Kuinka verottaja voi tulkita tontin rakentamattomaksi ja siten periä korkeampaa 3%:n veroa, vaikka tontilla on 50 m2 varastorakennus. Varastosta kuitenkin peritään samansuuruinen vero kuin viereisen tontin asuinrakennuksesta ? Eikö tässä ole ristiriita ?
rakentamaton ?
tontti
51260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asuintontti on rakentamaton jos asuintalo puuttuu.
Tontti on rakentamaton jos rakennusoikeudesta on käytetty alle 50 % (tai joku muu pienempi %).
Verot lasketaan noin, ristiriitaa ei ole.
Kiinteistövero paukahtaa korkeampana, jos tontilla oleva rakennus ei ole asuinkäytössä. Eli vaikka siellä olisi autio asuinrakennus, niin silti paukahtaa korkeampi vero.
Kiinteistöverolaki (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1992/19920654) 12 a § ja 12 b §
lain sanamuoto asuinkäytössä tarkoittaa että rakennus ei ole muussa käytössä esin varastona.
Siis se ei tarkoita sitä että siellä olisi pakko jonkun asua. Voi olla autionakin kunhan vain on asuinkäytössä! Siis ei haettu muutoslupaa vaikkapa varastokäyttöön.
Lain sanamuoto on "rakennuspaikalla ei ole asuinkäytössä olevaa asuinrakennusta". Itselläni on tontti, jossa on tyhjillään oleva asuinrakennus. Kovennettu vero mätkähti. Soitin verotoimistoon, ja eivät suostuneet muuttamaan (eikä tuon lainkohdan perusteella nyt sitä muutosta ole oikein mahdollista saadakaan).
tyhjillään vuosia? Eli autiona. Ei verottaja puutu asiaan jos asuintalossa ei asu vaikkapa puoleen vuoteen ketään.