oranssi matkalaukku ja varkaat

laukkuostoksilla

Hei!
Tähän asti olen reissannut kangaskassin voimin, mutta nyt päätin hommata itselleni kunnon matkalaukun. Kauppoja kierreltyäni suosikikseni on noussut Delseyn unelmankevyt oranssi matkalaukku. Nyt mietityttää että kerjääkö niin erikoisen näköinen laukku varkaita luokseen, vai eikö kukaan päinvastoin uskalla lähteä käppäilemään niin kirkkaanvärinen laukku kainalossaan?
Samaa laukkua saanee mustana, mutta tyyliseikan lisäksi olisi mielestäni näppärää jos laukkuni eroittuisi hyvin matkatavarahihnalta. Nyt siis mietityttää uskaltaako moista lähteä ostamaan?
Kiitos asiallisista vastauksista!

6

2826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hate

      pulju.net myy kyseistä laukkua 299€,selaa lifestyle kohdalta niin näet kuinka hyvän näköisiä laukut ovat.Itselläni on tuo camo väritys.

      • Puljussa

        Samainen Seahawk II Englannissa norm. 150-160 euroa
        ja reilulla satasellakin(eurolla) myydään.


    • on toiminut hyvin

      hei
      mietin vähän samaa kun ostin Primowan pienehkön laukun. Hopeanvärinen. Harvoin niitä ainakaan lomalennoilla tai muussakaan reissussa on tullut nähtyä, isompikokoisiä kylläkin.
      Helpottaa tosi paljon matkatavarakarusellissa, kun oman laukun tunnistaa kaukaa. Joku pikku oma lisuke vielä, tietynvärinen nauha tms. niin jo kaukaa voi seurata omaa laukkuaan.

      Jos matkailet paljon, ja liikut kohdemaassa omin päin niin ehkä kannattaa ostaa aika pieni laukku. Olen ollut tyytyväinen, pakko aina karsia tavaroista, mutta sitten kohtuudella jaksaa laukkunsa hoidella reissun päälläkin.

      • ei Primowa

        sori, kirjoitin väärin nimen.
        Mun laukku on Rimowan Salsa, tai sen tyyppinen viitisen vuotta vanha.
        olen ollut tyytyväinen! Ja kun katsoo noita villejä matkalaukkusekoiluja lentoasemilla, on erikoinen laukku mielestäni turvallinen! Kuka tahansa voi viedä kenen tahansa mustan kangaslaukun hihnalta, siltä tuntuisi. Mutta erikoisempia ja kalliita laukkuja on paljon vähemmän ; D


      • laukkuostoksilla
        ei Primowa kirjoitti:

        sori, kirjoitin väärin nimen.
        Mun laukku on Rimowan Salsa, tai sen tyyppinen viitisen vuotta vanha.
        olen ollut tyytyväinen! Ja kun katsoo noita villejä matkalaukkusekoiluja lentoasemilla, on erikoinen laukku mielestäni turvallinen! Kuka tahansa voi viedä kenen tahansa mustan kangaslaukun hihnalta, siltä tuntuisi. Mutta erikoisempia ja kalliita laukkuja on paljon vähemmän ; D

        Tänään kävin sen oranssin laukun ostamassa. Se siis ei ole aiemman kirjoittajan mainitsema Seahawk II, vaan Delseyn laukku. Kooksi päädyin ottamaan keskikokoisen(?) 64-litraisen laukun, jonne mahtuu lämpöisempääkin vaatetta mukaan jos ja kun ei aina lämpöön tule reissattua. Myyjä itseasiassa suositteli toista samanhintaista laukkua, mutta kaksi isompaa pyörää tuntuivat neljää pientä luotettavimmilta ja kokoakin oli enemmän ja painoa vähemmän. Miinusta sitten vetoketjukiinnityksestä. Jos nyt ihan seuraavalla reissulla hajoaa, niin tulempa sen tänne kirjoittamaan :) Niin ja ko. laukku maksoi 160e Stockmannilla.
        Ja edelliselle kirjoittajalle kiitosta, kiva oli kuulla että joku toinenkin on samoja asoita pohtinut ja ollut tyytyväinen tekemäänsä ratkaisuun.


    • mietit

      Ei maailmalla ketään kiinnosta jonkun matkalaukku!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      279
      3475
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      31
      1575
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1028
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      885
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      199
      751
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    Aihe