Mahdotonta?

...

Nyt jos täällä on joku joka tietää niin olisin todella kiitollinen hänelle :)

Eli kysymys kuuluu: Voiko ysin suorittaa toisessa kaupungissa? Siis että muuttaisi yksin toiseen kaupunkiin käymään yhdeksännen luokan? Varmaan mahdotonta, mutta kysyn kuitenkin.

Minulla oli unelma että muuttaisin 16-vuotiaana toiseen kaupunkiin opiskelemaan (asun pikkupaikkakunnalla). Olen unelmoinut siitä jo siis kauan ja keskustelin vanhempienikin kanssa asiasta ja heillekin se sopi.

Sen olisi pitänyt siis vuoden päästä tapahtua (olen nyt 15v.). Jäin kuitenkin luokalleni eli joudun käymään kasin uudestaan ja pääsen opiskelemaan vasta kahden vuoden päästä.

En sitten millään jaksaisi odottaa kahta vuotta kun olin niin pitkän odottanut ja unelmoinut että muutan 16v. erääseen ihanaan kaupunkiin. Enää olisi ollut vuosi siihen unelmaan, mutta tämä kaksi vuotta tuntuu ikuisuudelta. Eikä se ole varmaan enää sama asia muuttaa täysi-ikäisyyden kynnyksellä toiseen kaupunkiin kuin 16-vuotiaana. Kaiken lisäksi poikaystäväni asuu siellä ja olimme suunnitelleet kaikkea mutta nyt ne lykkääntyy vuodella!

Onko olemassa siis pienintäkään mahdollista että muuttaisin yhdeksännelle luokalle toisella paikkakunnalle. Olisin silloin kuitenkin jo lukio-/ammattikouluikäinen ja periaatteessa voisin muuttaa opiskelemaan sinne. Kaikki asiat olisivat niinkuin alunperikin olin suunnitellut paitsi että kävisin lukion/ammiksen sijaan ysiä, mutta mitä siitä, olisin kuitenkin 16-17v.

En jaksa odottaa kahta vuotta.. Sanokaa että tuo on mahdollista jotenkin!

4

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      siis ihan älyttömästi että jäin luokalleni (se ei ollut kokonaan omaa syytäni), enkä haluaisi sen pilavan sitä että muuttaisin jo vuoden päästä toisella paikkakunnalle.

      Se ei voi pilata sitä!!! Mä oon kuitenkin odottanut sitä jo niin kauan ja mun poikaystävä kans ja kaks vuotta vielä tuntuu siis oikeesti ikuisuudelta kun oikeesti oisin voinut muuttaa jo vuoden päästä sinne.. Mä teen mitä vaan et voin muuttaa jo vuoden päästä :)

    • vaihtaa....

      Voi koulua vaihtaa 9 luokallakin meille tulee kouluun aina uusia 9-luokkalaisia
      mitähän ongelmia siinä olisi?

      • asdfasdfasdfasdf

        Voin vain kuvitella kuinka 16-vuotias kahdeksannelle luokalle jäänyt tyttö osaa toimia aikuisesti ja itsenäisesti tulevan "sulhasensa" kanssa omassa kodissa....


    • kuin sulla

      Tämänhetkiset kotiolosuhteet eivät oo parhaat mahdolliset ja viihtyisin toisella paikkakunnalla toisen vanhemman kanssa (ne on eronnu) ja on kans käyny mieles et menisin suorittaan ysin sinne, mut kaipa mä tän vuoden vielä kestän. Kattoo sit ysin jälkeen mitä tekee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      9
      2781
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2621
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2317
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1894
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1473
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1154
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1005
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe