Voisiko joku kertoa tästä arvoituksellisesta Muriel-tädistä mm.miten hän ''raotti'' harrylle tietoa dumblen menneisyydestä
Muriel-tädistä
1
697
Vastaukset
- Nimetön
Muriel-täti on Mollyn täti, joten siitä päätellen kuuluu Prewettien sukuun. Hän on suulas, tahditon ja itsekäs vanharouva ja teki ensiesiintymisensä vasta Harry Potter and Deathly Hallowsissa, vaikka hänet on mainittu jo edeltävissä kirjoissakin. Hän saapuu Billin ja Fleurin häihin peräti 107 vuoden iässä ja on jopa luvannut Fleurille hopeisen tiaransa lainaksi. Muriel-täti on myös Rita Luodikon suuri ihailija ja Dumbledoren vanha tuttava. Häissä Muriel raottaa Harrylle verhoa, jonka takaa paljastuu Dumbledoren likainen menneisyys - tyypillisen yksisilmäisestä näkökulmasta tosin. Muriel-täti ei myöskään hyväksy jästisyntyisiä velhoja, vaikkei kannatakkaan ihan niin jyrkää linjaa kuin Voldemort ja Dolores Pimento. Hermionea kohtaan Muriel tuntee hienoista inhoa ja toteeakin hänestä: hintelät nilkat, huono ryhti. Jästivihastaan huolimatta Muriel kuuluu Feeniksin kiltaan ja on sen kantava voima seitsemännessä kirjassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1762667- 1642489
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182167Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee592042Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591434Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2031409Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2211144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää921124Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3611050