On monestakin kunnasta hölynpölyä, mutta Vonkka -pitäjälle tämä linkki.
http://hiki.pedia.ws/wiki/Hyrynsalmi
http://hiki.pedia.ws/wiki/Hyrynsalmi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
linkki erään Puo ka nimisen kunnan entisen vallanpitäjän arkeen.
http://hiki.pedia.ws/wiki/Lestadiolaisuus
tähän viestiin, mutta mietippä ELÄMÄÄ "KOKONAISUUTENA", jota kukaan ei voi määrittää yksinään ....koska me luomme yhdessä kenellekään/kenenkään määrittelemättömän OLEVAISUUDEN.
Mielestäni linkkisi oli järkyttävä, jopa loukkaava,
mutta kun ajattelen tosielämän tapahtumia, niin voi siinä olla perää.
Mieleeni tulee tapaus nuoresta lestadiolaisesta
naislääkäristä, joka ei voinut hyväksyä joogaa,
koska se hänen mielestään oli syntiä.
Selvennys: monet harrastavat joogaa esim. selkävaivojen tai niska-hartiakipujen vuoksi, se on rentouttava voimistelua, ei sen kummempaa,
mutta lestadiolaisten mielestä se on syntiä ? Ilmeisesti??
Tämä kohta oli mielenkiintoinen "Lisääntyminen
Lestojen kiima-aika on kesällä suviseurojen aikana, ja ne saavat valtavat määrät poikasia yhdeksän kuukauden välein. Naaras saa ensimmäiset poikaset 15-20 vuoden iässä mentyään ensin pikaisesti naimisiin suviseuroissa löytämänsä uroksen kanssa. Kova lisääntymissykli on myös johdettavissa uskosta. Mitä enemmän lestalla on lapsia, sitä enemmän yksilö on Uskossa ja sitä paremmin varusteltu taivaspaikka on taattu. Näin ovat Jumala ja etenkin rauhanyhdistys säätäneet. "
se esiintyy kaikkien alojen asiantuntijana.
Löytyyhän sieltä toki myös Puolanka
http://hiki.pedia.ws/wiki/Puolanka