Pohjois-Dublin

Onko kokemusta?

Onko kukaan majoittunut matkoillaan Dublinin pohjopispuolella? Kuinka hurjaa seutua se oikein on? Matkatoimistoilla on siellä hotelleja eikä esitteissä silti varoiteta mistään. Uskaltaako O'Connell Streetiä iltaisin kävellä lainkaan?

6

1349

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulin

      Juuri olin pari viikkoa hotlassa joka
      100m O`Connelin pohjoispäästä.
      Liikuin alueella joka yö aina aamu
      klo 4 saakka.

      Ennemmin siellä uskaltaa liikkua minä tahansa
      vuorokaudenaikana kuin Helsingissa alkuillasta.
      Irkut on kännissäkin kohteliaita.

      • Onko kokemusta?

        Taidan olla menossa samaan hotelliin...

        Mutta kiitos molemmille vastauksista, lisääkin saa kertoa. Oppaat eivät paljon asiaa valaise.


    • PeeTeeKoo

      Itse olin kerran vajaan viikon Parnell Squaren lähellä majoittuneena.
      Sivukaduilla voi nähdä kaikkea mielenkiintoista. Eräs aika hupaisa
      näky oli "irkkukirppis" : Vesisateeseen oli jalkakäytävälle levitelty
      epämääräisiin läjiin vanhoja kalsareita pitkin kuralammikoita.
      Niitä paikalliset sitten tonki kaatosateessa... ;) hitto kun jäi kamera
      hotelliin...

    • vetää

      kommenteista päätellen suuri isa kävijöisträ asettuu etelään ja temple barin turvalliseen (??) tuntumaan. muakin kiinnostaisi pohjoinen. joku varoitti o'connell -sillan runsaista (???) taskuvarkaista. mutta niinhän ne palma de mallorcallakin putsaavat sakkia jo sillä viiden metrin matkalla, mikä on bussin ja lentoaseman oven välillä, vaikka oppaat suu vaahdossa varoittavat.
      joten: täh?

    • Ja on vastakin

      En nähnyt mitään kalsarikirppariin viittaavaakaan, mutta jos valita saa, hotelli kannattaa ottaa pohjoispuolelta. Silloin kaupungista syntyy todenmukaisempi kokonaiskuva kuin jos asuu lomaviikon vaan eteläpuolella. Itse olimme pohjoisessa, varsin etäällä joesta, eikä ollut moitteen sijaa. Eteläpuolelle majoittuneista moni sanoi, ettei ole paljon pohjoiseen nokkaansa laittanut "kun siellä on kuulemma sellaista". En tiedä millaista sellaista, mutta ainakin me löysimme esimerkiksi (yllättävän edullisiakin laatuun nähden) ruokapaikkoja myös pohjoispuolelta ja suuri osa ostoksista tuli tehtyä pohjoisesta.
      Seuraavallakin kerralla asumme pohjoispuolella.

    • rauhallista on

      Tää on taas tällaista puhetta, "mukafaktaa", jota turistit levittää. Ovatkohan tällaisen sanojat itse edes käyneet siellä? Epäilen kovasti.

      Eli ei ole hurjaa seutua. Ei ole mitään syytä vältellä majapaikan hommaamista siltä alueelta. Mieluummin itse majoitunkin pohjoisen puolelle. Pohjoispuolella on myös hyvä hoitaa ostoksensakin.

      Uskaltaa kävellä Connellia iltaisin ja aamuyöstä. Tuntuu hassulta että joku sitä edes epäilee. Tietysti kaikissa paikoissa altistaa itsensä vaaralle jos on änkyräkännissä. Mutta itse enemmän olen varuillani juuri Temple Barin alueella jos iltaisin liikun (vaikka eipä mitään ole sielläkään tapahtunut). Siis juuri se alue mitä pidetään turvallisempana kuin pohjoista, saa minut iltaisin varuilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      367
      1490
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      930
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      71
      837
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      815
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      793
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      779
    7. 57
      722
    8. 59
      705
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      66
      699
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      62
      691
    Aihe