rauhoittaa minua, koska äitini lapsuudessa lauloi siionin virsiä. Käyn harvoin kirkossa ja usein on sattunut, että on laulettu vain uusia virsiä jopa eläkeläisten kirkkopyhänä. Eihän niitä osaa, kanttori saa yksin esiintyä.
Hengellinen musiikki
6
486
Vastaukset
- äidin tyttö
Minä pidän myös kovasti hengellisestä musiikista. Kuuntelen sitä usein Radio deiltä.
Virsissä on hyviä, kun ajatuksella kuuntelee sanoja. Anna Mari Kaskisen ja Petri Laaksosen laulut ovat ihania. Minulle äiti luki lapsena raamattua, isä, maailman mies kun oli, ei olis antanut virsiä veisata, mutta raamatun kertomuksista hän ei tiennyt. Kyllähän isäkin ennen kuolemaansa teki uskonratkaisun ja uskon, että he molemmat ovat siellä vastassa, kun silmäni sulkeutuvat tässä ajassa.
Hengellinen musiikki ja laulut rauhoittavat, koska niissä on sanoma taivaasta.- mia...
Olen täysin ilman näitä hengellisiä asioita,
mutta joskus jostain kuulen tutun virren,joka
jää soimaan mieleen.Voin siivota ja veisata
että:"jos mä matkamies maan,lopulta matkaa nähdä sun saan".Perhe sanoo sitä lähinnä koomilliseksi. - Zirkonia
mia... kirjoitti:
Olen täysin ilman näitä hengellisiä asioita,
mutta joskus jostain kuulen tutun virren,joka
jää soimaan mieleen.Voin siivota ja veisata
että:"jos mä matkamies maan,lopulta matkaa nähdä sun saan".Perhe sanoo sitä lähinnä koomilliseksi.silmiin kun veistataan vanhoja tuttuja virsiä, vaikkapa häissä, rippijuhlissa tai puhumattakaan hautajaisista.
Yleensäkin kirkkomusiikki ja urkukumusiikki saa tunteet pintaan ja kyyneleet silmiini.
- hallelujaaaa
Milloin on eläkeläisten kirkkopyhä?
Onko se valtakunnallinen? - Lauluista kauneimmat
Käyhän vapaissa suunnissa kuuntelemassa hengellisiä lauluja. Ne on niin helppoja että osaat pienen kuuntelun jälkeen itsekkin laulaa. Cd- levyjä saa ostaa nettikaupastakin itselleen esim. Eija Merilää ja Vigtor Klimenkoa sekä Petri Ritaria.
- musiikillinen
Kuuntele vaikka: monessa iskelmässä on lainattu jonkin virsimelodian sävelkulkua. Ei ihme, että saa kyyneleet silmiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827