Hei,
Onko muita, joilla on ensimmäinen lapsi saatu lahjasukusoluilla ja toinen on suunnitelmissa? Kovasti olisi toinen lapsi tervetullut, mutta mietityttää tuo lakimuutos - onko klinikoilta luovuttajat tyystiin kadonneet, oletteko kuulleet? Ja mietityttää se, että jos lapselle kertoo, että hän on saanut alkunsa lahjasukusoluilla -niin hänellä on mahdollisuus ottaa yhteyttä luovuttajaan. Millaisia ajatuksia muilla on?
Toinen lapsi lahjasukusoluilla?
5
866
Vastaukset
- syysvauva.
meillä on kaksoset 2005 syntyneet ja sitten nyt tulee syyskuussa kolmas. kaikki on samalta luovuttajalta. uusi laki astuu voimaan 1.9 että varmaan sen jälkeen vasta tietää miten paljon on luovuttajia. "jos lapselle kertoo, että on saanut alkunsa lahjasukusoluilla" etkö meinannut kertoa hänelle isompana ollenkaan?
- kukkakoo
Meillä yksi lapsi lahjasoluilla. Toista emme voi hankkia. En pystyisi asettamaan lapsiani eriarvoiseen asemaan, jossa toinen saa tietää luovuttajan ja toinen ei. Muuten toinen lapsi olisi ollut tervetullut.
- Anni
....ikionnellinen äiti täällä moi!Olen sitä mieltä,että mikäli lahjalapsemme haluavatkin munasolujen (meillä lapset eri lahjoittajilta) lahjoittajat aikuisena sitten tavata,"se ei ole minulta pois".Minä olen heidän äiti ja nämä lahjoittajat heidän elämiensä alkujen lahjoittajia;ihania ihmisiä!!!!KIIIIIIITOS heille,että he antoivat meille tämän valtavan upean lapsekkaan elämän;saada rakastaa ja saada heiltä vastarakkautta.Rakkaus on kaikki!Munasolujen lahjoittajat ovat aivan varmasti mieltäneet luovutukseen lähtiessään roolinsa.Eivät he ole mitenkään "tunkeutumassa" meidän elämiimme ja tosiaan aikuisena lapsemme ratkaisevat itse sen haluavatko ottaa yhteyttä heihin ja mahdollisesti tavatakin.Tottakai itsellänikin asian käsittely oman aikansa vaati;mutta yhtäkaikki nyt minulla niin hyvä seesteinen olotila asian suhteen.Paljon voimahaleja kaikille munasolujen jonottajille ja toivottavasti jonot vetävät uudesta laista huolimatta,jonottaminen todella raastavaa;VOIMIA!!!!!Ja plussaonnea!!!!!!!!!:)
- VierasXYZ
Hei,
Olimme päättäneet kertoa esikollemme kuinka hän on alkunsa saanut. Jos päättäisimme yrittää toista lasta ja siinä onnistuisimme, niin saattaisi olla, että sitten kummallekaan ei kerrottaisi lähtökohtia. Kuten(oliko se nimimerkki kukkakoo?) kirjoitti, niin olisivat lapset aika eriarvoisessa asemassa, kun toisella mahdollisuus tietää luovuttajan henkilöllisyys, toisella ei. Tällaisia ajatuksia meillä. Ei ole helppoja nämä asiat, ei. Ja kuten joku toinen mainitsi, niin eihän se toki olisi toki keneltäkään pois, jos lapseni ottaisi yhteyttä luovuttajaan, mutta rehellisyyden nimissä, minua mietityttää, että mitä siitä seuraisi. Kaikki saattaisi sujua hyvin, mutta....- mieltä
Meillä myös lahjoitetuilla munasoluilla saatu lapsi-mietityttää samoin... Lapsi ei saisi tietää "äitiään" kun ei onneksi silloin ollut tämä lakimuutos voimassa. Silti jahkailen kertoa vai ei-on jo niin iso, että pitäisi alkaa päättää...huh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658