Vanha kissa!????

aslkl

Sain 6vuotiaan kissan,ja kun kaverini tämän kuuli hän sanoi "voitkin sitten kohta haudata kissas" koska kissa on hänestä niin vanha että ei elä enään pitkään... Eikai näin käy? Sydän särkyy...

6

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idioottikaverisulla

      jos kissasi on terve ja rokotettu ja syö hyvin ym. niin kyllä se elää, ellei jää auton alle tms.

    • Skatter

      Kissa on melko varmasti ilonasi monta vuotta. Kissojen keskimääräinen elinikä on 12-15, mutta on myös 18-20 v. kissoja. Laulaja Maarit Hurmerinta kertoi jokin aika sitten rakkaan 20 v. kissan kuolleen.

      Madota, ruoki hyvin ja hoida rokotukset, niin kissa elää monta mukavaa vuotta.

    • kissastasi

      hyvää huolta. Syötä lihapitoista ruokaa, joka ei sisällä viljaa eikä sokeria.Liha on kissan ruokaa sitä raakana ja eläinkaupan laadukkaita märkäruokia esim. animondan vf,miamoria ,feline portaa... Raksuja vain herkkuna jos ollenkaan.
      Ulkoiluta valjaissa tai tarhassa, älä päästä yksin ulos seikkailemaan. Ulkona on paljon vaaroja kissalle...eihä koiratkaan juoksentele ulkona yksikseen.
      Itselläni on 18v.5kk vanha kissa.
      Edessä on vielä monta monituista vuotta kissasi kanssa toivon ainakin niin. :)

      Voihan olla että kaverisi oli myös niin kateellinen kun sait kissan ,että halusi jollain tapaa pahoittaa mielesi ja keksi että se kuolee kohta :(

    • hyvältä:

      Kissasi on parhaassa iässä ja elää terveenä vielä pitkään. Kaverisi kommentti oli varmaan suomalaiselle tyypillistä muka ironista huumoria.

      Meillä on monta kissaa ja olemme usein todenneet, miten juuri aikuisten kissojen luonne ja persoonallisuus viehättävät. Toisaalta kissa säilyttää koko elämänsä leikillisyyden ja tietyn suloisuuden ja vauvamaisuuden, eikä siinä näy ikä samalla tavalla kuin monessa muussa otuksessa. Aikuinen kissa myös kunnioittaa ihmistä, joka hoitaa (ja palvoo) sitä. Viisaana eläimenä se on erinomainen kumppani ja siitä on paljon seuraa ja iloa.

      Monet ottavatkin mieluummin aikuisen kissan, koska pennusta ei koskaan tiedä, millainen siitä tulee isona. Aikuisesta sen sijaan on yleensä saatavilla taustatietoa ja sen kanssa pärjää puhumalla - ilman tohtoristason perehtymistä lapsipsykologiaan :)

    • mä nauku

      just. eihän 6-vuotias kissa ole edes vielä seniori!! mieän entinen kissa kuoli 15 vuotiaana, ios eläny pidempääkin, mutt kun se saikin kasvaimen. esim.sen ''sisko''(niinki toisesta pentueesta) elää vieläkin ja on 22vuotta vanha!! että ei kaveris tiedä mistään mitään, tai sit se vitsaili..
      ruoki hyvin ja käytä säännöllisesti eläinlääkärillä.

    • Pheebs

      Hei!

      Itselläni ollut useita kissoja.
      Ja kissojen arvioitu elinikä on 15,jopa 18 vuotta.
      Jos ei siis mitään tapaturmia kissallesi tapahdu,tai sairastu.
      Joten muistahan pitää rokotukset ja madotukset ajantasalla,niin kissasi on kanssasi vielä pitkään :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      53
      3455
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      35
      3147
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2761
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      43
      2510
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      53
      1959
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1609
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    10. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1138
    Aihe