Tietääkö kukaan onko The Deathly Hallowsin amerikkalaisella ja brittiversiolla mitään muuta eroa, kuin ulkonäkö (kannen kuvitus, erilainen fontti - ainakin minun amerikkalaisessa versiossa on enemmän sivuja kuin brittiversiossa eikä ole takakansitekstiä ollenkaan)????
Kiitos jo etukäteen!!
amerikkalainen/brittiversio!??!
3
731
Vastaukset
lisäksi sanoissa on eroja. Amerikanenglannissa ja brittienglannissa on joitain eroja kirjoitustavoissa ja jotkut sanat ovat erilaisia.
- mä.....
Luulen että niissä on, Esimerkiksi tällaisia pikku sanoja jotkut Texasin tai vaikka Chigagon murretta puhuvat eivät välttis ymmärrä:
Hissi: Englannin Englanniksi "Lift" Amerikan Englanniksi: "Elavator"...
Ja itse olen lukenut Pottereita, ja niistä olen ymmärtänyt että Englannissa ja Amerikassa on IHAN eri kirosanat...xD Ja sit vielä jotkut murteet jotka Rowling on noihin Enkun kielisiin laittanut saattaa olla hankaliasti ymmärrettävää Amerikka laisille mutta sinänsä ei niissä paljon eroja ole... - .........
Ihan selvästi amerikanenglanti eroaa brittienglannista. Luin ite brittiversion ja tuli törmättyä aika ihme ilmasuihin:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39906Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad32644- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26578- 25555
Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30547Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17543Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17523