Rokotuksista

Olisikohan jollakin tietoa rokotuksista.. Mulla on reilun vuoden ikänen leikattu pyhä birma-kolli. Joka sillon luovutusta ennen ja kuukausi sen jälkeen on rokotettu. Neuvottiin vuoden päästä tulla uudelleen. Mietin tässä että onkohan se ihan välttämätöntä koska kissa on sisä-kissa ja ei käy näyttelyissä..
3355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ensimmäisen kerran.kuukausi sen jälkeen tehoste.seuraava vuoden iässä.sen takia on tärkeää,koska esim.kissarutto voi tulla kenkien mukana sisälle.se on tappava tauti.

Äänestä
  • Nyt on tullut kissanäyttelyyn uudet säännöt, eli pentu pitää rokottaa tosiaan kahteen kertaan ja sen jälkeen vuoden päästä. Sitten esim. elävällä rokotteella Purewax, flussa on voimassa 2 vuotta ja kissarutto kolme vuotta.

    Äänestä

Minulla myös sisäkissoja, jotka kävin äsken rokotuttamassa. Oli tullut uusi rokote kissaruttoa vastaan jonka tarvii uusia vain kolmen vuoden välein. Eli jos kissasi elelee sisällä eikä ole kontaktissa muiden kisujen kanssa, tämä riittää. Jos tapaa muita kissoja, sitten kissaflunssarokote vuoden välein! Kysele eläinlääkäriltä tätä uutta rokotetta :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emoliini kirjoitti:

Olisikohan jollakin tietoa rokotuksista.. Mulla on reilun vuoden ikänen leikattu pyhä birma-kolli. Joka sillon luovutusta ennen ja kuukausi sen jälkeen on rokotettu. Neuvottiin vuoden päästä tulla uudelleen. Mietin tässä että onkohan se ihan välttämätöntä koska kissa on sisä-kissa ja ei käy näyttelyissä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu