Olisin kyselly kokemuksia aikuisopiskelusta työn ohella.. Aloitan itse luultavasti nyt syksyllä opiskelun (ilta/monimuoto). Olen kokonaan eri alan töissä (päivätyö). Itselläni on kaksi lasta (ekaluokkalainen ja päiväkoti-ikäinen) ja mies tekee säännöllisen epäsäännöllistä vuorotyötä. Kuinka olette saaneet arjen sujumaan perheen kanssa ja opiskelut hoidettua työn ohella? Olen ymmärtänyt, että luennot ovat iltaisin, mutta etätyötä ilmeisesti tulee aika paljon? Entä sitten työharjoittelujaksot? Oletteko ottaneet opintovapaata työstä vai kuinka se on järjestynyt?
Itselläni on kovasti epäilyjä asioitten sujumisen suhteen käytännössä - toivottavasti turhaan. Oppilaitoksesta kyllä vakuuteltiin, että jokaiselle tehdään henk.koht. opintosuunnitelma, joka mukautuu opiskelijan tilanteen mukaan. Opiskeluinto on kova - työskentelen nyt alalla, jolla ei juuri tulevaisuutta ole. Taloudellisesti ei kuitenkaan ole varaa lähteä kokopväiseksi opiskelijaksi, vaan on tehtävä töitä samalla.
Kertokaa kokemuksianne!! Helpottaisi kuulla, jos jollain asiat olisi sujuneet ongelmitta.. :)
työn ohella
3
511
Vastaukset
- asiasta kiinnostunut
Minuakin kiinnostaisi kuulla muiden kokemuksista. Itsekin aloitan muutaman viikon päästä opiskelun työn ohella. Vaikka opiskelumotivaatio on tosi korkealla, pelottaa silti kovasti se miten arjesta tulee selviämään.
- tulee olemaan
koulussa ja kotona jos opiskelet monimuotosena koska siellä paljon kirjallisia ja suuria tenttejä. en suosittele jos noin pienet lapsetkin.
- kyllä se onnistuu
jos sinulla on motivaatiota. Ja jos lapsilla on isäkin kuvioissa, kyllä hänenkin pitää tukea opiskelua. Minulla ei ollut mitään ongelmaa (vielä vuosi jäljellä) kotityöt sitten tehtiin viikonloppuna, ja viikko oltiin ns. hunningolla, kunhan löytyi puhtaat vaatteet ja ruokaa kaapista=).
Itse teen kolmivuorotyötä, iltavuorot muutettu aamuvuoroiksi, jolloin pääsen illaksi opiskelemaan. Työharjoittelun suoritin päivisin ja illalla omaan työhöni.Eli kotosalla käytiin välillä vain kääntymässä.Väsymys kyllä aina välillä tuli. Oli jo toisinaan heittämässä hanskat tiskiin. Lapset menevät tokalle ja kuudennelle. Mutta paljon olen oppinut =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1147293
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?481290