Tuli tuossa mieleen kun olet "virittelijä" kuten myös ja perhettäkin on(kuten myös mulla) niin aattelin kysyä, että mites muuten kerkeet viettää aikaa lasten, vaimon/avopuolison kanssa kun aina näpräät koneita?
mietin vaan.. kun itse taidan aika paljon jo laiminlyödä..välillä siis..kai?
nyt oli jo oikein kunnon kääniääliötä :D
EXERGY
11
733
Vastaukset
Joo, tää oli hyvä ja vaikeakin kysymys sillä helposti mennään laiminlyönnin linjalle näiden koneiden kanssa.
Mutta mä yritän pelata hommaa silleen että esim. koneiden kasaamiseen otan pojat mukaan, tuossa olkkarin lattialla ryömitään ja jokainen saa irroitella osia ja kiinnitellä niitä ja lopuksi 3-vuotias saa vähän hakata ruuvarilla koneen kylkeä niin että tulee lopullinen niitti ja hyvä kone ;D vMullahan on aina näitä eriasteisia koneraatoja yms. täällä pyörimässä.
Mulla on oma kone olkkarissa kun muualla ei ole tilaa niin vaikka olen koneella voin seurailla muun perheen touhua tässä keskeisellä paikalla ja välillä leikin muksujen kanssa kun ne hyörii vierellä.
Jos mä lataan tavaraa niin yleensä jätän koneen imuroimaan ja menen kattelemaan mitä muksut touhuaa ja teen vähän lego-mökkejä niiden kanssa tms. tai seurustelen avokin kanssa. Aikuisilla on sellainen oma "varattu" aika satunnaisesti jolloin keskustellaan ja mietitään yleisiä tai yhteisiä asioita, ehkä muutaman kertaa viikossa istutaan pöydän ääreen miettimään joksikin aikaa eriasteisia asioita, helpot kuoritaan heti ja vaikeampia puidaan jopa illalla makkarissa mutta se ollaan sovittu että vihaisena ei mennä nukkumaan, silleen pitää asiat sopia että saa levollisen unen (vaikkei meillä sellaisia riitoja olekaan).
Kotitöistä meillä on sellainen sopimus että kun emäntä on nuorimman kanssa ollut viimeiset 3 vuotta kotona ja mä olen käytännössä maksanut kaiken niin mulla on ollut kevennys kotitöistä. Tosin mä laitan viikonloppuisin ruokaa ja siivoan ja autan muutenkin, eihän siihen kauan mene. Hoidan kyllä kaikki kodin korjaustyöt ja auton korjaukset sun muut tekniset "meisselihommat" ;D
Tilanne muuttunee hieman nyt kun nuorinkin menee tarhaan ja mun kotityökevennys loppuu mutta tähän asti on ollut aikaa pälläillä täälläkin, joskus jos olen duunikoneella niin sieltä saatan myös päivällä kirjoittaa vaikkakin vähemmän (älkää kertoko tätä pomolle). Eli mä joudun tekemään tasan puolet kotitöistä sitten kun molemmat on töissä mutta souwhat kyllä se onnistuu, mähän olen entinen yksinhuoltaja-isä. YH:na tekee kaiken ihan ite ja yksin joten jos toinen tekee osan hommista niin onhan se molemmille helpotusta.
Vaikkei tästä koneen pläräämisestä vielä suurempaa ongelmaa tai kähinää ole ollut niin viime aikoina on tullut liikaa touhuttua koneen kanssa, selittelemättä tosi ja täytyy jotenkin korvata asia, jospa syksyn alkaessa veis niitä uimahalliin ja seinäkiipeilyyn kuten viime vuonna kun ne tykkää siitä koko porukka.
Pitää kuitenkin kuunnella äänettömiä signaaleja joita perhe antaa ja päätellä siitä milloin on ollut liikaa tässä koneella, luotan omiin vaistoihini siinä asiassa ja uskon että aistin kyllästymisen ts. sen hetken kun pitää täräyttää kone kiinni. Muuten käy kalpaten..
Mielestäni sun kysymyksesi oli todella hyvä ja tätä asiaa pitäisi jokaisen koneen kanssa "liikaa" aikaa käyttävän miettiä. Asioiden pitäisi kuitenkin elämässä olla tietyssä tärkeysjärjestyksessä ja jos ei ole niin sehän vastaa alkoholismia tai muuta riippuvuutta, ongelma on syytä tunnistaa ja hoitaa.- huh huh
Eikö tämmöiset kuuluisi jo privaattiviesteihin? Vaihtakaa helvetti sentää
- huh huh
Eikö tämmöiset jutut kuuluisi jo privaattiviesteihin? Vaihtakaa helvetti sentään @ osoitteet ja jutelkaa sitten lisää. Tämä ei liittynyt enää yhtään tälle palstalle. Vittu soikoon.
huh huh kirjoitti:
Eikö tämmöiset kuuluisi jo privaattiviesteihin? Vaihtakaa helvetti sentää
Tää ei kato ole mitään homo-erotiikkaa niinkuin täällä joku ehdottelee, tässä vain miehet keskustelee asioista. Kieltämättä vähän väärä palsta näille jutuille mutta vastasin kun kysyttiin.
Älkää perkele pelätkö elämää uunot, jokaisella on se käsissään, edessään ja kohta takana, mitä jää jäljelle? Ei paljon mitään mutta pitäkää lapsistanne huolta siitä huolimatta ;P ja voi siitä muijastakin vähän huolta pitää ;Dexergy kirjoitti:
Tää ei kato ole mitään homo-erotiikkaa niinkuin täällä joku ehdottelee, tässä vain miehet keskustelee asioista. Kieltämättä vähän väärä palsta näille jutuille mutta vastasin kun kysyttiin.
Älkää perkele pelätkö elämää uunot, jokaisella on se käsissään, edessään ja kohta takana, mitä jää jäljelle? Ei paljon mitään mutta pitäkää lapsistanne huolta siitä huolimatta ;P ja voi siitä muijastakin vähän huolta pitää ;D..että pelokkaat miespuoliset henkilöt ehdottelevat näitä homoerotiikka-juttuja kun eivät uskalla oikeasti olla miehiä? Mieskin voi tuntea syviä tunteita, vihan lisäksi myös rakkautta nykyään joten repertuaari on laajentunut entisestä hakkaamisesta myös pussailuun, kunhan ymmärtää olevansa mies :D
Mies voi myös käyttää linuxia koska lisenssi ei sitä estä käsittääkseni mitenkään. Kirjoitin tämän siksi että tämä liittyisi palstan aiheeseen jotenkin ja tiedoksi niille jotka luulevat muuta.
Ollaan siis miehiä, pussataan joskus ja tapellaan enimmät ajat, kännissä tietty. Ja räpelletään linuxia koska mikään lisenssi ei estä sitä.
"perkele" kuten vanha kansa sanoo tällaisissa epävarmoissa tilanteissa.- kännissä kirjoittamat viestit?
exergy kirjoitti:
..että pelokkaat miespuoliset henkilöt ehdottelevat näitä homoerotiikka-juttuja kun eivät uskalla oikeasti olla miehiä? Mieskin voi tuntea syviä tunteita, vihan lisäksi myös rakkautta nykyään joten repertuaari on laajentunut entisestä hakkaamisesta myös pussailuun, kunhan ymmärtää olevansa mies :D
Mies voi myös käyttää linuxia koska lisenssi ei sitä estä käsittääkseni mitenkään. Kirjoitin tämän siksi että tämä liittyisi palstan aiheeseen jotenkin ja tiedoksi niille jotka luulevat muuta.
Ollaan siis miehiä, pussataan joskus ja tapellaan enimmät ajat, kännissä tietty. Ja räpelletään linuxia koska mikään lisenssi ei estä sitä.
"perkele" kuten vanha kansa sanoo tällaisissa epävarmoissa tilanteissa.tuli vaan mieleen että huomenna voi ehkä "hieman" nolottaa...
kännissä kirjoittamat viestit? kirjoitti:
tuli vaan mieleen että huomenna voi ehkä "hieman" nolottaa...
Ei mua ainakaan nolota, puhun samat asiat ihan riippumatta olenko selvinpäin tai huimetuksissa.
Mulla on kato tässä elämän taistossa jo menehtynyt niin paljon rakkaita ihmisiä etten mä viitti enää leikkiä mitään hippaleikkejä.
Mutta tätä mä tarkoitin että ihmiset ei uskalla puhua, varsinkaan miehet kun ne pelkää että nolottaa. Ei tartte nolostua jos ei itse käytä sukkanauhoja, sitten mäkin saattaisin olla vähän nolona jos kärähtäisin sellaiset ylläni.. torilla, huh!- Ihme meininki
huh huh kirjoitti:
Eikö tämmöiset jutut kuuluisi jo privaattiviesteihin? Vaihtakaa helvetti sentään @ osoitteet ja jutelkaa sitten lisää. Tämä ei liittynyt enää yhtään tälle palstalle. Vittu soikoon.
Jos noin pahasti vaivaa niin olisit jättänyt lukematta. Sinullehan tätä ei ollut edes tarkoitettu luettavaksi.
- puusilima_
exergy kirjoitti:
Ei mua ainakaan nolota, puhun samat asiat ihan riippumatta olenko selvinpäin tai huimetuksissa.
Mulla on kato tässä elämän taistossa jo menehtynyt niin paljon rakkaita ihmisiä etten mä viitti enää leikkiä mitään hippaleikkejä.
Mutta tätä mä tarkoitin että ihmiset ei uskalla puhua, varsinkaan miehet kun ne pelkää että nolottaa. Ei tartte nolostua jos ei itse käytä sukkanauhoja, sitten mäkin saattaisin olla vähän nolona jos kärähtäisin sellaiset ylläni.. torilla, huh!"Mulla on kato tässä elämän taistossa jo menehtynyt niin paljon rakkaita ihmisiä etten mä viitti enää leikkiä mitään hippaleikkejä."
joo näin se on mullakin ja ei tässä iässä enää viiti "noloilla" mitään ihan pikkujuttuja. tuli vaan eilen mieleen toi kysymys kun tässä surffailin ja huomasin iteki viettäväni aikaa koneella liikaa.. :O
niin ja eihän tää nyt oikeestaan linuxiin liittynyt kuin vain epäsuorasti :D
mutta ei siitä nyt ois tarvinnu kenenkään hernettä nenään ottaa. mutta eipä siinä jatketaan tästä ja itse ainakin alan nyt touhuta perheen parissa ja poistun koneelta pariksi päiväksi. - väärä palsta
exergy kirjoitti:
Tää ei kato ole mitään homo-erotiikkaa niinkuin täällä joku ehdottelee, tässä vain miehet keskustelee asioista. Kieltämättä vähän väärä palsta näille jutuille mutta vastasin kun kysyttiin.
Älkää perkele pelätkö elämää uunot, jokaisella on se käsissään, edessään ja kohta takana, mitä jää jäljelle? Ei paljon mitään mutta pitäkää lapsistanne huolta siitä huolimatta ;P ja voi siitä muijastakin vähän huolta pitää ;DTämä aihe sopii helvetin hyvin tälle palstalle.
Ittekin tulee vietettyä lähes kaikki liikenevä aika tän matolaatikon ääressä vähän samaan tyyliin kun sinäkin kokeilemalla kaikkea mahdollista lukemalla palstoilta muitten mielipiteitä erilaisista asioista, tämä puusiliman alottama juttu on yksi parhaita monesti tullut tuumittua millainen mies löytyy sunkin nimimerkin taakse, kuvaa kun katsoo melkein kaksoisolento turpavärkki ei juuri eroa omasta melko täydellinen klooni. - Poro1
exergy kirjoitti:
Ei mua ainakaan nolota, puhun samat asiat ihan riippumatta olenko selvinpäin tai huimetuksissa.
Mulla on kato tässä elämän taistossa jo menehtynyt niin paljon rakkaita ihmisiä etten mä viitti enää leikkiä mitään hippaleikkejä.
Mutta tätä mä tarkoitin että ihmiset ei uskalla puhua, varsinkaan miehet kun ne pelkää että nolottaa. Ei tartte nolostua jos ei itse käytä sukkanauhoja, sitten mäkin saattaisin olla vähän nolona jos kärähtäisin sellaiset ylläni.. torilla, huh!taisi ollakin jo kaikki teksti jota meinasin itsekin tänne suoltaa...
Täällä kans muksuja räpeltämässä sekä raatokoneita, että linuxia... Ja koiran pirulainen yrittää varastaa kaikki irtonaiset osat....
Vaikkei olekaan avokasta vaan ensi vuonna vaimon kanssa on 20v juhla, niin silti päivääkään en taitaisi vaihtaa pois
:)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h92781Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062621Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182317Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491894Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141473- 321463
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011154En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711005Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81958