Rellujen takuu?

Kusve

Onko kukaan kuullut että jarrujen osalta takuu olisi
puoli vuotta tai 10000km. Kuulostaa ihan näiden kiinan ihmeiden 3/5 vuoden takuiden kaltaiselta. Kun
luet (jostain) pienellä painetun niin 2/3/5 vuoden takuut koskee vain jotain tiettyjä osia.

14

2638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent bilian mies

      rellun normaali takuukäytäntö pestä kädet huonoista ja vinkuvista jarruista.
      Samoin sytytyspuolat joita Biliakin myy useita tuhansia vuositasolla niin kyseessähän on tehtaan valmistus moka mutta Suomessahan sen maahantuoja maksattaa asiakkaalla kuten niin monet muutkin jutut.

      • Me II

        Aikanaan kun Meganeeni vaihdettiin puola, oli takuu jo mennyt umpeen, mutta takuuseen meni silti.


    • <sryt

      Menet sinne valtuutetulle mistä autonkin ostit ja sanot autos jarrut on korjattava takuuseen. Ei siinä sen kummempaa tarvita pässi.

      • ent Bilan mies

        VOIHAN SITÄ ONNEAAN KOKEILLA JA JOS ON VIELÄ YLIMÄÄRÄISTÄ VATAATA AIKAA TUHLATTAVAKSI. KS KESKUSTELUA KÄYTETYN LAGUNAN HINNASTA KUN TAKUUAIKA ON OHITSE. SAMANTAPAISIA TAUTEJA LÖYTYY MYÖS MUISTA RELLUISTA. TOSI ON !


    • jälkimarkkinointi

      ontuu todella kovin, omien kokemusteni mukaan.

      Enkä aio lähitulevaisuudessa sekaantua moiseen merkkiin enää.

      Takuu-aikanakin mahdotonta vääntöä takuu asioista.

      • ontuu

        Tieysti ontuu kun nykyinen maahantuoja joutuu luopumaan merkistä vuodenvaihteesta, niin tuskin enää paljoa nappaa hoitaa jotain takuuasioita kunnolla.


      • Vai niin !!
        ontuu kirjoitti:

        Tieysti ontuu kun nykyinen maahantuoja joutuu luopumaan merkistä vuodenvaihteesta, niin tuskin enää paljoa nappaa hoitaa jotain takuuasioita kunnolla.

        Ja nykyinen maahantuoja ennakoi asian jo useita vuosia sitten ?

        Meneekö myynti ja huolto samalla kokonaisuudessaan uusiin käsiin ?

        Jos näin niin sehän se selittänee useita vuosia ontuneen jälkimarkkinoinnin Renaulttiin "erikoistuneissa" huoltavissa liikkeissä ?


    • seuratessa

      ....olen huomannut Renun valtavasta myynnin tipahtamisesta. Onneksi meillä on mahdollisuus valita laadukkaampiakin tuotteita. Takuut on yleensä perseestä siinä vaiheessa kun etsitään maksajaa.....jakaisivat esim. noita puolia ilmaiseksi kaikille halukkaille; jäis edes vähän parempi mieli....

    • .....

      Viime viikolla normaali huollon yhteydessä, huollettiin ja herkisteltiin etujarrut takuuseen, ja takuuta jäljellä enää tämä viikko ja kilometrejä 30000.

      • Kusve

        mahtoi olla firma


      • oli...
        Kusve kirjoitti:

        mahtoi olla firma

        Autosalpa.


      • edelliseen
        oli... kirjoitti:

        Autosalpa.

        Meille on ostettu vuodesta -98 viisi uutta Rellua sekä muuhun perhepiiriin kaksi uutta ja kaksi käytettyä. Täytyy myöntää, että tuote ei aina ole ollut hyvällä mallilla, nyt näyttää jo paremmalta. Ratkaisevana tekijänä kolmen vuoden välein tapahtuvassa vaihdossa, kakkosautossa useamman vuoden, on ollut Autosalvan hyvä palvelu, niin takuuaikana, kuin sen jälkeenkin sekä ilmainen sijaisauto huoltojen ja mahdollisten korjausten ajaksi. Takuuseen on esim. tehty yhteen autoon nelipyöräsuuntaus, mitä ei ainakaan johtava japanilaismerkki kuulemma lue takuun piiriin. On myös annettu takuuseen sellainen muoviosa, mikä on itse lumiharjalla huiskittu rikki, tämä aiheutti kyllä aika paljon hilpeyttä perheessä. Lisäksi takuukorjaukseen saa ajan omasta mielestäni nopeammin kuin normaaliin huoltoon. Kun kuuntelee kavereiden juttuja autoistaan, niin vikoja on eurooppalaisissa premium-merkeissä, kuin japanilaisissa kinnereissäkin, ja takuuasioista on joutunut taistelemaan. Sen voin sanoa, että takuu on toiminut, ainakin meillä, toivottavasti toimii muillakin.


    • nipponisti

      eihän rellussa niin pitkää takuuta voi olla?

    • HemiT

      Rellun takuu on kaksi vuotta ja kyllä se kattaa jarrut ja muutkin. Vinkuvat jarrut laitettiin takkuaikana kuntoon, syy se kaikile autoille tyypillinen, vähäkäyttöisyys ja pöly. Saamaton se joka ei autooaan takuuseen saa korjattua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1169
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1089
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1083
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe