Hinta arviota ulkorakennuksen katon vaihdolle

xoxox

Ensi kesänä edessä vanhan navettarakennuksen tiilikaton vaihto peltikatoksi. Kellään heittää hinta-arviota tällaiseen jos timpurilla teettää. Rakennus mitoiltaan n.8*20.

6

3201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ny...

      perkele peltikattoa laita.!

      Laita homesuojattu visapontti 15-21mm väliltä ja sen pääle aluskate k-tl 60/2500 ja pintakermi k-ps 170/5000 sirootteellinen/liuskekivi huopa.

      Parempi ratkaisu,et tarvitse lumiesteitä ja onhan se jo näkökysymys.!

      Peltikatto on pers.....ja tuulella kuin rumpali ja tarvitsee lumiesteet.

      Tarvittaessa teen sulle tarjouksen ja teenkin tuon pois 5 päivään.

      • xoxoxo

        Paljastetaan nyt tyhmyyteni kertaheitolla.. Eli mikä hemmetin lumieste? Meillä on talossakin peltikatto ja on kyllä ihan hyvä ja kauniskin vielä :) Ääni ainoa miinus, mutta sekään ei ole elämää juurikaan häirinnyt.


      • ........................

        Eikös katon ole kumminkin tarkoitus pitää vettä? Tähän tarkoitukseen siis huopakatto ei sovellu. Jossain etelässä vielä menee, kun sataa vain kerran vuodessa, mutta ei Suomen keleihin.

        Pelti ainut oikea vaihtoehto. Ihmettelen mihin niitä lumiesteitä oikein tarvitaan? Eikös se ole kumminkin tarkoitus, että lumet tulevat alas katolta, koska turha niitä on sinne varastoida. Huopakatolla, kun tuntuu olevan tapana pitää ne lumet siellä ylhäällä ja pikku hiljaa kuluttaa katto puhki.

        Vältä siis huopaa ja vältä todellakin timpureita katon tekemisessä. Tilaa peltiseppä paikalle niin saat katon seuraavaksi sadaksi vuodeksi. Huovalla pääset korkeintaan seuraavat kolme vuotta.


      • vasta oikein

        vastaus, mihin tarvittan huopakattoa? ei niin mihinkään, ja toi sun rakenne maksaa mansikoita, ja on sitäpaitsi susi jo syntyessään, lumiesteitä toiset käyttää, toiset ei, riippuen katon kaltevuudesta, ja ovien sijainnista, näyttä kuitenkin siltä, ettei tällämenolla niitä tarvita enää missäänpäin suomea kohta, kun talvet on mitä on!


      • samaa mieltä kans

        huopakatto-paras katto,kestää vuosikymmeniä!


    • 4000-6000€

      4000-6000€

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4256
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3302
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3219
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3182
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2906
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2780
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      62
      2744
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2549
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2394
    Aihe