Hei!
Minkälaisia kokemuksia teillä muilla mäyräkoiran omistajilla on koiran vapaana pitämisestä omakotitalon pihassa, karkaileeko?
Mietin vain ovatko kaikki mäyräkoirat samanlaisia kuin meidän vanha (jo edesmennyt) mäyris, joka ilman mitään koulutusta pysyi tontin rajojen sisäpuolella.
Vai onko karkailukäytös yksilökohtaista?
Mäyräkoira+omakotitalo+vapaanapito?
9
1239
Vastaukset
- olla..
vanha koirasi aika poikkeuksellinen yksilö. Varmuuden vuoksi kuitenkin kannattaa ehkä käyttää jonkinlaista juoksulankaa, ettei tule näitä juttuja, joita nyt on uutisoitu jo vähän turhankin paljon,
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002;conference=664;posting=22000000028118130- ja koira pysyy
meillä on kevyt, metalliverrko-aita, semmoinen vihreällä muovilla pinnoitettu (liitoskohdat ristikoissa HITSATUT). kääpiömäykylle riittää 120 cm korkea, en tiedä norm. mäykystä. aita on helppo laittaa, ja antaa varmuuden tunteen, että koira pysyy pihassa. tosin, meidän koiruli on tosi seurallinen, joten en tiedä karkaisiko oikeasti...
- oma reviiri
Ei mäykkyä voi jättää "vartioimatta" pihalle.
Aidattu piha on paras ratkaisu =) - Johan-On-Kumma
Omat koirani ovat yleensä pysyneet pihalla, tosin lyhytkarvainen mäykky oli jossain vaiheessa vähän "karkailija luonne", mutta sekin piirre katosi sitten iän myötä pois (sekä senkin myötä, kun ymmärsimme, että koira kävi naapurin vanhan mummelin luona aina syömässä, kun siellä oli koiralle ruokaa tarjolla kinkuista ja juustoista lähtien :D )
Molemmat pitkäkarvaiset mäykyt onkin sitten pysyneet omalla pihalla, ilman aitaa ja sen kummemmin vahtimattakaan. Ei ilmeisesti ole sitten ollut tarvetta lähteä "merta edemmäs kalaan" :))
Ja kaikki koirat ovat olleet uroksia.- helppoja ;)
Hyvä kun ei riistaviettisyys kiusaa :)
- Johan-On-Kumma
helppoja ;) kirjoitti:
Hyvä kun ei riistaviettisyys kiusaa :)
Lyhytkarvaisen (tosin oli alunperin karkeakarvainen, mutta jäi lyhytkarvaiseksi) kohdalla käytiin kokeissakin ja ihan hyvin jopa pärjättiinkin. Pihalla kyllä pysyi vietistään huolimatta, mutta metsässä usein meni "puuroa korviin" ja hajut "vei ukkoa" :)
Pitkäkarvaiset ovat meillä enemmänkin olleet juuri seurakoirina ja oikeastaan olenkin yrittänytkin valita koiran omien käyttötarkoituksieni mukaan. Henkilökohtaisesti kokisin koiran väärinkäyttönä pitää kovin riistaviettistä koiraa vain pelkästään seurakoirana, mutta jokainen tietysti taplaa omalla tyylillään.
Itse näkisin pitkäkarvaisen enemmän "seurakoiramaisena", kun taas lyhyt- ja karkeakarvaisen metsästyskäyttöön "säilyneempänä". Mutta poikkeuksia varmasti löytyy puolin ja toisin ;)
- koiramummeli
Minulla elämässäni ollut 3 mäykkyä, ovat pysyneet tontin rajojen sisäpuolella, ikinä eivät ole karanneet vieraisille.
Nyt on vuoden vanha kk tyttö, tietää tarkalleen että naapuriin ei saa mennä - opetin tontin rajat kun se oli ihan snadi niin kuin edesmenneillekin.
Mäykky on maailman ihanin koira!
Tuossa makoisee petinsä päällä eikä oikein nyt tykkää kun on hellettä. Lenkkeillään enempi sitten kun ei ole niin lämmintä. - pihassa
Riippuu tietenkin missä kenenkin piha sijaitsee.Me asumme taajamassa autoja kulkee joka puolella,en luota, että pysyisivät pihassa kesällä kun ovat paljon ulkona.Piha on aidattu näin saan itse olla rauhassa kun ei tarvitse ajatella ovatko pihassa vai eivät.
- Lenchen
Meillä edellinen karkkari uros lähti pennusta saakka karkuun heti kun silmä vältti, korvat vaan lepatti kun se juoksi milloin mihinkin ilmansuuntaan!
Nykyinen, myös uroskarkkari,pysyy pihassa aika hyvin. Jäniksen perään kyllä lähtee tai jos haistaa jotain mielenkiintoista. On oppinut juoksunaruun pienestä pitäen, siinä makailee ja tutkii pihaa, pääsee pitkän matkan pihalla menemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785