kellään kokemusta?
ihte tei yhen automaatin tynnyristä ja roudasin suolle. liekköhän syksyllä hyvä paikka..?
teerien ruokinta.
7
9423
Vastaukset
- Miki
On se hyvä paikka meinaa kanahaukoille.. Naapuriseuran äijät hinas kanssa suolle automaatin ja kun kun kausi alkoi ei paikalla ollut juuri muuta kuin sulkakasoja ja kanahaukat pyöri ympärillä.. Suna ottaisin sen pöntön ja hinaisin sen nuoreen tiheään taimikkoon jossa on katvetta ja suojaa maalinnuille.. Siihen ympärille kanu ja supiloukkuja että saat pedot pois ruokpöydästä.. toi tiheikköön vedetty ruokinta automaatti toimi meillä hyvin kun ei päästetty sitä tyhjäks ja ei ammuttu lintuja aivan välittömästä läheisyydestä..
- Toinen puoli
70-80 luvulla teerten ruokinta oli suosiossa ja harrastin sitä itsekin muutamassa paikoin. Tutkimukset kuitenkin osoittivat, ettei hommasta juuri ollut hyötyä kannan lisäämiseksi. Ehkä päinvastoin. Jossain tutkimuksessa todettiin kauralla ruokittujen teerikanojen munankuorien ohentuneen ja hajonneen herkemmin hautomiskautena.
Mitä paikanvalintaan tulee, olen Mikin kanssa vähän eri mieltä. Kanahaukka saalistaa yllättämällä, eikä voi teeren vauhdille mitään jos se ehtii kunnolla spurtata. Juuri siksi teeret soivat avonevoilla, mistä ne saavat kiihdytettyä ajoissa. Tuollainen pusikko on aika helppo paikka kanahaukalle. Kun se paikan löytää se hakee teeret kuin jääkaapista.
- sylttykattila
Ruokintapöntön ympärillä tulisi olla avointa maastoa vähintään 200 metriä joka suuntaan jolloin teeri kerkeää karkuun huomattuaan vaaran. Ihanteellisin paikka ruokkia teeriä olisi suurehkon hakkuuaukon tms.keskellä jossa olisi myös muutama tähystyspuu jossa osa teeristä voisi olla vahdissa. Metsän reunaan tai tiheikköön ruokkiminen on kanahaukalle jättipotti.
- Ukkoteeri
Aloittakaa teeren ruokinta talvella. Tutkijan mukaan naarasteeri hyötyy ruokinnasta eniten muutama viikko ennen munien kehityksen alkamista. Eli teeren energiavarannot tulisi tuolloin olla kunnossa, että saa ison ja vahvan poikueen aikaiseksi. Teeri ei tarvitse syksyllä ruokintaa. Se tankkaa silloin marjaa yms.
- Ryynäsen Topi
Metsäkanoja ei tarvitse ruokkia. Niillä on sekä kesällä että talvella luonnossa antimet tarjolla ja kuten usein kuvitellaan olisi talvi kanalinnun surma mutta se on päinvastoin. Pohjolan linnut ovat sopeutuneet lumeen ja pakkaseen ja jokainen syö luontonsa mukaisia puun silmuja tai neulasia. Teeri koivun ja metso männyn yms. Luonto pitää ne hengissä ja ihmisen ei pidä siihen kajota kauroineen. Se on silloin kanahaukan ruokapöytä. Onneksi koko teerien talviruokinta on loppunut lähes tyystin.
- Teeren ystävä
"Metsäkanoja ei tarvitse ruokkia."
Niin, kylläpä se taitaa tämä teerien ruokinta olla melko turhaa touhua. Teerihän on siitä sopeutuvainen lintu, että se hyödyntää lähes kaikkia puulajeja ruuakseen. Kerrankin seurasin kotini ikkunasta, kuinka neljä naarasteertä söi tuntikausia vanhan männyn neulasia. Ilmeisesti ne syövät myös kuusen neulasia, katajasta nyt puhumattakaan.
Mutta sellaista ruokkimisvaihtoehtoa olen ajatellut, että joskus houkuttelisin niitä pihaan silmän iloksi, aivan kuten ihmiset ruokkivat talvisin tiaisia. Jos jonkun pihan ympäristössä sijaitsee koivuja, niihin voisi nostaa teeren kuvia houkuttelemaan teeriä vaikkapa kauralyhteitä syömään. Kun ne oppisivat lyhteillä käymään, niitähän voisi asettaa aina vain lähemmäksi talon ikkunoita ja laittaa maahan vaikka hiekkaa jauhinkiviksi.
Olen huomannut, että pihapuissa istuvat teeret eivät reagoi ikkunan takana liikkuvaan ihmiseen. Ehkä se ikkunalasi jotenkin heijastuksellaan häivyttää ihmishahmon muodot olemattomiin.
- Riistanhoitaja
Olen huomannut että puimaton vehnä joka korrenvahvistajalla varmistettuna pysyy hyvin pystyssä jää sopivasti hangen yläpuolelle on teerien herkkua. Vielä kun laittaa hyvän annoksen kasvitautien torjunta ainetta oikeaan aikaan pitää huolen että kasvusto tuleentuu kohtuu myöhään ei idä syksylläkään helposti. Nytkin pellolla 22 teertä ruokailee lähes päivittäin. Vajaa puolet on niistä akkoja. Kanahaukkaa ei ole näkynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143666Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141631Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141498Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181376Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2921351Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi221223Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy73902Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti11857Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113832Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60789