Nyt on asennettu yhteen koneeseen udunto, ongelmana on näytön resoluutio...(kaikki näkyy liian pienenä) miten sen saa muutettua...samalla asennuksella tuli myös firefox (se asentautui enganniksi)..voiko sitä muuttaa suomenkieliseksi ilman udelleen asennusta
Kiitokset vastaajille
Ubuntu , resoluutio
7
684
Vastaukset
- exergy
"Nyt on asennettu yhteen koneeseen udunto,"
En tuosta uduntosta tiedä mutta ubuntussa resoluution vaihtaminen onnistuu "Järjestelmä -> Asetukset -> Näytön tarkkuus"
En tuosta uduntosta tiedä mutta ubuntussa Firefox vaihtaa kieltä seuraavasti "Järjestelmä -> Ylläpito -> Synaptic" ja sieltä paketti "mozilla-firefox-locale-fi" niin firefox muuttuu suomeksi.
Oletan että udunto on joku ubuntun sukulaisjakelu?- mie aloittelija
Kubuntussa saan oman Fujitsu-Siemensin persläppärin resoluution oikeaksi seuraavasti.
Asennan jonkin Intelin näytönohjainohjelman joka on nimeltään 915...jotakin. Terminaaliin kirjoittelen että sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg jolla valitsen oikean ohjaimen ja saan vaihdettua resoluutiot. Space-näppäimella poistelen kaikki muut resoluutiot (*) ja jätän vain sen oikean.
Tekstin koko on toinen asia ja sen saa selaimella haluamakseen. - uusi linux
no onhan se ubunto.:)linux uutta...lisäksi myös open office (tai miten se kirjoitetaan) on englanniksi....ei oo helppoa siirtyminen linuxsiin
- netti toimii, ei tarvinnut muuta kuin johto koneeseen
- resoluutio on kunnossa
--selaimen vaihto suomenkieliseksi jää aamuun..kokeilen saatuilla ohjeilla....
jos saan( osaan) toimin´maan kaikki niin linuxseja tulee joitan lisää....muuten on pakko pysytellä windowsissa.. - exergy
uusi linux kirjoitti:
no onhan se ubunto.:)linux uutta...lisäksi myös open office (tai miten se kirjoitetaan) on englanniksi....ei oo helppoa siirtyminen linuxsiin
- netti toimii, ei tarvinnut muuta kuin johto koneeseen
- resoluutio on kunnossa
--selaimen vaihto suomenkieliseksi jää aamuun..kokeilen saatuilla ohjeilla....
jos saan( osaan) toimin´maan kaikki niin linuxseja tulee joitan lisää....muuten on pakko pysytellä windowsissa..Käyttöjärjestelmä määräytyy käyttäjän mukaan.
Jos haluat erityisesti pelata koneella valitset windowsin, se on pelaajan käyttis.
Jos asentelet paljon eksoottisia lisälaitteita niin myös silloin windowsiin saattaa saada helpommin ajurit, tosin tämä on tapauskohtaista.
Jos haluat luotettavan käyttiksen joka kerran säädettynä toimii niin se on linux, linux ei keräile turhaa tauhkaa tai pöpöjä asennuksen jälkeen vaan menee kuin juna.
Oma mielipiteeni on aina ollut että jokainen valitsee itselleen parhaiten soveltuvan käyttiksen mutta täytyy muistaa että "oppirahat" on aina maksettava oli käyttis mikä tahansa.
Onnittelen hyvästä valinnasta ja neuvon käyttämään ubuntun hyvää tukea apuna
http://www.ubuntu.fi/
Alempana tuolla sivulla on "Lisätietoa" kohta josta löytyy hyviä linkkejä ja sitä kautta saat paljon apuja käyttöön ja mahdollisiin ongelmiin, joskin täältä saa kysyä, autamme kyllä parhaan mukaan.. tosin suotavaa olisi että ihan perusasiat lukisi itse sillä muuten voi saada turhan "pistävää" palautetta laiskuudesta ;D - cnyyvannzn
exergy kirjoitti:
Käyttöjärjestelmä määräytyy käyttäjän mukaan.
Jos haluat erityisesti pelata koneella valitset windowsin, se on pelaajan käyttis.
Jos asentelet paljon eksoottisia lisälaitteita niin myös silloin windowsiin saattaa saada helpommin ajurit, tosin tämä on tapauskohtaista.
Jos haluat luotettavan käyttiksen joka kerran säädettynä toimii niin se on linux, linux ei keräile turhaa tauhkaa tai pöpöjä asennuksen jälkeen vaan menee kuin juna.
Oma mielipiteeni on aina ollut että jokainen valitsee itselleen parhaiten soveltuvan käyttiksen mutta täytyy muistaa että "oppirahat" on aina maksettava oli käyttis mikä tahansa.
Onnittelen hyvästä valinnasta ja neuvon käyttämään ubuntun hyvää tukea apuna
http://www.ubuntu.fi/
Alempana tuolla sivulla on "Lisätietoa" kohta josta löytyy hyviä linkkejä ja sitä kautta saat paljon apuja käyttöön ja mahdollisiin ongelmiin, joskin täältä saa kysyä, autamme kyllä parhaan mukaan.. tosin suotavaa olisi että ihan perusasiat lukisi itse sillä muuten voi saada turhan "pistävää" palautetta laiskuudesta ;D>>Jos asentelet paljon eksoottisia lisälaitteita niin myös silloin windowsiin saattaa saada helpommin ajurit, tosin tämä on tapauskohtaista.>>
tusinakamaa kun ostaa, niin nehän asentuu linuxiin paremmin kuin windowsiin. windowsissa etsitään ja asennellaan ajureita että laite toimii. linuxissa se taas toimii "heittämällä".
luulen että tuo laitteiden automaattinen tunnistus ja käyttöönotto on se, mitä mäsä joskus plug'n playllä tarkoitti, mutta mikä ei vieläkään windowsissa niin toimi. - hyvä yritys kuitenkin
cnyyvannzn kirjoitti:
>>Jos asentelet paljon eksoottisia lisälaitteita niin myös silloin windowsiin saattaa saada helpommin ajurit, tosin tämä on tapauskohtaista.>>
tusinakamaa kun ostaa, niin nehän asentuu linuxiin paremmin kuin windowsiin. windowsissa etsitään ja asennellaan ajureita että laite toimii. linuxissa se taas toimii "heittämällä".
luulen että tuo laitteiden automaattinen tunnistus ja käyttöönotto on se, mitä mäsä joskus plug'n playllä tarkoitti, mutta mikä ei vieläkään windowsissa niin toimi."tusinakamaa kun ostaa, niin nehän asentuu linuxiin paremmin kuin windowsiin. windowsissa etsitään ja asennellaan ajureita että laite toimii. linuxissa se taas toimii "heittämällä""
Ei ole noin. Itse kukin voi lukea näiden palstojen viestihistoriaa jossa valitellaan tuiki tavallisten (näytönohjaimet, wlan, emolevy) laitteiden osittaisesta tai täydellisestä toimimattomuudesta. - cnyyvannzn
hyvä yritys kuitenkin kirjoitti:
"tusinakamaa kun ostaa, niin nehän asentuu linuxiin paremmin kuin windowsiin. windowsissa etsitään ja asennellaan ajureita että laite toimii. linuxissa se taas toimii "heittämällä""
Ei ole noin. Itse kukin voi lukea näiden palstojen viestihistoriaa jossa valitellaan tuiki tavallisten (näytönohjaimet, wlan, emolevy) laitteiden osittaisesta tai täydellisestä toimimattomuudesta.muutama laite tullut vastaan joita ei linuxissa ole saanut toimimaan. eka oli lexmarkin monitoimilaite. no kävin sitten ostamassa hp:n mustesuihkun tilalle. seuraavana päivänä toisessa kaupassa samalla hintaa olisikin saanut hp:n monitoimilaitteen :)
ja toinen oli opticamin infrapunakamera. se ei heittämällä toiminut ja en jaksanut oikein googlettaakaan, joten palautin sen asiakaspalautuksena ja tilalle creative joka toimi heittämällä.
enemmän noita yhteensopivuusongelmia taitaa olla windowsissa, mitä tuota apua aloittelijoille palstaa tulee välillä seurattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855