Mitähän tulee maksamaan puun ajo moottirikelkalla. Varmaan halvin kuljetus muoto ?
Pitäisi saada rangat pihaan aukosta talvella, eikä ole omia välineitä.
Mitähän hintaa pyytävät kelkkamiehet tunnille ?
Urakan hinta
4
942
Vastaukset
- vaan...
En osaa tuohon vastata, mutta epäilenpä suuresti.
Jos ne puut on korjattavissa tavallisella traktorilla ja suostuu tekemään sen tuntityönä, lienee se edullisin vaihtoehto ainaskin polttopuun osalta.
Taksa myyntipuun ajosta on noin 4,20-4,40 e/kiintokuutio ainaskin meilläpäin jos ajomatka on kohtuullinen. Tämä traktori/metsäkärryllä.
Moottorikelkka vois tulla kyseeseen jos omistat sellasen itse ja teet kapean ajouran ensiharvennuksessa tai korjaat polttopuuta. - kuljetusmuoto
Käsket moton karsia ja ajokoneen ajaa sinne laanille. Muutaman kympin maksat niin homma on siinä.
- ...
Jos kunnon avohakkuu on kyseessä niin latvaa ei puusta juuri jäljelle jää, ehkä sellaisia metrin kahden pätkiä. Lumppeja siellä voi olla enemmänkin ja ne on hankala korjata ajokoneella.
- Johannes Lahti
... kirjoitti:
Jos kunnon avohakkuu on kyseessä niin latvaa ei puusta juuri jäljelle jää, ehkä sellaisia metrin kahden pätkiä. Lumppeja siellä voi olla enemmänkin ja ne on hankala korjata ajokoneella.
Kyllä siellä on rankoja monta mottia.
Pisimmät 5-6 metrisiä.
No, ei nyt ollutkaan kysymykseni muusta, kuin paljonko moottorikelkka mies veloittaa tunnille ajosta ja myös kuorman teosta. Itse olen myös kaverina kuormaa tekemässä.
Riittääköhän 30 € tunnille ?
Kelkan kulut, ajo ja kuormaus ??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867