On ottaa koira mukaan marjaan ja jättää se autoon, johon aurinko porottaa. Kyseinen asia johtuu tietämättömyydestä, kokemattomuudesta tai suoranaisestä tyhmyydestä. Ainakin hipoo eläinrääkkäyksen rajoja. Saattaa monelle koiralle tulla autokauhu, jos edes selviää lämpöhalvauskuolemalta.
paha möhläys
ämmänsaarelainen
71275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
HAU!
HAU HAU HAU!!!!
tv: HAU HAU
(minunkin koirani samaa mieltä kanssasi, kirjoitin hänen puolestaan, kun niin vähän koneella ollut, ettei millään itse ruvennut)
Mielestäni tuossa tilanteessa voi kopauttaa auton lasin sisään. Saa koissu vähän raitista ilmaa.
Tällä viikolla helteet jatkuvat, jolloin on syytä muistaa koiriaan enemmän.
Taitaa ensi viikolla tulla tosi helteet.
ikkunan rikki ja puhkonut renkaat.Jospa olisi mennyt järki päähän.
...eikä kannata ruveta renkaita rikkomaan vaan tehdä välittömästi mitä tehtävissä on, koiran puolesta, jos se näyttää selvästi liian huonovointiselta. Jos ei, niin sitten soittamaan poliisia paikalle tarkistamaan tilanne.
Kyseessä on eläinsuojelurikos ja siksi koiranomistajasta kannattaa myös tehdä asiasta ihan selkeä ja kunnollinen rikosilmoitus.
http://www.sey.fi/elaintieto/kevkoirakes.html
http://www.rekkurescue.com/keskustelu/viewtopic.php?t=2772&sid=dad794842d3c34fcf45d6b35d7b41df6
http://www.srkkry.com/keskustelu/viewtopic.php?p=7741#7741
http://www.eranet.fi/eranet/control/?page=Koira+k%E4rsii+kuumassa+autossa
http://www.kennelliitto.fi/FI/kennelliitto/uutiset/2007/20070702_kesa.htm
Tosi on. Kannattaa ottaa valistuksesta oppia.