Eli siis tarkoitus ois ens keväänä hakea oikikseen ja haluaisin päästä joka tapauksessa opiskelemaan, vaikka Helsingin yliopiston ovet eivät aukeasikaan, mutta Audentes ottaa sisään vain ensimmäiset 50 hakijaa ja haluan 2. vaihtoehtona Tallinnaan opiskelemaan, joten voiko laittaa paperit Audentesille, vaikka en tiedä olenko saanut opiskelupaikan Suomesta?
Eli siis, jos pääsen oikikseen sisään Suomessa, niin kai voin perua Audentesin paikan?
Pelottaa vaan, että jään kokonaan ilman opiskelupaikkaa, jos Audentesin paikat täyttyvät nopeasti.
voinko laittaa paperit audentesin oikikseen ennen kuin olen saanut tietää pääsenkö Suomessa oikik...
3
671
Vastaukset
- iuasu_idu_webteam
Hei,
Menetät varausmaksut, joten ko. tapa ei ole suositeltava. Ole yhteydessä IUA:n admissions-toimistoon ja keskustelu heidän kanssaan, mikä olisi järkevin järjestely.
S-posti: admissions(at)audentes.eu ; university(at)audentes.eu- Xelle
Itse hain viikko sitten audentesiin ja sain opiskelupaikan, aloitan tosin syksyllä 2008 vasta opiskelut. Opiskelupaikan voi perua, etkä menetä muuta kuin 25€ application feen. Eikä siellä mitään "50 ensimmäistä saa opiskelupaikan" meininkiä ole, kyllä saat sen opiskelupaikan vaikka olisit kuinka myöhässä hakemuksesi kanssa.
- pallukka88
Xelle kirjoitti:
Itse hain viikko sitten audentesiin ja sain opiskelupaikan, aloitan tosin syksyllä 2008 vasta opiskelut. Opiskelupaikan voi perua, etkä menetä muuta kuin 25€ application feen. Eikä siellä mitään "50 ensimmäistä saa opiskelupaikan" meininkiä ole, kyllä saat sen opiskelupaikan vaikka olisit kuinka myöhässä hakemuksesi kanssa.
eli olisin voinut laittaa hakupaperit jo nyt ja aloittaa vasta 2008?
Voiko missään vertailla yliopistoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791