Kertokaa pensseleistä!

Hei!

Kun noita pensseleitä on paljon erilaisia, niin on hankalaa miettiä että millaisia kannataisi hommata.
Juuri nuo eri karvat kiinostaa, että mihin tarkoitukseen sopii parhaiten näädän, ponin, sian, oravan naudankarva ja synteettiset?

Huomasin tuubin sivuilla olevan esim. synteettinen ja näädän sekoitukset kallimpia kun pelkkä näädänkarva?

Itse maalaan öljyväreillä ja olen käyttänyt ainoastaan niitä synteettisiä mitä suomalaisesta kirjakaupasta saa.
Mikä olisi hyvä vaihe siirtyä noihin aitoihin?
5474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kun kukaan viisaampi ja tietävämpi ei ole vielä vastaillut sinulle, yritän jotain keksiä neuvoksi.
Itse olen harrastelija ja käyn jatkuvasti kursseilla, joilla myös saa tietoa, mutta parhaiten olen saanut tietoa pensseleistä ja ylipäätään maalaustarvikkeista alan kaupoista ja ehkä vielä parhaiten maalausoppaista, joita on ainakin hyvin varustetussa kirjastossa lukuisia kaikenlaiseen maalaukseen.
Parhaat pensselit tietenkin maksavat eniten, niin se vaan menee, mutta alan liikkeissä osataan neuvoa, joten koeta hankkiutua sellaiseen.

Äänestä
  • Ainakaan helmetistä ei löytynyt yhden ainoakaan järjellistä maalausopasta.

    Yleisesti ottaen parhaimpina on pidetty:
    Harold Speed - oil painting techniques and materials
    Daniel Parkhurst - painter in oil
    http://www.artrenewal.org/articles/2002/Parkhurst/parkhurst1.asp
    Solomon J. Solomon - the practice of oil painting
    http://www.painting-technique.com/
    Richard Schmid - Alla prima
    Burton Silverman - Painting people

    En tiedä löytyykö noista nyt suoranaisesti edes vastausta hyvistä siveltimistä. Luulen että se siveltimien valinta pitää johtaa siitä, millaista pintaa haluaa maalata. En ole perehtynyt niin tarkasti maalaamiseen vielä, kun en osaa vielä piirtääkkään kunnolla.

    Äänestä

Niihän niitä on monia. Itse maalaan kanssa pääasiassa öljyllä ja käytän oikeastaan kokonaan sianharha(bristle) siveltimiä. Riippuen merkistä ja mallista niillä saa hyvin erilaista jälkeä aikaan. Esim. raphaelin siveltimet pitävät muotonsa hyvin ja niillä saa tehtyä tarkkoja siveltimenvetoja. Jotkun merkit alkavat heti harottamaan, mutta niillä pystyy tekemään ehkä enemmän maalauksellisempaa jälkeä. Siveltimen muoto vaikuttaa paljon, itse käytän pääasiassa latta siveltimiä, joissa harjasosa on melko pitkä. Nämä pystyy ottamaan maalia kohtuullisen paljon, ja esim. maisemaa maalatessa pidän tästä kulmikkaasta muodosta.
Näädänkarvasivellintä käytän joskus pehmentämään joitain siirtymiä, sianharjas voi olla liian karhea tähän tarkoitukseen. Synteettisiä käytän oikeastaan vain hyvin pieniin yksityiskohtiin, nämä ovat minulla pienimpiä pensseleitä.

Riippuu paljon siitä millaista jälkeä haluat maalaukseesi. Jos haluat maalauksellista jälkeä, sianharjas on hyvä, varma, monipuolinen ja kestävä sivellin. Jos haluat äärimmäisen hienoja siirtymiä ja laseerauksia näädänkarva on paras. Näädänkarva on kallis ja se ei kestä kovin kauaa öljyn kanssa. Yksi hyvä näädänkarvan ja sian välimuoto on häränkarvasivellin. Siinä on hieman samaa tukevuutta kuin sianharjassa, mutta sillä voi tehdä pehmeitä siirtymiä kuin näädällä ja se on vain murto-osan näädänkarvan hinnasta. Synteettisestä en oikein osaa sanoa sen enempää kun en niitä käytä. Itse pyrin käyttämään hyviä, vuosisatojen aikana testattuja materiaaleja maalauksissani.
Siveltimiin kannattaa satsata (hyvään merkkiin)ja kannattaa hankkia useita eri kokoisia siveltimiä. Maalatessa on hyvä käyttää useita siveltimiä palvelemaan juuri niitä tarpeita joita kyseinen työ tarvitsee. Hyvistä siveltimistä kannattaa myös pitää hyvää huolta.

Äänestä
  • Olipa ihanan huolellinen vastaus, tästä sai hyödyllistä tietoa muutkin kuin varsinainen kysyjä.
    Parhaimmillaan tämän palstan anti on juuri tässä sellaiselle, jolla ei ole homma oikein (vielä) hanskassa.

    Äänestä

Siveltimiin kannattaa satsata. Itse käytän öljyväreihin sikaa, ponia ja näätää, akvarelleihin oravaa ja näätää. Kolmella siveltimellä pärjää oikein hyvin, esim 22-23, 15-16 ja 10

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SASA12 kirjoitti:

Hei!

Kun noita pensseleitä on paljon erilaisia, niin on hankalaa miettiä että millaisia kannataisi hommata.
Juuri nuo eri karvat kiinostaa, että mihin tarkoitukseen sopii parhaiten näädän, ponin, sian, oravan naudankarva ja synteettiset?

Huomasin tuubin sivuilla olevan esim. synteettinen ja näädän sekoitukset kallimpia kun pelkkä näädänkarva?

Itse maalaan öljyväreillä ja olen käyttänyt ainoastaan niitä synteettisiä mitä suomalaisesta kirjakaupasta saa.
Mikä olisi hyvä vaihe siirtyä noihin aitoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu