Meidän 5 kk poika on nyt muutaman viikon taistellut maidon juomista vastaan. Poika joi ennen 5 krt vuorokaudessa n. 180-200 ml kerrallaan, ja nyt menee n. 100 ml ja sitten tulee stoppi.
Poika on syönyt reilun kuukauden soseita ja tiedän, että se vähentää maidon määrää, mutta nykyään on vaikea saada se pakollinen 600 ml täyteen, kun maito ei jostain syystä maistu.
Olisiko teillä neuvoja, mistä tämä johtuu tai millä saisin maidon maistumaan? Tiedän, että vellit lasketaan määrään mukaan, niitä emme syötä, mutta entä vauvojen jogurtit, voiko nekin laskea maitomäärään mukaan, koska ne pojalle maistuu? En vaan haluaisi siihen kierteeseen, että poika haluaa vain jotain makeaa, kuten jogurtit ja maito ei kohta kelpaa ollenkaan.
Ilmeisesti poika ei pidä tutista, koska juottamalla pullosta suoraan tai nokkamukista maitoa saa menemään alas, mutta siinä aina menee osa ohi suun, eli maitoa hukkaan, joten haluaisina, että tutistakin vielä juotaisiin, eikö 5 kk ole liian nuori luopumaan tuttipullosta ja siirtymään kokonaan mukiin? Voiko taistelua tuttia vastaan johtua hampaista, eka hammas puhkesi alkuviikosta?
Kaikki vinkit ja neuvot otetaan vastaan, pinna alkaa olla aika kireällä, kun jokainen ruokailu on yhtä huutoa ja itkua, kun maito ei maistu ja ruokailuun saattaa mennä tuntikin, kun ennen 200 ml meni vartissa. Kädet heiluu pojalla niin, että en ole saanut poikaa ruokittua yksin, vaan mies on ollut apuna, mutta miehen loma loppuu tänään, joten ensi viikolla olen sitten pulassa, jos en jotenkin saa pojalle maitoa uppoamaan.
Vauva taistelee maitoa vastaan
11
2540
Vastaukset
- jestas..
sentään ei vauvaa ruokita niin että toisen pitää pitää käsistä kiinni.
Eikä vauvaa syötetä jos se huutaa ja pistää vastaan..
Ihan sama mistä syötät (tuttipullo tai nokkamuki) mutta älä tee ruokailusta taistelua tuijottamalla tiukkaa ohjetta että on pakko syödä sitä ja sitä varsinkaan jos vauva ei ole alipainoinen.
Syötä mitä syö mutta ensin jätä pois jugurtit yms ja korvaa ateria pelkällä maidolla. Kyllä maito menee alas jos annat maidon ensin..
Ruokailuun pakottamalla teet todella paljon hallaa koska syömisestä tulee ikävä asia..
Neuvolasta sanottiin ettei tämän ikäinen tarvitse kuin 2 ateriaa päivässä ja muu on maitoa..
Ja kyllä se hampaiden tulo vaan vaikuttaa lapseen enemmän kuin uskoisikaan..
Meidän tuttavaperheessä oli kaksoset joita syötettiin noin ja oli muuten hirveä katsoa sitä pakolla syömistä. ei se mihinkään lopu vaan vielä 7v joulupöydässäkin vielä toinen melkein oksensi lautaselle.. ruokailusta oli tehty ikävä juttu..
Anneli- Sipuli
Jos noudatan ohjettasi, vauvani (kasvaa miinuskäyrällä) syö päivän aikana max. 400 ml maitoa eikä muuta. Ihan kiva, varmasti ei sillä määrällä tule pituutta eikä painoa. Kuivuuskin varmasti vaivaa siinä tapauksessa.
Poika saa aina ensin maidon, sen jälkeen vasta muuta ruokaa, joten ei ole kyse siitä, että maito ei maistu kiinteän jälkeen. Poika ei muutenkaan saa kiinteitä nyt kuin kerran päivässä, ei vellejä, ei puuroja, vaan kerran kasvissosetta pari kuutiota.
No, mutta jos se määrä riittää, niin kai on sitten sinua uskottava.... - auttaako
Sipuli kirjoitti:
Jos noudatan ohjettasi, vauvani (kasvaa miinuskäyrällä) syö päivän aikana max. 400 ml maitoa eikä muuta. Ihan kiva, varmasti ei sillä määrällä tule pituutta eikä painoa. Kuivuuskin varmasti vaivaa siinä tapauksessa.
Poika saa aina ensin maidon, sen jälkeen vasta muuta ruokaa, joten ei ole kyse siitä, että maito ei maistu kiinteän jälkeen. Poika ei muutenkaan saa kiinteitä nyt kuin kerran päivässä, ei vellejä, ei puuroja, vaan kerran kasvissosetta pari kuutiota.
No, mutta jos se määrä riittää, niin kai on sitten sinua uskottava....sinusta sitten tuo syöden tappelu..
Et muuten kertonut aloituksessa miinuskäyrästä mutta monen lapsen äitinä tiedän että ei lasta saa pakottaa niin että itkee syödessä.
Vie lääkäriin jos olet huolissasi mutta minusta tuo itkien syöttäminen niin että toinen pitää käsistä kiinni voi laskea lapsen pahoinpitelyksi.
Ei kait se lapsi syö hyvin kun kaikki ikävä tunne, huuto paikallaan pitäminen ja itku liittyy syömiseen..
Kornina vertauksena tässä heitän että mieti itse jos jokaisen kerran herätessäsi saisit vaikka sähköiskun niin haluaisitko itse mennä nukkumaan...
Meillä on nuorimmainen 5kk ja 3 vko ja ikinä ei ole itkien syöty. Meillä hymyillään, leperrellään kiinnitetään huomio vaikka leluun mutta ikinä ei syötetä ja juoteta väkisin..
Et varmaan osannut lukea että ei tuo syöminen mikään rangaistus voi olla... - jhiop
Sipuli kirjoitti:
Jos noudatan ohjettasi, vauvani (kasvaa miinuskäyrällä) syö päivän aikana max. 400 ml maitoa eikä muuta. Ihan kiva, varmasti ei sillä määrällä tule pituutta eikä painoa. Kuivuuskin varmasti vaivaa siinä tapauksessa.
Poika saa aina ensin maidon, sen jälkeen vasta muuta ruokaa, joten ei ole kyse siitä, että maito ei maistu kiinteän jälkeen. Poika ei muutenkaan saa kiinteitä nyt kuin kerran päivässä, ei vellejä, ei puuroja, vaan kerran kasvissosetta pari kuutiota.
No, mutta jos se määrä riittää, niin kai on sitten sinua uskottava....toivottavasti sun kirjotukses on joku pila!!!ei kukaan äiti voi pakottaa lasta syömään ja kaikki VAÙVAT EI VAIN PIDÄ MAIDOSTA!!!ÄLÄ PAKOTA!!!lapsi kyllä itse juo ja syö sen mitä tarvii!!!
- äiti 01/07
...lasketaan maidoksi...Meillä samaa ongelmaa ja neuvola sanoi että voi antaa jugurttia...
Hampaiden tulo on ainakin meillä aiheuttanut tuttipullosta kieltäytymistä...
Tästä neuvola varoitti myös ja sanoi,että niinä päivinä olisi hyvä yrittää saada soseita menemään enemmän, jotta saa tarpeeksi energiaa...Ja tuota jugurttia, jos lapsi siitä tykkää.. - fasfwe
käytä järkee, kuulostaa pahalta jos pakotat ja tuputat!!! huhuhuhuhuhuh
- äiti myös
Meillä oli myös noin aina kun hampaita alkoi tulemaan. Luulen että lapsellasi on hampaita tuloillaan ja ikenet herkkänä :) Ylähampaita kun tuli, tulivat kaikki neljä ylähammasta putkeen, eli meillä ei maitoa juotu kun ihan pikku määriä kerralla kahteen kuukauteen. Ei auttanut muu kun sekoitella maitoa mahdollisimman paljon ruokiin eikä siltikään tullut kuin puolet päivän saantisuosituksesta.
- sitä meltä
että annat lapsellesi mitä vaan huolii, koska nesteitä vauvasi saa soseista ja jogurtista mikä on tärkeämpää kun maito lyhyellä aikavälillä. Lopeta ehdottomasti pakkoruokinta koska ongelma on voinut synyä jo pelkästään siitä kun muutaman kerran väkisin tunkee ruokaa suuhun.
Anteeksi kun kysyn vielä mutta oletko jotenkin erityisen pihi kun mainitsit että maitoa menee hukkaan jos juottaa mukista tai pullosta suoraan?
Eikö tosiaan ole TÄRKEINTÄ saada muksullesi ruoka alas ilman huudatusta? - nöösi
että ei saa syöttää pakolla. Jos vaikka muutaman päivän yrittäisit ottaa vähän rennommin ja antaisit sen mitä lapsi mielellään syö/juo.
Ja mikset antaisi velliä, jos se lapselle maistuu? Meillä menee melkein joka päivä yksi purkillinen velliä väli/iltapalana. Ja sekoita vaikka maitojauhetta soseseen, niin voit turvata riittävän kalsiumin saannin. - että jos
kertoisit neuvolassa, että lastanne ruokitaan siten, että toinen pitää kiinni ja toinen syöttää, niin sieltä kyllä sanottaisiin, että pois pakkosyöttö miinuskäyrien uhallakin. Luota itseesi äitinä, ymmärsin, että sinustakin tuo pakkosyöttö on kamalaa. Jos lapsesi on virkeä ja eloisa, terveen oloinen niin tilapäiset kehityksen hidastumat eivät ole vaarallisia.
Itse olen ollut koko elämäni käyrien mukaan vakavasti alipainoinen (nuorena neitinä jos jouduin lääkäriin syystä tai toisesta, minulle alettiin aina puhua syömishäiriöistä, hih;) ja neuvolaiässä ollessani äitini on kärsinyt todella paljon siitä, että häntä epäiltiin ettei hän anna minulle tarpeeksi ruokaa. Tästä ahdistuneena hän istutti minua ruokalautasen edessä tunteja, että söisin enemmän. Suhteeni ruokaan ja syömiseen oli pitkään ongelmallista. Alipaino ei tuolla korjaantunut.
5kk vanha vauva ei vielä omaksu pahoja tai hyviä tapoja, jos jugurtit maistuvat, anna jugurttia tai mausta sillä maitoa. Jos maito menee nokkamukista, juota siitä vaikka desi rinnuksille, toinen suuhun. Anna velliä (niitä joissa on vastikejauhe mukana), kokeile niistäkin eri makuja ja syötä lusikalla, jos e hänelle näin maistuvat. Miksi surisit johonkin makeakierteeseen joutumista, jos pelkäät että vauvasi kuivuu? Että ei sillä väliä vaikka vauva on sairaalassa, kunhan ei vaan totu makeaan? Mausta maitoa hedelmäsoseella, tai vettä jos se on vauvasta parempaa.. Jos käytät kaupan soseita, huomaa, että niistä on yleensä n. puolet vettä (esim. peruna-kukkakaalisoseessa on kiinteitä yhteensä 53%), eli 2dl sosetta=dl vettä... Tarjoa maitoa lämpimänä, kymänä, huoneenlämpöisenä... Terve vauva ei itseään ruuan ääressä nälkään tai janoon tapa, jos taas vauvalla onkin jokin fyysinen syy olla syömättä (esim. kipu syödessä)voit varmaan kuvitella miltä tuo pakkosyöttö silloin tuntuu. Tarkkaile vauvasi vaippoja, jos vauva pissaa 5-6 vaippaa vuorokaudessa ja pissa on miltei väritöntä ja hajutonta, ei hän ole kuivumassa. Ulostaako vauva riittävästi sillä jos ei kakka tule, ei vauvaa todennäköisesti huvita syödäkään. Vähäinen nesteen saanti saattaa kovettaa pientä vatsaa.. Tyydy siihen että vauvasi saattaa syödä vähemmän kerrallaan ja tarjoa ruokaa useammin kun tuo 5krt/vrk, palaa yösyöttöihin jos olet ne lopettanut, uninen vauva saattaa juoda pullosta ikäänkuin huomaamatta. Oma vauvani vietti n. 6kk ikäisenä muutaman viikon jakson jolloin hän söi vuorokauden ravinnon tarpeensa öisin, päivällä kaikki oli niin kiinnostavaa, ettei hän ehtinyt syödä, rähisi vain rinnalle ja itki katkerasti jos en kerrasta tuputtamista lopettanut. Itseäni uuvutti, kun hän sitten tankkasi pitkin yötä, että jaksoi taas paastota päivän... Myöskään hyvin nälkäisenä vauvani ei meinaa haluta syödä, matala verensokeri tekee hänestä ärtyisän, silloin nukutan hänet pienille (15-20min)nokosille, sen jäkeen hän yleensä syö hyvällä halulla. Tuo 5krt/vrk tuntuu noinkin pienelle vielä aika harvalta syötöltä, oma vauvani söi tuon ikäisenä vielä ympäri vuorokauden kolmen tunnin välein... - hammasvaivaa
syömättömyyden syyksi, tee testi. Laita vauvalle kipusuppo, odota, että se vaikuttaa ja koita sen jälkeen miten syöminen sujuu. Jos paremmin, niin todennäköisesti kipeä hammas vaivasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202273Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281704Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3041234- 65949
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53915- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53815J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31716Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273673Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33642