Arvio metsien kasvusta

mehtänen

Kummastuttaa nuo arviot, joiden mukaan Suomen metsät kasvaa paljon enemmän mitä hakataan. En ymmärrä ajatusmallia muuten kuin teollisuuden propagandana. Jos teet vaikka 10 ha aukon, menee ihmisikä ennen kuin samassa aukossa on uusi, vastaavan kokoinen puusto. Taimisto ja nuori metsä kasvaa tietysti koko ajan, mutta aikaa kuluu ennen kuin se palautuu ennalleen. Puun määrä, jos se lasketaan kokonaismassana, saattaa pysyä ennallaan koko maan alueella, mutta ei vanhojen hakkuukypsien metsien määrä. Voin olla väärässäkin, mutta näin ajattelen.

7

1352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laskuri43

      Sitä puuta vaan sattuu olemaan niin pirusti, ettei tuo ajatusmalli toimi. Metsistä löytyy kaikenikäistä puustoa joka saa hetkessä kiinni hakatun puun määrän. Tämän hetkisillä hakkuilla ei saada puustoa vähenemään.

      • näin on tosi

        Niin se vaan on.

        Ja suuri osa nykyisistä hoidetuista metsistä on päätehakkuuKOOSSA jo 50-60-vuotiaana. Ei sen hakattavan tarvi olla ikimetsää, lautaa saa normaalista talousmetsästä.


    • metsän ohi

      missä iässä puu kasvaa parhaiten.

      taimena, nuorena, ensiharvennusiässä vai päätehakkuuiässä..

      Joo....

      pikkusen se tietty menee v..turalleen jos kaikki vanhat metsät hakataan kerralla, mutta on niitä hakattu viime vuonna, toissa vuonna, edellisvuonna jne..

      myös paljon ennen metsättömänä olleita alueita on -60-.uvulla metsälle laitettu joten siitä se kokonaiskasvu tulee..

      ja eihän teollisuus tukkia halua vaan sellukuitua... siihen riittää 40v..

      • on hakattu

        rapiat 50 miljoonaa kiintokuutiota vuodessa joka vuosi- nämä Suomen metsät on hakattu jo moneen kertaan tyhjäksi.
        Ihmeesti vaan riittää- se on se kasvu nääs...:)

        Etelä-Suomessa tulee muuten kuusesta tukkiakin siinä 40 vuodessa...:)


    • ikärakenne

      Siitähän se johtuu. Niitä parhassa kasvuiässään kasvavia talousmetsiä on nyt paljon.

      Ja turha surra viimevuosien aukkohakkuita...nekin kasvaa taas aikanaan ja roimasti. Meillä kun tuo metsän hävittämisen kielto:) Nykyiset aukkohakkuut on n. 40v päästä sitä parhaiten kasvavaa metsää.

      Ei sitä vanhaa metsää voi säilöä. Kun se saavuttaa täysikasvuisuuden, alkaa lahota pystyyn. Eipä tuu sen jälkeen enää sahatavaraa ja kuiduksi menee suurimmalta osin...jos nyt sitte edes hyödynnetään...Ja jos ei sillon viimestään hakata, seurauksena senkin periodin menetys. Metsä kyllä uudistuu luonnostaankin, mutta siinnä välissä pitkä ja täysin tuottamaton vaihde...

    • kasvattelija

      Kun tuolla teillä ajelee ja katselee,on se välillä hurjan näköistä,kun on päätehakkuut tehty.Ei sillä kuotenkaan merkitystä,hakataanko metsää 10 vaiko 1000 hehtaaria,samassa ajassa se uusiutuu.Tammelassa oli pahat metsäpalot vajaa kymmenen vuotta sitten.Kakkostie kulkee alueen läpi.Nyt siellä pystyy kongreettisesti havainnoimaan kuinka nopeasti metsä uudistuu.Koivuhan on nopeakasvuinen ja valtaa alaa täälläkin.Siksi sitä monesti kasvatetaan yhdessä mäntyjen kanssa:näin saadaan männylle suojapuustoa,jotta se pyrkisi kasvamaan enemmän ylöspäin.Ja koivu tulee hakkuukypsäksi nopeammin,silloin saadaan rahallinen hyöty siitä,vaikka mäntymetsä jääkin vielä kasvamaan.Suomessa tosiaan kasvaa niin suuria metsäalueita,että siellä kyllä puuta riittää.Maantieltä näemme vain pienen murto-osan siitä. Lakihan vielä määrää päätehakkuun jälkeen uudelleen istuttamaan sakkorangaistuksen uhalla.

    • enemmän

      puun taimia istutetaan kun mitä loppujen lopuksi kasvaa täyteen mittaan. Eli kasvusta todellista on vain 25-30 %. Käytä tuota korjausta kun haluat oikean luvun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2722
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      17
      1720
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1608
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      83
      1031
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe