Mitä tarkoittaa rasite?

Rasittunut

Osaiskohan joku vääntää mulle rautalangasta mitä tarkalleen ottaen tarkoittaa "rasite"? Rasite -sana tuo mieleen jonkin negatiivisen asian. Toisaalta tiedän että jos on ostamassa vaikkapa mökkiä ja siinä on rasitteena kiinnityksiä, niin se on ostajan kannalta hyvä asia kun ei tarvitse erikseen hakea kiinnityksiä vakuudeksi. Mutta onhan niitä muitakin rasitteita ja kiinnostaisikin tietää että mikä se rasite oikein on, ja pitäisikö sen "rasittaa" vai ei?

2

1813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rasittaa jos

      naapuri saa kulkea tontin läpi rantaan uimaan ja soutamaan.

    • ile helsinki

      Rasite tarkoittaa esim. että kiinteistöä rasittaa jonkin toisen kiinteistön oikeus esim. käyttää tontin reunaa tienä, naapurin vesi - javiemäriliittymä saattaa joskus kulkea teknisistä syistä tontin kautta. Maasedulla varsinkin isoista kiinteistöistä lohkotuilla määräaloilla on ns. rantaoikeus joka rasittaa kantatilaa eli on rasite. Lisäksi saattaa olla hiekanotto-oikeus määräalalla tai syni. Nämä kaikki on rasitteita.

      Kiinnitykset eivät ole rasite vaan velkakirjakiinnitykset mutta ne eivät varsinaisesti ole rasitteena koska ne eivät ole elinikäisiä kuten rasitteet.

      t. ile LKV

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1556
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1403
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1269
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1227
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      75
      1172
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1163
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      962
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      175
      855
    Aihe