Papa - pitäisikö vai ei

-epävarma-

Olen 18-vuotias ja vielä neitsyt. Aloitin e-pillereiden käytön noin kuukausi sitten pahojen kuukautiskipujen takia.

Olen muuttamassa ulkomaille kuukauden kuluttua ja kun kerroin siitä terveydenhoitajalle hän sanoi että minun pitäisi nyt elokuun alussa tulla käymään jolloin saisin sen reseptin pillereitä varten ja minulta otettaisiin papa-koe.

Ja tuo papa-koe hermostuttaa minua suuresti. Mietinkin että olisiko minulta "pakko" ottaa se näyte koska olen vielä neitsyt? Koska eikös papa-koetta yleensä suositella otettavaksi sitten kun seksielämä on alkanut?

Tiedän että tuo koe olisi omaksi parhaakseni mutta mietin vain että voisiko minulla vielä olla niitä muutoksia... mutta toisaalta sitten ulkomailla kokeeseen menon kynnys on varmasti vielä korkeampi. :S

Mitä mieltä olette?

6

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • beea

      Mene ihmeessä, kun ei sitä koskaan voi tietää... Ja haittaa tuskin kokeesta on, vaikka saisitkin ihan puhtaat paperit! Onpahan sitten sekin tiedossa.

    • mennä...

      Kyllä se vaan niin on, että kun pillerit hommaa niin siinä papassa tulisi käydä siitä huolimatta onko neitsyt vai ei.

      Ei se satu kun ei jännitä, ja täällä ei ainakaan papassa tarvi käydä kuin parin vuoden välein.

      Pikkusen saattaa tuntua inhottavalta kun papa otetaan, mutta kyllä sen kestää, ja sittenhän se on ohi.

      Aikaa sen näytteen ottamiseen kaikkine valmisteluineen ei mee kui n. 5-15 min.

    • sinulla ei voi olla

      syöpään johtavia solumuutoksia ilman papilloomavirustartuntaa, joka tulee lähinnä yhdynnästä. Mutta toki muita tulehduksia voi olla, jotka näkyvät papassa. Ei siitä papasta mitään haittakaan ole.

      Sen sijaan ehkäisypillereiden käytön kanssa kannattaa olla tarkka, jos ei ole aloittanut seksielämäänsä. Nimittäin silloin on olemassa se vaara, että päätyy yhdeksi niistä naisista, joiden ainoa kokemus seksistä ja seksuaalisuudesta on pillerien vääristämä. Ne kun voivat aiheuttaa kaikkea haluttomuudesta kivuliaaseen seksiin ja orgasmittomuuteen. Joten pidä se mielessä, jos myöhemmin saat ongelmia, muitakin kuin seksuaalisia. Ensin kannattaa epäillä pillereitä, sitten vasta omaa korvien väliä.

    • aloittaja

      Kiitos vastaajille! Otin itseäni niskasta kiinni ja varasin ajan papaan huomiselle. En vieläkään ole siitä mitenkään innostunut mutta onpahan sitten ohi.

    • Phen

      Eihän siitä haittaakaan ole. Suosittelen kyllä.

      Oletko harkinnut papilloomavirusta vastaan ottaa rokotetta? Nythän se on markkinoilla, joskin hieman kallis.

      Miksi syöt e-pillereitä kuukautiskipuihin? Hyviä särkylääkkeitäkin on.

    • nuorena on

      vain yksi tekijä, joka altistaa kohdunkaulansyövälle. Papa kannattaa ottaa jo niiden mainittujen tulehdustenkin vuoksi. Hiukan kyllä ihmettelen, että sitä ei tehty jo pillereiden aloitustarkastuksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      99
      4513
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3880
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3240
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2932
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2422
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2156
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      17
      1809
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1735
    Aihe