Onko kukaan kuullut että jarrujen osalta takuu olisi
puoli vuotta tai 10000km. Kuulostaa ihan näiden kiinan ihmeiden 3/5 vuoden takuiden kaltaiselta. Kun
luet (jostain) pienellä painetun niin 2/3/5 vuoden takuut koskee vain jotain tiettyjä osia.
Rellujen takuu?
14
2626
Vastaukset
- ent bilian mies
rellun normaali takuukäytäntö pestä kädet huonoista ja vinkuvista jarruista.
Samoin sytytyspuolat joita Biliakin myy useita tuhansia vuositasolla niin kyseessähän on tehtaan valmistus moka mutta Suomessahan sen maahantuoja maksattaa asiakkaalla kuten niin monet muutkin jutut.- Me II
Aikanaan kun Meganeeni vaihdettiin puola, oli takuu jo mennyt umpeen, mutta takuuseen meni silti.
- <sryt
Menet sinne valtuutetulle mistä autonkin ostit ja sanot autos jarrut on korjattava takuuseen. Ei siinä sen kummempaa tarvita pässi.
- ent Bilan mies
VOIHAN SITÄ ONNEAAN KOKEILLA JA JOS ON VIELÄ YLIMÄÄRÄISTÄ VATAATA AIKAA TUHLATTAVAKSI. KS KESKUSTELUA KÄYTETYN LAGUNAN HINNASTA KUN TAKUUAIKA ON OHITSE. SAMANTAPAISIA TAUTEJA LÖYTYY MYÖS MUISTA RELLUISTA. TOSI ON !
- jälkimarkkinointi
ontuu todella kovin, omien kokemusteni mukaan.
Enkä aio lähitulevaisuudessa sekaantua moiseen merkkiin enää.
Takuu-aikanakin mahdotonta vääntöä takuu asioista.- ontuu
Tieysti ontuu kun nykyinen maahantuoja joutuu luopumaan merkistä vuodenvaihteesta, niin tuskin enää paljoa nappaa hoitaa jotain takuuasioita kunnolla.
- Vai niin !!
ontuu kirjoitti:
Tieysti ontuu kun nykyinen maahantuoja joutuu luopumaan merkistä vuodenvaihteesta, niin tuskin enää paljoa nappaa hoitaa jotain takuuasioita kunnolla.
Ja nykyinen maahantuoja ennakoi asian jo useita vuosia sitten ?
Meneekö myynti ja huolto samalla kokonaisuudessaan uusiin käsiin ?
Jos näin niin sehän se selittänee useita vuosia ontuneen jälkimarkkinoinnin Renaulttiin "erikoistuneissa" huoltavissa liikkeissä ?
- seuratessa
....olen huomannut Renun valtavasta myynnin tipahtamisesta. Onneksi meillä on mahdollisuus valita laadukkaampiakin tuotteita. Takuut on yleensä perseestä siinä vaiheessa kun etsitään maksajaa.....jakaisivat esim. noita puolia ilmaiseksi kaikille halukkaille; jäis edes vähän parempi mieli....
- .....
Viime viikolla normaali huollon yhteydessä, huollettiin ja herkisteltiin etujarrut takuuseen, ja takuuta jäljellä enää tämä viikko ja kilometrejä 30000.
- Kusve
mahtoi olla firma
- oli...
Kusve kirjoitti:
mahtoi olla firma
Autosalpa.
- edelliseen
oli... kirjoitti:
Autosalpa.
Meille on ostettu vuodesta -98 viisi uutta Rellua sekä muuhun perhepiiriin kaksi uutta ja kaksi käytettyä. Täytyy myöntää, että tuote ei aina ole ollut hyvällä mallilla, nyt näyttää jo paremmalta. Ratkaisevana tekijänä kolmen vuoden välein tapahtuvassa vaihdossa, kakkosautossa useamman vuoden, on ollut Autosalvan hyvä palvelu, niin takuuaikana, kuin sen jälkeenkin sekä ilmainen sijaisauto huoltojen ja mahdollisten korjausten ajaksi. Takuuseen on esim. tehty yhteen autoon nelipyöräsuuntaus, mitä ei ainakaan johtava japanilaismerkki kuulemma lue takuun piiriin. On myös annettu takuuseen sellainen muoviosa, mikä on itse lumiharjalla huiskittu rikki, tämä aiheutti kyllä aika paljon hilpeyttä perheessä. Lisäksi takuukorjaukseen saa ajan omasta mielestäni nopeammin kuin normaaliin huoltoon. Kun kuuntelee kavereiden juttuja autoistaan, niin vikoja on eurooppalaisissa premium-merkeissä, kuin japanilaisissa kinnereissäkin, ja takuuasioista on joutunut taistelemaan. Sen voin sanoa, että takuu on toiminut, ainakin meillä, toivottavasti toimii muillakin.
- nipponisti
eihän rellussa niin pitkää takuuta voi olla?
- HemiT
Rellun takuu on kaksi vuotta ja kyllä se kattaa jarrut ja muutkin. Vinkuvat jarrut laitettiin takkuaikana kuntoon, syy se kaikile autoille tyypillinen, vähäkäyttöisyys ja pöly. Saamaton se joka ei autooaan takuuseen saa korjattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392487
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381363- 841323
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40949Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.123842- 31761
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait0750Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi25623Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596