Voi itku

Loma loppuu

Pian joudun taas opettamaan äidin ja isin
rakkaita pikku silmäteriä ja kullanmuruja, noita pikkuhitlereitä ja raastinrautoja.

6

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin minäkin tein

      Ja nyt vietän tyytyväisenä lomaa eikä ollenkaan ahdista tai kierrä mahassa mennä takaisin duuniin loman jälkeen.
      Lisäksi palkka ja työsuhde-edut paremmat ja työskentely-ympäristö varsin inhimillinen koulumaailmaan verrattuna. Näin se yritysmaailmassa menee... Työkaveritkin mukavampia. Eikä tarvitse työskennellä iltaisin, lomalla ja viikonloppuisin.

      • utelijalainen

        kyseleepi utelijalainen


      • ed. kirj.
        utelijalainen kirjoitti:

        kyseleepi utelijalainen

        betoniraudoittaja


      • töihin?
        ed. kirj. kirjoitti:

        betoniraudoittaja

        Kerrohan lisää. Kiinnostaa, miten päädyit tuollaiseen ratkaisuun. Saitko tarpeeksi open hommista vai eikö vakituista paikkaa löytynyt? Itsekin tässä haudon jotain radikaalia ratkaisua. Kenellekään en ole vielä asiasta hiiskunut. Miten lähipiiri suhtautui alanvaihtoosi?


    • ja arki alkaa....

      Kannattaa muistaa, että yhtään parempaa palkkaa et saa vaikka rakastaisit heitä ja hakisit heille kuun taivaalta. Minä ainakin vedän opetukseni henkisiä voimiani säästellen, enkä tuhlaa moisille kiusankappaleille hyvää tuulta enkä toisaalta vihaakaan. Välinpitämätön neutraalin asiallinen tyyli on paras. Kaikista ei voi pitää, mutta toimeen on tultava.
      Koitetaan jaksaa. Onneksi ryhmistä löytyy aina edes yksi sellainen opiskelija, jonka reippaan ja mukavan olemuksen takia jaksaa vetää perässään sitä kivirekeä...:)

      • aineenope

        Miten voi tuhlata hyvää tuulta? Väheneekö se jotenkin, kun sitä näyttää? Minun kokemukseni on ihan toinen. Jos olen hyvällä tuulella, se tarttuu usein oppilaisiin ja siitä taas uudestaan minuun ja kaikilla on hauskempaa. Kyllä sen opehuoneessakin huomaa, kuka jaksaa ja pärjää parhaiten: se ikuinen hapannaama vai ilopilleri.

        Ei minustakaan oppilaita tarvitse rakastaa eikä tehdä ihmeitä palkkansa eteen. Minä kuitenkin jaksan itse paremmin, kun yritän nähdä oppilaissa niitä hyviä puolia ja annan hyvän tuulen ja välittämisen näkyä silloin, kun se luonnostaan tulee. Hyvä tulee usein takaisin: Ehkei aina, mutta usein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      86
      5199
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      76
      4696
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      86
      2933
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2464
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      60
      2034
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      24
      1860
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1429
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe