Kuten moni luultavasti tietää lähes joka asiaa liittyy sekä positiivisia että negatiivisia puolia..
Olen pitkään miettinyt juuri näitä puolia koiran hankkimisessa.. Tulee enemmän siivottavaa, mutta saisin lenkkikaverin ja seuraa..
Sit on myös hoito järjestelyt viikon/päivän reissujen ajaksi, mutta toisaalta kissoille täytyy myös järjestää hoito joten en usko sen tuottavan pulmia!
Olisi mukava kuulla muiden kommetteja mitkä koit koirassa ja - puoliksi ennen koiran hankintaa :) ..ja jos päädyit hankkimaan koiran niin miten oli asian laita koiran tultua?
+ ja - puolet?
2
235
Vastaukset
- karvaturri*2
Hei!
Hankin toisen koirani kaksi viikkoa sitten, eli kotona tuhisevat tällä hetkellä parin vuoden ikäinen koira ja 10 viikon ikäinen rasavilli =)
Ajattelin kertoa omat mielipiteeni koiran/koirien pidosta:
Plussaa:
- seura kotona
- ihana tunne kun koira käpertyy nukkumaan viereen sohvalle =)
- lenkkeily ja ulkona puuhailu
- harrastustoiminta (agi, toko, pk-lajit jne.)
- uudet koiratuttavuudet, siis myös ne ihmiset =)
Plussaa/Miinusta: (riippuu ajattelutavasta, itse en pidä näitä miinuksina, sillä itselle koirat ovat osa elämäntapaa)
- koiralle on oltava aikaa, sitä on koulutettava, sen kanssa on puuhailtava (harjaus, kynnet, hampaat ym.),sen kanssa pitää ja saa leikkiä ja sitä on ulkoilutettava tarpeeksi paljon jne.
- koiran hoito maksaa; ruoka&luut, rokotukset, madotukset, tarvikehankinnat, kaikki harrastustoiminta, sekä valinnaisena kerhon jäsenyys, vakuutus, mahdollinen koiravero, trimmauskulut rodusta riippuen, koiran eläinlääkärikäynnit mahdollisen sairastumisen takia jne.
Miinusta:
- ei voi jättää yksin pitkiksi ajoiksi (jopa tavallinen työpäivä on todella pitkä aika koiralle, johon toki sopeutuu, mutta ei se varmasti koiran kannalta mukavaa ole) Koiralle pitää myös hankkia hoitopaikka lomien ajaksi jne.
- mahdolliset koiran aiheuttamat tuhot, mikäli koira keksii esim. yksinollessaan jotain meidän ihmisten mielestä ei niin mukavaa-toimintaa
Koiraa hankkiessa on hyvä miettiä, onko itsellä riittävästi aikaa, energiaa ja toki myös rahaa, jotta pystyy huolehtimaan koirasta seuraavat 10-12 vuotta, ja hyvällä tuurilla jopa pidempään? Kannattaa miettiä että mikä on oma elämäntilanne nyt ja millainen se mahdollisesti tulee olemaan lähivuosina?
Jos olet todella sitoutunut koiran hankintaan ja miettinyt valmiiksi näitä ja paljon muita koiraan liittyviä asioita, onnittelen sillä koirasta saa parhaan ystävän, ja ainakin omalla kohdallani voin sanoa että päivääkään en ole katunut karvaturrien hankintaa. Seuraava lause kannattaa pitää mielessä (en nyt muista kenen sanomana); Ihminen antaa koiralle osan vapaa-ajastaan, koira antaa ihmiselle koko elämänsä.- aloittaja
Kiitos paljon sinulle vastauksestasi, lukisin mielelläni myös muiden kirjoituksia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925951
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv953017Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262065Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764