onko minun pakko olla tekemisissä lapseni isän äidin kanssa?
lapsen isä ei ole missään tekemisissä lapsensa kanssa.
en rupea tähän ongelmaani sen enempää selvemmin selittämään, mutta tuomitsijoille tiedoksi. kyse ei ole pikku ongelmasta. vaan ongelma on todella suuri, hankala ja vaikea.
pieni kysymys
8
692
Vastaukset
- Mahti-Onni
Ei ole, ei sellaista mahtia ei liene, että olisi oltava tekemisissä ex:n muorin kanssa. Kaiken voi hoitaa viranomaisten tai asiamiesten kautta.
Jos "ahdistelu" täyttää tietyt kriteerit, niin lähestymiskieltoa voi hakea. - Ex-anopillassi
ei ole mitään oikeutta lapseen puhumattakaan muista asioistasi.
Jämäkkyyttä peliin, jos asia on noin kuten annat ymmärtää.
Tietysti lapsen etu on olla sukulaisiinsa yhteydessä, mutta jos se on mahdotonta, niin sitten on. - Memu
Ajattelitko siis, ettei lapsesi halua tuntea isompana isovanhempaansa. Vaikka itse et tulisi kovinkaan hyvin toimeen ex-anoppisi kanssa, tulisi silti ajatella lastasi.
Myös isoäiti kaipaa kontaktia lapsenlapseensa, oletko kosto hommissa joistain vanhoista asioista. Tai kenties omat fiiliksesi isoäitiin eivät ole hyvät, niin silloin lapsesikaan ei saa häneen muodostaa mitään suhdetta?
Herranjumala, lapsi on todella raakaa koston väline monelle tätä valtaa käyttävälle.
Aikuiset voisivat yrittää kestää toisiaan, tiedä vaikka lapsellasi ei tulevaisuudessa olisi paljon ihmisiä joiden kanssa voi olla tekemisissä.
Pakko ei tietty ole olla tekemisissä, mutta anna lapsesi käydä mummilassa...
Mitä väliä vaikka lapsen isä ei ole missään tekemisissä äitinsä kanssa.
Ja niinhän ne ongelmat ovat aina suuria ja suuremmaksi tulevat kun lapsi on välikätenä.- niin asiaa
että minulla ei mitään lisättävää....
- kirjoittaja itse
niin asiaa kirjoitti:
että minulla ei mitään lisättävää....
kyse ei ole todellakaan siittä et vain minulla ja ex anopilla olisi kärhämää.
tämän saman kärhämän ex anoppi tekee omalle lapsen lapselleen.
en tähän listaa mitä kaikkea... mutta kaikki ei
sovi minun mielestäni pienen lapsen korville.
ja eikös isovanhemmankin pidä olla esimerkki lapselle? minusta ainakin. ja tässä asiassa asia
ei mene niin... vaan päinvastoin.
- vaan
Kyllä lapsen isovanhempiin voi olla yhteyksissä. Ei se ole isovanhempien vika että poika on hunningolla. Suhde isovanhempiin voi olla silti hyvä ja antoisa. Ja myöhemmin kun lapsi kasvaa, suhde voi elää omaa elämäänsä ja sinun ei tarvi asiaan puuttua. Pidä siis vaan yhteyksiä jos ovat tavallisia ihmisiä.
- tunturikettunen
jos ko ex-anoppi ei ole oikeuden määräämää oheis tai muu huoltajia niin hänellä ei ole mitään sanomista sun ja lapsen asioihin.
Lapsen kannalta vanhemmat ovat ne tärkeimmät ihmiset. Mielestäni on hienoa jos sen lisäksi/sijasta on hyvät suhteet isovanhempiin mutta tässä antaisin itse kyllä neuvon huoltajalle tehdä juuri niinkuin itsestä tuntuu hyvälle. Turha ottaa exän suvusta(tai omastakaan) enää rasitetta mikäli se vähänkin uhkaa omaa jaksamista. Asiaa voi sitten harkita uudestaan kun lapsi on reilusti yli 10 ja haluaa itse mennä/tavata/jutella. - niin unohda
koko mummeli. Ei sinulla ole mitään velvollisuutta olla häneen yhteydessä ellet niin halua. Tiedän omasta kokemuksesta, että vaikka niin hienosti puhutaan isovanhemmista ja rikkaudesta, niin ei se vaan aina toimi - kaikki mummot eivät ole niitä herttaisia ja ihania, on myös toivottomia tapauksia, niin kuin kaikissa muissakin ihmisissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17913494
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454920Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493709Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402843Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1191783Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371515