pa-kajaria

Mietin miten saisi halvalla paljon ääntä autoon niin mitä mieltä olette ajatuksesta jos pistäis vaikka kaksi tuollaista pa-basso elementtiä konttiin refleksti kotelossa. Ei tässä mitään äänenlaatua olla hakemassa.
http://www.qnet.fi/casmi/merchant.ihtml?pid=2678&step=4

Eivät vaatisi kauheita tehoja ja herkkyyttä noissa riittäs. Vielä rinnan kytkee niin saa 4 ohmiseksi.
3429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllähän se toimis, mut nuo kotihifi kaiuttimet eivät oikein siedä auringon valoa/säteilyä auton ikkunoitten äärellä. Eivätkä myöskään kosteutta joka vaihtelee vuodenaikojen mukaan...
Jos äänenlaadulla ei ole väliä niin riittää siihen nuo "halpis" subbaritkin mitä honkkareista ja halpa tavarakaupoista saa..

Äänestä
  • Niin paitsi erona on todellakin se, että keskimäärin autosubin herkkyys on 85 - 90 db/w/m luokkaa, kun pa -bassoille siinä 110 - 120 db/w/m. Osta elementit ja rakenna niille joku sopiva kotelo niin saat mökää pienellä teholla.

    Äänestä

yllättävän hyvin. Kannattaa simuloida vaikka winisdillä mihin koteloon ne kannattaa laittaa.

Pa-kaiuttimet yleensä viritetään refleksillä 50-70 herzin huitteille ja tuo 50 toimii ihan hyvin autossakin kun auton akustiikka loiventaa bassovastetta hyvin eli alimmmatkin kuuluu.

On kokeiltu Rolandin kaappeja sellaisenaan kontissa ja kyllä lähti ääntä.

Hauskaa tuossa on vielä se että pa-elementit ovat ammattilikkeessä suht kohtuullisen hintaisia.
Niissä kun ei ole ns. brändiä. Ovat vain varaosia joita vaihdetaan kun hajoavat.
Laatu ainakin Eminencellä on hyvä ja valikoimaaakin löytyy paljon.

Joku Klubi-Pa:n frontlineen tarkoitettu 15 tuumainen varmaan potkii kohtuullisen kokoisessa kotelossa (50-70 l) aika kovaa eikä se laatukaan ole ihan huono. Basso on napakampi kun perinteisissä autoelementeissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autoon kirjoitti:

Mietin miten saisi halvalla paljon ääntä autoon niin mitä mieltä olette ajatuksesta jos pistäis vaikka kaksi tuollaista pa-basso elementtiä konttiin refleksti kotelossa. Ei tässä mitään äänenlaatua olla hakemassa.
http://www.qnet.fi/casmi/merchant.ihtml?pid=2678&step=4

Eivät vaatisi kauheita tehoja ja herkkyyttä noissa riittäs. Vielä rinnan kytkee niin saa 4 ohmiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu