Onko kukaan lomaillut Turkin Marmariksella? Onko paikka hintansa väärti? Onko siellä hyvät rannat ja ostosmahdollisuudet? Entä yöelämä? ;> Niin ja millainen hintataso (esimerkkihintoja?)
MARMARIS
*~*
174473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Muuta ei voi sanoa.
Mielipiteet ovat kuitenkin subjektiivisia!
Yhden hyvä ei kelpaa toiselle.
Surkein paikka missä olen käynyt.
Marmariksen vieressä,Icmelerissä ollaan oltu 4 kertaa ja mennään edelleen ensi kesänä sinne,vihreämpi,puhtaampi,paremmat rannat ja kätevästi pääsee 10 minuutissa dolmuksella tarvittaessa Marmarikseen,tai venetaksilla noin 20-30 min tai kävellen ihanaa rantakatua pitkin.
Hintataso ok,2 ihmistä syö juomineen kaikkineen hyvin noin 12e kun vähän katsoo missä syö.
Itse en pitänyt Marmariksesta, rannat ovat todella törkyiset ja pienet. Vieressä kulkee baarikatu jonka vieressä discot ym. ovat, illalla sitten porukka kokoontuu siihen rantaan ja sen tietää minkä näköistä siellä aamulla on. Viime syksynä ei ainakaan kukaan niitä jälkiä siivonnut, vaan itse piti aurinkotuolin vierestä kerätä pois lasinpalaset ym. roskat.
Me myös ollaan oltu Marmariksen puolella rannalla ja ikinä ei oo aamulla ollu maksulliset rantapaikat törkysiä,toki jokunen tupakan tumppi saattaa olla mutta ei muuta,illalla diskokadulla on vahteja jotka valvoo iltamenoa,samoin poliiseja aiempia vuosia enenmmän.
Kuten aiemin mainitsinniin Icmelerin puolella rannat kuitenkin ovat puhtaampivetisä,paikkoja väljemmin kuin marmariksessa ja rantatuoli ainakin tänä vuonna halvempi
Marmariksessa ei todellakaan ole törkyistä. Joka aamu on kadut ja rannat pesty ja haravoitu ennekuin turistit saavat edes silmänsä auki. Yleensäkään ei kadulla roskia ole missään toisin kuin meillä kotimaassa. Täällä ei nykyään ole ihmisillä minkään laista käsitystä siitä mitä siisteys kaduilla ja rannoilla ja puistoissa tarkoittaa. Ihmetyttää tällaiset kirjoitukset. Herää kysymys missä kyseiset kirjoittelijat ovat mahtaneet lomailla, jos nyt sitten ylipäänsä missään.
En tiedä missä itse olet käynyt mutta Marmariksessa on törkyset rannat.On se jännä ettei Turkista sais sanoa mitään pahaa heti mammat ärähtää.
En ole pelkästään käynyt vaan asun mieheni ja lasteni kanssa täällä kauniissa kotikaupungissamme.
Ja entäs sitten, saatko jotain lisäarvoa elämääsi kertomalle meille asuvasi jossain Marmariksessa.
Mitä tulee siisteyteen, niin Marmariksessa on roskaista. Minkäs teet, kun roskikset on sattuneista syistä erittäin harvassa.
YUH! "Asitli demek tilki visne".
Olen käynyt Marmariksessa useita kertoja.
Hinnoista kannattaa aina tinkiä, joten tinkimällä hintataso on siellä paljon Suomea alhaisempi.
Ihmiset ovat ystävällisiä ja omistautuvat työlleen (elikkä asiakas saa paljon huomiota.) Kauppojen lattiat ja samaten kävely kadut pestään päivittäin. En Suomessa kyllä ole törmännyt yhteenkään joka katukäytäviä pesisi.... =)
Kaupunki sijaitsee vuoriston kupeessa, meren rannalla joten pelkkien maisemien vuoksi sinne lähtisin.
Upeita retkiä järjestetään joka päivä. Suosittelen erityisesti Pamukkalea joka on vähän kylläkin erillään kaupungista. Turkkilainen ilta on yksi parhaimmista tavoista tutustua paikalliseen kulttuuriin. Myös Hamam, turkkilainen sauna on hieno kokemus. Retkiä on paljon...veneretkiä, jeeppiretkiä ym ym ym.
Suosittelen Marmarista lämpimästi kaikille. Niin perheille kuin historiasta / maantiedosta kiinnostuneille kuin bile- ihmisille ja rantaleijonille!!!
En ainakaan tänä kesänä ole törkyiseen rantaan törmännyt. Olen ollut Marmariksessa ennenkin eikä rannat siellä olleet mielestäni sen törkyisempiä kuin Suomessa esim yyteri. Mutta kai se riippuu missä päin Marmariksen rantoja on löhöillyt... Ja mielipiteensä kullakin. Tämähän on vain yhden ihmisen näkökulma kaupungista. Itse kyllä suosittelen lomakohdetta kaikille ( no voihan kuumuus tietysti olla siellä liikaa vanhemmille matkailijoille, mutta niinhän se on muuallakin välimerellä...)
Cok tesekkur ederim "Kokemuksella"!
Hos geldiniz Marmaris yeniden.
Bizim aile
Kiitti kiitti =)
Tulen varmasti Marmarikseen uudelleen ensi vuonna. Toivottavasti toisetkin löytävät tämän ihanan kaupungin ja saavat yhtä hyvät kokemukset & muistot paikasta kuin minä. =)
Tesekkür ederim
Itse en enää suosittelisi paikkaa oltuani siellä tänä kesänä toista kertaa ja ensimmäisestä kerrasta on jo kulunut 3 vuotta... kävin viime vuonna Bulgarian Sunny Beachilla joka oli halvempi ja melkein yhtä lämmin paikka, ja bulgaarit paljon mukavempia ja asiallisempia kuin turkkilaiset. Eli itse päätin tämän reissun jäävän viimeiseksi koko välimerelle koska kyllästyin totaalisesti turkkilaisiin ja siihen ahdisteluun mitä siellä koki ja kuinka röyhkeitä he ovat. Kauko-Itään jos haluaa nykyisin kunnon lomakohteeseen matkata tai jos Turkkiin haluaa niin valitkaa mieluummin Bulgaria.
Miten perustelet väitteesi että turkkilaiset ovat röyhkeitä ja epäasiallisia?? Itse olen tavannut tasan yhden röyhkeän turkkilaisen... Harmi, jos et pidä paikasta. Millaista ahdistelua koit Turkissa? Ihan vain mielenkiinnosta haluan tietää, sillä itselläni on aivan toiset kokemukset maasta.
Eihän muutamien turkkilaisten käytössä jossakin yhdessä kaupungissa sovi toki yleistää koko maahan. Olisihan suomalaisetkin tässä tapauksessa Kaikki kylmiä, jöröjä, juoppoja, ym...
Toivottavasti muilla on parempia kokemuksia Turkista&Marmariksesta. Käsittääkseni suurin osa kuitenkin pitää paikasta ja viihtyy siellä.Hyvä niin. Marmaris on ainakin suosittu kohde suomalaisten keskuudessa.
Olen käynyt pari kertaa retkellä omatoimisesti Icmeleristä käsin. En suosittele.
Icmeleriä suosittelen ja sieltähän pääsee dolmuksella Marmarikseen ja tutustumaan kohteeseen.