En ole varma onko tällä varsinaisesti mitään tekemistä vitamiinien kanssa, mutta onko kenelläkään kokemuksia nokkosteen vauhdittamasta hiustenkasvusta? Aloitin nyt teenjuonnin. Olisi mukavaa, jos joku osaisi myös kertoa koska tulokset alkavat näkyä.
Nokkonen ja hiukset
4
4212
Vastaukset
- kasvunopeuteen
en osaa sanoa, hiusten kuntoa nokkonen parantaa. Olen vuosia käyttänyt nokkosta jauheena ja silloin tällöin huuhtelen hiukseni pesun jälkeen nokkosteellä. Hoitaa myös päänahkaa.
- ainakin olen
käyttänyt nokkosta lannotteena kasvimaalla ja hyönteisten karkottajana, ei tuu täitä ja haisee pahalle.lannottaa hyvin ja varmasti kasvaa
- kuntoon
Vuosia jatkuneen anemian takia hiukset karisivat latsvoistaan joskus aivan pölisemällä tippui pätkiä hartioille eikä tukka koskaan kasvanut tasapitkäksi.
Söin anemiaan ahkerasti nokkosröppöä (kiehauttua nokkosta tuoretta tai kuivattu, vesineen) muutaman kk vähän tiuhemmin ja sen jälkeen silloin tällöin harvakseltaan.
Tukkani on siitä lähtien ollut kiiltävä ja hyväkuntoinen, eikä latvat karise. Ehkä tukan paranemiseen meni muutama kuukausi. - Sama riipustaja
kuntoon kirjoitti:
Vuosia jatkuneen anemian takia hiukset karisivat latsvoistaan joskus aivan pölisemällä tippui pätkiä hartioille eikä tukka koskaan kasvanut tasapitkäksi.
Söin anemiaan ahkerasti nokkosröppöä (kiehauttua nokkosta tuoretta tai kuivattu, vesineen) muutaman kk vähän tiuhemmin ja sen jälkeen silloin tällöin harvakseltaan.
Tukkani on siitä lähtien ollut kiiltävä ja hyväkuntoinen, eikä latvat karise. Ehkä tukan paranemiseen meni muutama kuukausi.Ei kannata kuitenkaan aivan joka päivä syödä, ehkä aluksi kolmena pnä viikossa, sillä nokkonen voi vaikuttaa kuukautiskiertoon. Millä tavalla, sitä ene tideä, mutta netissä oli siitä.
Eikä pidä kerätä typpipitoisilta tai likaisilta paikoilta, so. esim. tunkion kupeilta tai alueilta mitä on lannoitettu. Tähän aikaan latvapuolen lehtiä tai sitten niiton jälkeistä uutta satoa.
Siemenet auttavat hedelmällisyyteen, niitä voi sotkea sämpylöihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1794757Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä402536- 1562192
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161719- 811348
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241281Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321193Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1451180Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.103945Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.117887