAN OSOITTI SEN KOMMENTTINA JUNGERILLE YLELLE JATKUVASTA VAIN NEGATIIVISTEN KOMMENTTIEN ULOSPÄÄSTÄMISESTÄ KOSKIEN ROMANEITA TV1:N OHJELMISTOSSA. YLE ITSE LEVITTI MM. HESARIIN TÄMÄN KIRJEEN SISÄLLÖN.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h553513- 393218
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062771Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv432520Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541963Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151609- 321493
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061307- 1801241
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p201208