Kuuntelinpa tuossa juuri aamun uutiset ja siinä oli juttua dengue kuumeesta, johon Malesiassa on kuollut satoja ihmisiä ja epidemia on kasvamaan päin.
Niinpä kysyisinkin teiltä viisaammilta onko Langkawin saarella paljon moskiittoja, jotka voisivat levittää tuota tautia?
Vissiin hyttyskarkottimilla (Off) ainakin voi varautua?
Kiitos vastauksista, ollaan lähdössä viikon päästä Langkawiin ja KualaLumpuriin
Dengue kuume ja moskiitot Langkawissa
1
1013
Vastaukset
- reissuli
Olin maaliskuussa Langkawilla ja aivan ihana paikka! Hyvin vähän oli ainakin silloin hyttysiä, paljon vähemmän kuin miin suomessa on tottunut. Kuitenkin aina on hyvä varsinkin iltaisin pukeutua mielellään Vaaleisiin vaatteisiin jotka peittävät paljon ihoa (ohuet, Langkawilla on KUUMA), ja itikat saa karkoitettua tehokkaasti Offin punkki&mäkärä -karkoiteöljyllä. Näitä neuvottiin matkailuklinikalla ja toimivat erittäin hyvin. En kyllä ole kuullut että Langkawilla Dengueta olisi. Ruoan hygieniataso langkawilla on hyvä ja muutenkin langkawi on aika länsimainen nykyään.
Muista käydä Kilim-riverillä venereissulla, botskeja voi vuokrata Tanjung Rhu-rannalta saaren pohjoisosasta.
Hauskaa reissua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986458KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3605994Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602923Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092374Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072048- 1251774
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331178