Galaxy oli kyllä tosi hieno laiva ja sinne kannattaa mennä. Ihanaa uutuutta ja vaihtelua kun on iät ja ajat matkustellut vanhoilla väsyneillä ruotsin laivoilla. Sellainen pikkuvinkki, että: Rahaa pitää olla reissussa mukana pal-jon jos haluaapi drinksuilla baarissa. Juomat on hullun hintasia meinaan!
Seisovalta pöydältä ei kannata odottaa paljon, ruoka oli todella yksipuolinen ja onneton ja seisovassa pöydässä palvelu oli todella välinpitämätöntä. Ja tottatosiaan, edes juomavesi ei kuulu hintaan.. sitä saapi sitten tilata kun on ensimmäisen lautasellisen ruokaa jo nassuunsa vetänyt. Tarjoilijat tuppasivat vaan rupatella omassa kopissaan.. toki tilauksen voi mennä sinne koppiin tekemään, niin kuin itse jouduin tekemään. Eli meininki on "rahat pois, mutta rahoille ei enneta vastinetta"
Seisovalta pöydältä ei kannata odottaa paljon, ruoka oli todella yksipuolinen ja onneton ja seisovassa pöydässä palvelu oli todella välinpitämätöntä. Ja tottatosiaan, edes juomavesi ei kuulu hintaan.. sitä saapi sitten tilata kun on ensimmäisen lautasellisen ruokaa jo nassuunsa vetänyt. Tarjoilijat tuppasivat vaan rupatella omassa kopissaan.. toki tilauksen voi mennä sinne koppiin tekemään, niin kuin itse jouduin tekemään. Eli meininki on "rahat pois, mutta rahoille ei enneta vastinetta"
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mahdoitkohan olla samalla reissulla :D
Olen samaa mieltä kanssas, oli huippu laiva. Sieltä löyty vähän kaikille jotakin :)
Hintaa tosiaan oli drinkeillä, rahaa tarpeeksi mukaan vaan :D Huomasin myös tuon syödessämme että tarjoiliat eivät turhan paljon kyllä puhuneet, mikä oli ehkä hieman ikävää. Rennompia he olisivat voineet olla.
mutta muuten mielettömän kiva reissu oli :)
Koska ne on virolaisia, eikä ne osaa suomea. Kyllä ne viroksi rupatteli keskenään.
joo tosiaankin hieno laiva muuten sisältä etenkin.
huomasin kans sen että edes VESI ei sisälly hintaan.vaan pitää erikseen tilata pullossa. :S
ylihuomenna lähden taas galaxylle.
kaikki heti Galaxyn mahtavalle päihderisteilylle! Se on todella mukavaa vaihtelua, kun on tottunut kotimaisen laivayhtiön hyvään palvelutasoon ja melko kohtuulliseen hinnoitteluun. Tallinkilta saat eksoottisen huonoa palvelua ja tietty suorastaan virkistävän kohtuuttomaan hintaan. Mikä iskisikään makuhermoon mukavammin, kuin 15€ hintainen kengänpohjanmakuinen hampurilainen kahden euron vesipullon kanssa? Koe vaihtelua ja idän eksotiikkaa Tallinkin tapaan!!
Kaverini soi kesäkuussa se hampin galaxyllä, oli ollut ihan OK. Paikan päällä pasitettu jl-pihvi, ei eines ja muutenkin makua. Ei sellaista kengänpohjaa, kuin Gabriellalla keväällä tarjoiltu naudan ulkofile, olisi kirurgin veitsellä ollut töitä. No palautin keittiöön ja otin tipu osastoa tilalle.
Mene viikkarilla, ja koe iloinen puukko ja ampumis tunnelma, hyppäät taatusti mereen...
naudan ulkofilettä, kunhan et olisi puhunut potaskaa tepi.
Sehän ei ole sisäfilettä vaan ulkofilettä tai mitä lienee? Jossain puhutaan nimellä välikyljys.
Joten, kuka puhuu potaskaa??
usein miten kirjoitat mitä sattuu.
kwaa....
Entrêcote nyt sattuu olemaan sellaisesta kohdasta että se on sitkeää syö sitä missä ravintolassa tahansa. Itse olen syönyt entrêcoten Tallink Siljan Silja Symphonyn El Capitanissa ja kyllä se sielläkin oli sitkeää.
En ole kuin muutaman kerran ottanut entrecoteen ja parilla aiemmalla ollut ainakin ihan OK, Astorissa ja Saludissa Mansessa. Mutta tuo viikkarin oli todella sitkeää, tiedä mistä johtui?
Yleensä pysyttelen sisäfileessä, jos nautaa otan ja niin myös jatkossakin.
olisiko syy mustamaalauksesi ja haukkuminen ko. varustamoa kohden riittävä ?? (teemu,teemu hyi hyi)