Voikohan ultrassa näkyä viikolla 12 3 selvästi sikiön sukupuoli. Oltiin mieheni kanssa näkevinämme ihan selvästi pojan "kalut", kun vauva oli ultrauksen alussa jalat levällään.
Voiko
6
581
Vastaukset
- Ilona* rv12+4
Ystävälleni on kyllä jo ekassa ultrassa sanottu molempien lapsien sukupuoli aivan oikein, vaikka se ei varmaa vielä niin aikaisessa vaiheessa olekkaan. Itselläni oli eilen ultra ja tiirailin kyllä jalkoväliinkin, mutta en huomannut mitään erikoista.
En myöskään lähtenyt kyselemään, kun en luota siihen, että vastaus olisi varma. - oikein...
usko,että vielä tuossa vaiheessa näkyy mut en ole asiantuntija :)
olimme mekin ultrassa 2.8 ja viikkoja 11 5. molemmat,sekä mieheni,että minä olimme näkevinämme sielle pojan merkit.emme tosin sitä ääneen maininneet,kuin vasta kotona ja molemmat oli samaa mieltä. jännittää,pitääkö tuo paikkaansa =)
- ainakin
.. näkyi niillä viikoilla ihan selvästi! ja poikahan sieltä tuli:D joten onnea pojasta.. :)
- viuhviuh
sukuelimet eivät ole vielä niin kehittyneet että ne voitaisiin ultrassa havaita, ei 4d eikä 2d
- kikka kolmonen
Ei voi näkyä vielä mitään tuossa vaiheessa. Jos joku näkee, niin on alansa huippuasiantuntija, mutta kun tuossa vaiheessa kehitystä vasta on kivesten aiheet olemassa, ei ne vielä siellä jalkovälissä killu. Ja kivekset ne sitten aikanaan on, mitkä näkyy, ei pippeli. Mutta sama se, ei voi vielä tuossa vaiheessa näkyä.
Perus tavis ei voi muutenkaan tulkita rakeista ultrakuvaa oikein, kun ei lääkäritkään kaikki osaa. Esim meillä ei osannut lääkäri edes aivolohkoja katsoa vaikka joissain np-ultrissa (Tre) ne katsotaan ehdottomasti, kuten myös sydämen lokerot ym. tuossa vaiheessa.
Mielikuvitus kyllä piirtää ne munat kuvaruudulle, jos haluaa =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122