Juu kyselisin että mistä ihmeestä tuo jäähdytinneste oikeen pääsee vuotamaan, kun se tuntuu valuvan kuskin oven helmapellin välistä? Konehuoneessa letkut näyttävät olevan ok. Eli siellä ei näy minkäänlaista vuotoa olevan. Auton pohja on käytännöllisesti katsoen kuskin puolelta koko ajan kostea ja ruoste on päässyt valtaamaan jo. Kertokaahan joku mistä kannattaisi lähteä katsomaan tuota ihme vuotoa? Kertokaahan joku ammattitaitoinen. Kiitos etukäteen vastauksista.
Volvo 240 Jäähdytinnesteet katoaa?
7
2345
Vastaukset
- volvo_puranen
Otappa se lämmityslaitteen kenno näkyviin sieltä ohjaamosta .Katso putken liitokset onko letkut ok.ja onko kenno ja sen putket kunnossa.Toiseksi katso sen lämmönsäätö venttiilin kunto se jossa säädetään kabiinin lämpö.Vanhemmiten rupeaa vuotamaan tiivisteet.Toiseksi kun rupeat tekemään rempaa niin vaida niitä vesiletkuja ja niihin kunnolliset lemmarit ,tämä on ennakoivaa huoltoa jota aina kannataa suorittaa.Vaida samalla jäädytysnesteet huuhtele järjestelmä ennen uusia nesteitä jos likaa järjestelmässä.
että onko vaikeakin homma tuo kennon esille ottaminen? Siis onko se kennosto samassa paikassa kuin volkkarissa eli kojetaulun alla keskellä? Eli koko etupää on purettava sisältä?
- sieltä¨
samu1 kirjoitti:
että onko vaikeakin homma tuo kennon esille ottaminen? Siis onko se kennosto samassa paikassa kuin volkkarissa eli kojetaulun alla keskellä? Eli koko etupää on purettava sisältä?
Kurkkaa sinne ylös kaasupolkimen kohdata, siellä on se lämppärin venttiili, voi vuotaa siitä.
- sljflsjflj
vesipumppu siinä vuotaa - nesteet tulee suoraan alaspäin ja vain kovilla kierroksilla.
vaan kovilla kierroksilla vaan koko ajan kun auto on käynnissä. Ja vesi vuotaa letkun päästä siis lemmarin välistä. Pitääkö sen takia muka vaihtaa koko vesipumppu? Vesipumpun vaihdoin uuteen viime keväänä. Että sikäli.
samu1 kirjoitti:
vaan kovilla kierroksilla vaan koko ajan kun auto on käynnissä. Ja vesi vuotaa letkun päästä siis lemmarin välistä. Pitääkö sen takia muka vaihtaa koko vesipumppu? Vesipumpun vaihdoin uuteen viime keväänä. Että sikäli.
harvinaisen vittumainen homma korjata tuo. Kylkiluut on niinku pikkusen kipeät tuon takia kun yritin kyykkiä tuota letkua irti.
- ffsdfdssdfsfdfdssfd
Mulla kans kostuu kuskin jalkatila ja on jähytysnetettä se vesi.. Mutta kenno ei tunnu vuotavan eikä hankaan että mistähän pirusta se jäähytysnete pääsen tonne jalkatilaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky705261Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2704379Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1013980Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1872360Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.351667Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar721610- 171209
Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk61079Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii381003- 94909
