Olemme menossa häihin ja toiveena oli saada rahaa matkaan. Ehdin kuitenkin jo ostaa ulkomailta (siellä edullisen) kivan ja mielestäni heille sopivan nimikoidun lahjan. Riittääkö 100e kahdelta henkilöltä ostetun lahjan lisäksi?
Riittääkö 100e kahdelta
8
3172
Vastaukset
- hyvin
vähempikin riittäisi kuin 100e.
- öööööööö
vaikka toiveena on raha niin se ei tarkoita että on pakko antaa rahaa. mielestäni lahja riittää, ei enää rahaa lisäksi.
- tietenkään
..kahta lahjaa,jompi kumpi,ja kun olet ostanut jo lahjan se käy hyvin.Ja 100euroa on muutenkin kamalan paljon rahaa.
- jooo..
vaikka kahvikupin hinta onkin noussut euron myötä, ei lahjan tarvitse olla samassa suhteessa korkeampi.
- minkälaisista
häistäkintä on kyse. Tavis häihin, joissa tarjoilla on jotain peruspitopalvelun kahvia ja kuivunutta täytekaakkua, joku 100e lahja on hirveän paljon.
- käy kyllä näin
elikä ollaan kaikki neljä työssä käyviä ihmisiä ja kaikki antaa meitin porukassa 50euroa. meitä neljä.
mun mielestä se on sopiva määrä. onhan se paljon rahaa mutta miettii mitä maksaa ruoat ja kaikki muu pieni piiperrys jota häiden vuoksi on tehty! - mitä morsian
käy kyllä näin kirjoitti:
elikä ollaan kaikki neljä työssä käyviä ihmisiä ja kaikki antaa meitin porukassa 50euroa. meitä neljä.
mun mielestä se on sopiva määrä. onhan se paljon rahaa mutta miettii mitä maksaa ruoat ja kaikki muu pieni piiperrys jota häiden vuoksi on tehty!on häävouhkoksissaan mennyt maksamaan pitopalvelulle, mutta 50e on ihan liikaa kuivasta kakun käntystä ja puolipäivää seisoneesta pitopalvelukahvista.
- siitä riipu mitä ...
käy kyllä näin kirjoitti:
elikä ollaan kaikki neljä työssä käyviä ihmisiä ja kaikki antaa meitin porukassa 50euroa. meitä neljä.
mun mielestä se on sopiva määrä. onhan se paljon rahaa mutta miettii mitä maksaa ruoat ja kaikki muu pieni piiperrys jota häiden vuoksi on tehty!Morsian on pipertänyt tai mitkä on tarjoilut,eihän vieras maksa "palkkaa" morsiusparille vaan antaa haluamansa lahjan oli häät sitten tavis tai mimmoset hyvänsä,eikä maksa tarjoilukulujakaan.Kyllä korkeintaan 50euron arvoinen lahja pariskunnalta on jo ihan hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561336Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731285Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830