Kevytmoottoripyörä

mikä?

Terve!

Oon juuri saanut A1- ajokortin ja nyt pitäisi sitten valita, että minkä kevytmoottoripyörän sitä ostaisi. Rahasta ei ole puutetta. Olen ajattelut neljää vaihtoehtoa:

Husqvarna SM 125
Cagiva Mito 125
Cagiva Raptor 125
Aprilia RS 125

Pyydän vastauksia niiltä, joilla on kokemusta noista pyöristä. Mikä noista kulkee parhaiten vakiona ja on helppo laittaa täystehoiseksi? Ja millä noista pyöristä on helpointa ajaa esimerkiksi 300-400km matka? Jos teillä on noita parempia vaihtoehtoja niin ehdottakaa vaan. Kiitos jo vastauksista!

5

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasdasdasd

      No husse ei ihan matka-ajoon sovi, kaverillani semmoinen on ja sopii mielestäni enintään kylällä pärräilyyn, ei mikään halpa laittaa täystehoiseksi, kaverille tarjottiin täystehosettiä, 500e =.= '07 husse on myös todella rankasti kuristettu, joten kulku vakiona jää ~100km/h paikkeille. Aprilia RS:n ajoasento on ahdas joten sekään ei oikein matka-ajoon sovellu. Aprilialla on muutenkin tuota luotettavuusongelmaa. Ja moottori on todella huono A1-tehoisena kallis laittaa täysitehoiseksi. Cagivoista en osaa mitään sanoa:) Oma käsitykseni kuitenkin on, että eivät myöskään kaikkein luotettavimpia pyöriä.

      • sherlock

        Vanhempiin (06 ja vanhemmat) RS:iin saa suoraan kiinni sähköisesti toimivan Raven, mutta -07 malliin sama pa-säädin ei käy. Siihen ei edes ole vielä saatavilla säädintä. Pneumaattisesti toimiva Rave2 on asennettavissa kaikkiin RS:iin, mutta pytyn kylkeen pitää tuolloin porata reikä pakoaukkoon asti...

        Jos matkaa ajaa paljon, niin kallistuisin melkein NSR:ään tai vielä mieluummin nelariin (cbr, varadero, mz). Kyykky on kuitenkin melkein ehdoton noinkin pitkälle matkalle.

        Ennemmin Aprilia kuin Cagiva matka-ajoon, kunhan muistat laittaa Apriliaan desin enemmän öljyä vaihteistoon kuin koneen kyljessä lukee!


    • hooobo

      Itse valitsisin 2t nakun, eli raptorin, tuonon, tai gpr nuden. Viimeisin on luotettavin ,mut myös tehottomin. Kaikilla on mukava ajaa matkaakin pystyn ajoasennon vuoksi, toisaalta ilmanvastus ei oo yhtä kova ku enskoilla.

    • porvarit lakoon!

      Vaikka on rahaa ei ole pakko ostaa sitä kalleinta ja uusinta. Esimerkiksi Yamaha TZR RR on perskeleen hyvä pärrä ja omistajaksi pääsee pienemmällä rahalla. Tehoa niim maan penteleesti täystehona että jää kyllä suurin osa uudemmistakin pyöristä taakse. Yammu on hyvin tasapainotettu ja on siis hyvä käsitellä. YPVS takaa hyvän väännön alakierroksilla ja antaa tehoa myös yläkierroksilla. Runko RR:ssä on sama kuin 250cc, ja 250 pytty käykin melkein suoraan kiinni. Jarrut on Brembon valmistamat (ainakin Belgradassa), ja pyörät on käsin koottu, toisin kuin nämä uudet luikuhihna-pärrät.

      Myös vanhemmat NSR:t on hyviksi todettu, Hondan moottorit kestää ja osia on paljon saatavilla jos jotain onnistuu särkemään. Myös NSR:t kulkee kulkee tt:nä 150-160km/h!

      Suzuki RGF on myös hyvä pärrä. Noin 90% sama pyörä kuin tuo TZR RR. Mutta pakoaukonsäätimet ei oikein kestä. Jos löytää Suzukin josta nuo on vaihdettu kannattaa todellakin pistää harkintaan (rempattuja on yleensä hyvin tarjolla!)

      Ja vaihtoehtoja on muitakin reilusti. Osta joku halvempi niin jää rahaa muuhunkin. Jos siitä rahasta vaan on pakko päästä eroon, niin minä kyllä otan lahjoituksia vastaan!

      • .......

        uudessa on se etu että yleensä on luotettavassa kunnossa toisin kuin käytetyt ei aina, pahinta on että vika saattaa tulla ilmi vasta myöhemmin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5140
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      124
      1643
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1479
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1406
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1205
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1110
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      999
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      827
    10. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      16
      827
    Aihe