Moikka!
Olen harkinnut pinnasängyn suojan ostamista, mutta mulla ei ole itsellä aikaisempaa kokemusta niiden käytöstä. Olisinkin kiinnostunut kuulemaan muiden kokemuksista ja mielipiteistä.
Eli: Mitä mieltä olette pinnasängyn suojien tarpeellisuudesta? Ovatko ylipäätään tarpeellisia vai ylimääräistä hömpötystä? Onko parempi sellainen pitkä, koko sängyn kiertävä malli vai lyhyt päätyyn tuleva? Onko suoja tiellä, jos laitaa tarvitsee välillä laskea ja nostaa? Muuta huomioitavaa.
Esikoista odottava
Pinnasängyn suojat
7
5667
Vastaukset
- 4:n äiti
Se pysyy paikoillaa niin kauan kuin lapsi ei liiku, mutta kun hän alkaa vähänkin liikkua, hän menee ja repii sen pois. Meillä oli yhdellä lapsella sellainen vähän aikaa, mutta siitä oli enemmän haittaa kuin hyötyä. En nähnyt vauvan kasvoja kun makasin omalla sängylläni. Piti siis nousta yölläkin ylös sängystä tarkistamaan, onko vauva hereillä vai ähiseekö unissaan.
- nöösi
suojasta sängyn ympärillä. Meillä nyt 8kk ja vähän päälle tyttö ja ei ole kuin pari kertaa tunkenut kätensä pehmusteen taakse. Mummulassa kun nukkuu ilman pehmustetta, pitää aina ripustaa joku viltti reunalle näkösuojaksi, kun on tottunut nukahtamaan itsekseen pehmusteen kuvia tuijotellen. Ja sitten on pää pinnoja vasten tai kädet pinnojen välissä...
Eli minä kyllä suosittelen. Tosin aika sikahintaisia ne kyllä ovat. Jos on kätevä käsistään, niin itsekin sellaisen kyllä väsää ja se "puolikaskin" varmaan ajaa asiansa. Ja vinkiksi, että IKEAsta saa kohtuu hintaisia suojuksi, oiskohan ollu 10 euroa... - toimeen..
ilman reunapehmustetta. Aluksi se teki pinnasängystä pienelle vauvalle pesämäisemmän ja turvallisen. Ja nyt myöhemmin (lapsi pian 1 vuotias) pehmuste edelleen käytössä. Poika kova pyörimään sängyssä ja heräilee yöllä jos kolauttelee itseään sängyn reunoihin. Välillä otin pehmusteen pois mutta kun totesin että yöt kävivät kovin rauhattomaksi ja kuului kovia muksahduksia läpi yön niin laitoin pehmusteen takasin ja johan taas uni maittoi:)
Ajat jo ollut pinnasänky alimmalla tasollaan ja eihän tuo pehmuste tietenkään niin tyylikkään näköinen enää ole kuin silloin kun sänky oli yläasennossa mutta tarpeellinen ehdottomasti:) suosittelen!- 1v tyttö
ja edelleen käytössä. Tosin nyt jo osaa tunkea jalat yli pehmusteen pinnojen väliin. Mut ehdottomasti suosittelen. Mielestäni sänky on aivan turvaton ja "alaston" ilman pehmustetta...ja todennäköisesti lapsenikin mielestä. Otin pehmusteen pesuun niin tyttö katseli kummissaan sänkyään...
- X-file
Meillä tällainen pinnasängyn suoja on ainakin ollut tarpeellinen! Poika liikkuu unissaan aika paljon ja pää ottaa välillä pinnoihin ja käsikin olisi pinnojen välissä varmasti, ellei suojaa olisi. Itse olen laittanut suojan siten, että se kulkee päänpuoleisessa päädyssä seinän puoleisessa reunassa. Pinnasänky on ihan vieressäni ja minuun päin olevassa reunassa ei ole suojaa (tosin olen siihen laittanut pienen pyyherullan "iskunvaimentimeksi")
- toimii hyvin!
Meilläkin on suoja ja hyvä on ollut. Tyttö nyt 10kk ja liikkuu yöllä jo aika paljon ja jalat ja kädetkin roikkuisivat jatkuvasti pinnojen välistä jos suojaa ei olisi. Sänky on minustakin "pesämäisempi" näin.
Vauva on nukkunut sängyssään laitokselta tulosta asti, en nähnyt mitään eroa siinä laitanko lapsen pieneen kehtoon (tai äitiyspakkauksen laatikkoon) koska pinnasänky oli niin pesämäinen pehmusteiden ansiosta. Tällöin meillä oli myös se verhokatos sängyn päällä. Se oli mielestäni kyllä turha, vaikkakin ihan kiva sillon ihan pikkuvauva aikoina.
Mä olen asentanut reunasuojan niin että suoja kulkee muuten koko sängyn reunoilla paitsi lapsen pään kohdalla (taitoin vain pehmusteen kaksin kerroin tältä kohdalta) että minulla ja tytölläni näköyhteys säilyy =) - voi turhuus :)
Meillä ei ollut mitään hyötyä, ennemmin haittaa..
Kun vaihtoi lakanoita ja laski korkeutta niin aina se piti ottaa pois..
Pidin sitä kuitenkin n. 6kk asti, koristeena :)
Nyt poika 10kk ja kyllä repisi sen pois :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216565Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5552261- 1471857
- 831235
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971032- 72970
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.81915Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10833- 32830
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon147757