Onko kokemuksia talvella ko. paikasta? Lieneekö edes auki helmikuussa?
Disneyland Paris talvella?
3
5115
Vastaukset
- kävin toukokuussa
iihan oikeasti, jo matka ja lippu maksaa rahaa, niin kannattaa mennä kesäkuussa. ei talvella. olin itse toukokuun alussa, ja moni "ohde" oli kiinni. eli lapsien kanssa sitten kesällä, niin varmasti pääsee kokemaan koko disney landin.
- Isaija
Kävimme Pariisin Disneylandissa jokunen vuosi sitten, matka-ajankohta oli tammikuun alku. Matkapaketit ovat perheille talvella tosi edullisia verrattuna muihin vuodenaikoihin (lapset matkustivat ilmaiseksi).
Lämpötila oli nollassa, meillä kävi huono tuuri, koska edellisellä viikolla Parisissa oli ollut n 6-8 astetta lämpimämpää.
Kelistä/lämpötilasta huolimatta meillä oli ihan kivaa ja kylmähköstä kyydistä selviää järkevällä pukeutumisella.
Talvisaikaankin suosituimpiin laitteisiin sai jonottaa 45-60 minuuttia joten voin vain kuvitella mitä se on keväällä-kesällä-syksyllä. Talvella tosin "Fastpass" systeemi ei ole toiminnassa.
Kolme päivää pyörimme alueella ja huonoja fiiliksiä ei jäänyt. Tuntuihan se aluksi jotenkin hassulta lähteä huvipuistoreissulle keskellä talvea.
Aukioloaikoija, hintoja ym tietoja parhaiten löydät suoraan puiston sivuilta. - castmember-03
Vastaus taitaa tulla aika myöhään mutta kirjoittelenpa kuitenkin jos joku muu oli miettinyt samaa.
Disneyland on auki vuoden jokaisena päivänä (kesäkautena myöhempään iltaisin tosin) ja olen itse ollut puistossa niin kesällä, talvella kuin keväälläkin. Ja taas olen tammikuussa menossa:) Mielestäni ei mitenkään turha reissu talvellakaan!! Jos vaan pukeutuu hyvin ettei paleleminen tms harmita. Puiston koristelemisessa yms tunnelman luomisessa valoineen ja paraateineen nähdään niin paljon vaivaa, että vierailu siellä on talvellakin hieno elämys. Disneylandin nettisivuilta näkee etukäteen jos jokin laite on kiinni, tämä ei johdu vuodenajasta vaan esim. tilapäisestä korjauksesta siinä tapauksessa.
Kannattaa tutustua fastpass systeemiin ettei aikaa mene jonottamisessa (kesällä voi todella jonottaa jopa 2 tuntia, mutta talvella onneksi lyhempi jonotusaika). Ja jos on rahansäästölinjalla niin omat eväät mukaan- puiston ravintolat ovat kalliita mutta mikkihiiren muotoiset pizzat tosin oma elämyksensä:) älkää vaan missatko hienoja esityksiä ja paraateja- erityisesti Tarzan show ja Lion King ovat aivan mahtavia!
Kannattaa myös miettiä tahtooko nähdä uudemman puiston Walt Disney Studion myös joka on siinä vieressä. Siellä laitteita on vähemmän mutta ne on niin huikeita että saa aikuisenkin haukkomaan henkeään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2629879K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1875612Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1625210PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *744865- 2122429
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122269Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3331963- 211655
- 901597
- 411153