Ei sattumoisin löytyisi ketään, joka olisi viiltänyt sormenpäänsä pahasti? Kiinnostaisi tietää miten parantuminen on tapahtunut.
Itsellä lipesi veitsi ja irrotti melkein koko sormenpään. Tikattiin ja nyt on tikit poissa. Sormi on edelleen kipeä, puutunut, tunnoton, jotkut liikkeet aiheuttaa "sätkyjä", sormi ei taivu jne.. Terveyskeskuslääkäri ei korvaansa lotkauttanut puheilleni.. Itse en jaksa uskoa, että tämä on normaalia. Sormi ei ole kunnossa. Ei se tällaiseksi voi jäädä mutta odotanko vaan ja menen kiltisti töihin.. ja teen kädellä kaikenlaista vaikka sattuu ja puutuu ja hermokosketukset sätkii sormea?
Sormen pään
8
10035
Vastaukset
- ..........................
Itse menetin sormenpään sirkkelillä, sormi toipui hyvin ja on ihan normaalin näköinen. Tuntokin palasi mutta ei ole yhtä herkkä kivuille kun ennen.
Kuukauden päivät meni paranemiseen. - kalepale
katoaa ajan mittaan.Kyllä se siitä toipuu. Tee mitä pystyt.
- Sipsi
Kirjoituksestasi on jo kulunut aikaa? Onko tilanne jo parempi? Se tunnottomuus ja "sätkiminen"/"tikuttelu" kuuluu osin hermojen parantumisprosessiin. Liikkeiden kankeutta voi jatkua suht. pitkäänkin. Tärkeintä tapaturmien jälkeen on miettiä esim. pystyykö tekemään työtä senhetkisen tilanteen perusteella. Mikäli on kyseessä käden käytön kannalta tärkeä/-t sormet (kaikki sormethan eivät ole täysin "välttämättömiä" käden käyttöä ajatellen) täytyy arvioida riittävätkö sen hetkiset valmiudet turvalliseen työntekoon.
- hrhakkaraine
Juu mullaki oli sama homma, mutta vaan peltikorkki teki viillon.. Samanlailla ei oo tuntoa sormenpäässä. Tosin onnettomuudesta on vaan 3 päivää aikaa, mutta voiko sormi jäädä tunnottomaksi??? :O
- kohta sormeton....
viilsin n. 3 vuotta sitten mattopuukolla sormenpään pois, lääkärissä se sormen kansi liimattiin takaisin kiinni. parani pikku hiljaa ja tuntokin tuli täysin takaisin, sormesta parani ihan normaali!
no nyt on taas sitten uusi revohka kun viime viikolla töissä sormi sai tosi kovan tällin, lihat tursus sormen päästä ulos ja luun pää kurkkas sieltä haavasta. aika pahalta näytti. lääkäri veti sormen niin paljon kiinni kun vaan sai ja teippasi sen... nyt on semmonen olo et mahtaako tulla enää entiselleen. koko rormen pää on musta eikä pysty taivuttamaan, kaikki liikuttaminen sattuu!! saa nähdä tuleeko kalua enää...
- sahasählä
itse pari kolme vuotta sitten sain sormenpään sahalla vahingossa lähes irti. tuntoa on paitsi arven kohalla. arpi aiheuttaa joskus hassua paineen tunnetta.. eli oisko tapauskohtaista.
- mauu
Tapauksesta aikaa jo parikyt vuotta, mutta muistan aina miten kipeä se sormi silloin oli. Sormi leikkautui lähes kokonaan irti ekan nivelen kohalta ja jäi roikkumaan nahkan varassa. Tikkejä paljon ja pitkä kipu sen jälkeen. Sormi oli turvoksissa eikä sillä voinut oikein mitään tehdä, Kyllä se siitä sitten ajan kanssa rauhottui. Sormenpää on nykyäänkin aika ruma ja kynsi on sellanen epämuodostunut, mutta ompahan sormi edes tallella. Vaikka aikaa tapahtuneesta jo onkin, niin silti tuota sormea välillä pistelee ja pakottaa, varsinkin kylmässä.
- tkyituk
hermot voi kasvaa sen pari vuotta, sen jälkeen ei enää toipumista oo odotettavissa. ittellä sikkeli vei peukalon päästä/sivusta palan pois, eikä sille tehty mitään. hiukan arpi kiristää ja näkee että pala puuttuu, mutta muuten on ongelmaton. Toisessa kädessä leikattiin ranteesta jännettä ja piti radiaalihermoa nostaa tieltä pis. homman teki käsikirurgi, ja silti oli peukalo tunnoton sen 2-3kk. Eli malttia. Voithan toki käydä näyttään yksityiseellä kkäsikirurgille, mutta minkäs tekee kun tarttee vaan ootella. hermot kasvaa millin päivässä eikä ne ees mee aina suoraan asiaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18313718
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454960Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1563734Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402863Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201811Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721707Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525