Ikä ja opiskelu

Neitokainen...

Olen nyt yo-merkonomiksi valmistunut 19-vuotias. Haluan toisenkin ammatin, olen miettinyt matkailualaa... Mutta. Tuntuu että aika menee niin hurjan nopeasti, kohta olen 20, sitten lähenen jo kolmenkympin ikää, tää on ihan sairasta, kärsin jo nyt vanhenemiskriisistä.

Vaihtoehtoina ovat tietääkseni ammattikorkeakoulu (aika pieni mahdollisuus päästä), yo-pohjainen matkailualan peruskoulutus ja aikuiskoulutus. Muita?

Päässäni pyörii kysymyksiä: Mikäli pidän nyt välivuoden opiskelusta ja pyrin sen jälkeen yo-pohjaiseen peruskoulutukseen, olenko sitten pelkästään niiden juuri ylioppilaiksi päässeiden nuorien joukossa? Tämän takia tekisi mieli päästä jo nyt kouluun: saisin oman ikäisiä tuttavuuksia. Vai onko siellä yleensä vanhempiakin opiskelijoita?

Entä aikuiskoulutus sitten? Olenko sitten kotiäitien joukossa? Sitäpaitsi aikuiskoulutus taitaa maksaa vai?

5

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalakeittokauha

      Olen itse käynyt ensimmäisen ammatillisen tutkintoni samanikäisten kanssa, mitä itse olin sillon, tosin joukossa oli vanhempiakin, kaikkien kanssa tultiin toimeen. Valmistuin viime keväänä toisesta koulusta, 26-vuotiaana ja nyt minulla on jo kaksi ammatillista tutkintoa. Menen nyt ammattikorkeakouluun nuorisoasteen koulutukseen ja täytän jo ensimmäisen opiskeluvuoden aikana 27. En jaksa miettiä ikää, sillä ihmiset ovat hyvin erilaisia iästä riippumatta. Turha stressata numeroista. Kolmeenkymppiin sinulla on vielä kymmenen vuotta aikaa :)

    • amislainen

      Meikäläinen aloittaa tänä syksynä ammattikoulun 37-vuotiaana :)

      • aloitin

        Viime syksynä 45-vuotiaana ja nuorison kanssa samalla linjalla.


      • amislainen
        aloitin kirjoitti:

        Viime syksynä 45-vuotiaana ja nuorison kanssa samalla linjalla.

        siellä nuorison seassa? Mulla sama homma edessä, nuorisolinjalla aloitetaan 16 päivä..


      • ;) ;) ;)
        amislainen kirjoitti:

        siellä nuorison seassa? Mulla sama homma edessä, nuorisolinjalla aloitetaan 16 päivä..

        Minä opisken laborantiksi teollisuuteen. Meillä sattui tämä luokka koostumaan niin, että noin puolet on niitä nuoria peruskoulusta tulleita ja puolet vanhempia. Osalla on jo lukio tai ammattikoulutus takana.

        Kaikki meidän luokan "omat" nuoret ovat olleet tosi mukavia. Yhtään ns. pissistä tai muuta ei sattunut joukkoon. Tunneilla saa olla rauhassa kukaan ei metelöi. Työt tehdään sovussa toisiamme auttaen jne.

        Joskus ruokalassa ottaa päähän joidenkin nuorten poikien käyttäytyminen. Ollaan niin kamalan reteetä jätkää, mutta kaipa se kuuluu siihen ikään näyttää tytöille miten kova heppu on. :)

        Joillakin yleisten aineiden tunneilla oli ollut kyllä aika rauhatonta. Itse kun olen lukion käynyt, niin minun ei tarvitse niitä käydä. Kertoivat vaan, että oli ollut muutamia tyttöjä jotka oli melunneet ja esittäneet kovaa kimmaa joita ei opiskelu kiinnosta.

        Toivottavasti sinulle sattuu hyvä porukka. Onnea matkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      146
      1191
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      535
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe