Meillä on reilun vuoden ikäinen leikattu tyttökissa. Koska kissa joutuu olemaan päivät yksin, olemme ajatelleet hankkia hänelle kissakaverin. Onko tulevan pennun sukupuolella merkitystä? Tästä tuntuu olevan vähän ristiriitaista tietoa saatavilla: jossain sanotaan, että jos kissat ovat eri sukupuolta, on reviiritaisteluita vähemmän. Jossain taas sanotaan, että samaa sukupuolta olevat kisut tottuvat helpommin toisiinsa. Onko kellään oikeaa tietoa asiasta?
Jos/kun toinen kissa tulee taloon, niin miten ihmeessä uskallamme jättää ne kahdestaan päivän ajaksi? Onko ainut vaihtoehto sulkea kissat eri huoneisiin?
Muukin tieto ja kokemukset ovat tervetulleita!
Jos/kun toinen kissa tulee taloon, niin miten ihmeessä uskallamme jättää ne kahdestaan päivän ajaksi? Onko ainut vaihtoehto sulkea kissat eri huoneisiin?
Muukin tieto ja kokemukset ovat tervetulleita!
Vastaukset 2
Vanhimmat
kokemuksista. Mielestäni sukupuolella ei ole niin väliä, onhan tyttökin jo leikattu.
Itselläni on molempaa sukupuolta olevia ja tulevat ihan hyvin toimeen.
Kissasi on vasta reilun vuoden on se varmasti onnessaaan kun saa itselleen kaverin.Liian iso ikäero on joskus kiusallinen vanhemmalle kissalle ,kun pentu haluaa leikkiä ja vanha ei enää jaksa niin...
Aluksi pidin kissoja kokoajan silmällä , mutta nopeasti ne tottuvat toisiinsa ja voi jättää työpäivän ajaksi keskenään . Alkuun todennäköisesti on isommman kissan puolelta sähinää ja murinaa, mutta ei se mitään ,se kuuluu asiaan onhan sen reviirille tullut uusi kissa.
Muista antaa edellenkin huomiota myös vanhemmalle kissalle...Mustasukkaisuutta on meillä ainakin liikkellä vanhemmalla kissalla.
Olen myös kuullut tapauksesta jossa kissa ei ole tullut toimeen millään uuden kissan kanssa, itseäni kyllä ihmetyttää kyseinen tapaus, varmasti hyvin hyvin harvinaista.
Niin ja pienet tappelut kuuluvat asiaan . Meillä joskus otalletaan ihan kunnolla että karvat vaan pölisee ja huudetaan jopa kun kollipoika innostuu , mutta kun seuraat tilannetta huomaat että pian jo huutava osapuoli menee kerjäämään lisää pöllyytystä ;) näin meillä.
Mulla on uros ja narttu nyt ja aiempikin kissapari oli eri sukupuolta. Kaikki kissani ovat eläinsuojasta meille tullessaan olleet 1-4 v. Eka pariskunta alkoi heti leikkiä yhdessä ja kaikki sujui hyvin (1- ja 2- vuotiaat).
Uudesta pariskunnasta (välissä kissattomia vuosia) 4v. tyttö oli ollut pari viikkoa ja sit tuli 2 v. kolli. Totutteluun meni viikkoja, mutta nyt tuleevat hyvin toimeen.
Kaikki kissat on persoonia, mutta eri sukupuolta olevista on vielä lisää erilaisuuden iloa.