Onko kukaan majoittunut matkoillaan Dublinin pohjopispuolella? Kuinka hurjaa seutua se oikein on? Matkatoimistoilla on siellä hotelleja eikä esitteissä silti varoiteta mistään. Uskaltaako O'Connell Streetiä iltaisin kävellä lainkaan?
Pohjois-Dublin
6
1294
Vastaukset
- tulin
Juuri olin pari viikkoa hotlassa joka
100m O`Connelin pohjoispäästä.
Liikuin alueella joka yö aina aamu
klo 4 saakka.
Ennemmin siellä uskaltaa liikkua minä tahansa
vuorokaudenaikana kuin Helsingissa alkuillasta.
Irkut on kännissäkin kohteliaita.- Onko kokemusta?
Taidan olla menossa samaan hotelliin...
Mutta kiitos molemmille vastauksista, lisääkin saa kertoa. Oppaat eivät paljon asiaa valaise.
- PeeTeeKoo
Itse olin kerran vajaan viikon Parnell Squaren lähellä majoittuneena.
Sivukaduilla voi nähdä kaikkea mielenkiintoista. Eräs aika hupaisa
näky oli "irkkukirppis" : Vesisateeseen oli jalkakäytävälle levitelty
epämääräisiin läjiin vanhoja kalsareita pitkin kuralammikoita.
Niitä paikalliset sitten tonki kaatosateessa... ;) hitto kun jäi kamera
hotelliin... - vetää
kommenteista päätellen suuri isa kävijöisträ asettuu etelään ja temple barin turvalliseen (??) tuntumaan. muakin kiinnostaisi pohjoinen. joku varoitti o'connell -sillan runsaista (???) taskuvarkaista. mutta niinhän ne palma de mallorcallakin putsaavat sakkia jo sillä viiden metrin matkalla, mikä on bussin ja lentoaseman oven välillä, vaikka oppaat suu vaahdossa varoittavat.
joten: täh? - Ja on vastakin
En nähnyt mitään kalsarikirppariin viittaavaakaan, mutta jos valita saa, hotelli kannattaa ottaa pohjoispuolelta. Silloin kaupungista syntyy todenmukaisempi kokonaiskuva kuin jos asuu lomaviikon vaan eteläpuolella. Itse olimme pohjoisessa, varsin etäällä joesta, eikä ollut moitteen sijaa. Eteläpuolelle majoittuneista moni sanoi, ettei ole paljon pohjoiseen nokkaansa laittanut "kun siellä on kuulemma sellaista". En tiedä millaista sellaista, mutta ainakin me löysimme esimerkiksi (yllättävän edullisiakin laatuun nähden) ruokapaikkoja myös pohjoispuolelta ja suuri osa ostoksista tuli tehtyä pohjoisesta.
Seuraavallakin kerralla asumme pohjoispuolella. - rauhallista on
Tää on taas tällaista puhetta, "mukafaktaa", jota turistit levittää. Ovatkohan tällaisen sanojat itse edes käyneet siellä? Epäilen kovasti.
Eli ei ole hurjaa seutua. Ei ole mitään syytä vältellä majapaikan hommaamista siltä alueelta. Mieluummin itse majoitunkin pohjoisen puolelle. Pohjoispuolella on myös hyvä hoitaa ostoksensakin.
Uskaltaa kävellä Connellia iltaisin ja aamuyöstä. Tuntuu hassulta että joku sitä edes epäilee. Tietysti kaikissa paikoissa altistaa itsensä vaaralle jos on änkyräkännissä. Mutta itse enemmän olen varuillani juuri Temple Barin alueella jos iltaisin liikun (vaikka eipä mitään ole sielläkään tapahtunut). Siis juuri se alue mitä pidetään turvallisempana kuin pohjoista, saa minut iltaisin varuilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802140- 1751781
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701642Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1091460Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241433- 1051145
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1611076Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771053Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228876Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56870