puusepän rakentamat

keittiökaapit?

Olisko kellään tietoa puusepästä Turun seudulla, joka voisi rakentaa paikalla keittiökaapit?

Ja onko kellään kokemuksia moisesta, esim. olivatko paljon kalliimmat, kuin valmiit keittiöfirman kaapit?

6

1372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puuseppä...

      Miksi ne pitäisi paikalla rakentaa? Kaappien rungot on niin halpoja, ettei sellaisia kannata teettää, ellei ne ole erikoismittaa tai halua parempaa laatua, kuten vaikkapa laminaattirunkoja puulistoituksella.

      Ovet taas vaativat mahdollisesti järeitäkin puusepän koneita (esim. peiliovissa alajyrsintä) tai ruiskukaappia pintakäsittelyn laadukkaaseen toteuttamiseen. Voi ne paikallakin tehdä tietyin rajoituksin. Kustannuksia se kuitenkin todennäköisesti nostaa.

      • Lantlivet-lehteä

        ja ihastuin Rönnerholmsin kaappeihin.
        Niillä ei ole jälleenmyyjää Suomessa, ja ajattelin, että teettämällä saa samantapaiset.
        Ks. www.ronnerholms.se


      • Puuseppä...
        Lantlivet-lehteä kirjoitti:

        ja ihastuin Rönnerholmsin kaappeihin.
        Niillä ei ole jälleenmyyjää Suomessa, ja ajattelin, että teettämällä saa samantapaiset.
        Ks. www.ronnerholms.se

        Tilaamalla ruotsista? Nuo ovat kuitenkin teollisesti tuotettua pakettikeittiötä, joten tulee varmasti halvemmaksi tilata Ruotsista. Homma onnistuu jos valmistaja on yhteistyöhaluinen ja palvelualtis ja hommaa 'organisoi' joku, joka ymmärtää mitä on tekemässä.

        Noille nimittäin tulee teetettynä hintaa varmasti ihan kohtuullisesti vaikka toki ne voi pääosin rakentaa valmiiden mellirunkojen ympärille ja tehdä naamat mdf:stä, kuten noissa on tehty. Massiivipuu toteutus on sitten jo arvokas. Ja arvokkaan näköinen.

        Jos teetät niin ota selvää, että yritys kykenee nuo toteuttamaan laadukkaasti. Keittiö- ja muut kodin kalusteasennukset ja niiden valmistus nimittäin ovat ala, jossa häärää kaikenkarvaista yrittäjää ja toiminimeä. Takuu tosin niidenkin töissä on. GB-takuu. Good Bye.


    • jeps...

      Entinen työkaveri. Pätevä mies, jolta löytyy meriittejäkin.

    • sielläkin

      Minkälaiset kalusteet haluat?

      Normaaleja levykalusteita varsinkin puusepänliikkeet tekevät halvemmalla kuin nämä ns. merkkiliikkeet.

      • www.ronnerholms.se

        sellaisia haluaisin.
        Itseasiassa sain sieltä esitteen ja hintojakin. Kallista on, kuten oletinkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3491
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1876
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      355
      1527
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1349
    Aihe