Hei!
Minkälaisia kokemuksia teillä muilla mäyräkoiran omistajilla on koiran vapaana pitämisestä omakotitalon pihassa, karkaileeko?
Mietin vain ovatko kaikki mäyräkoirat samanlaisia kuin meidän vanha (jo edesmennyt) mäyris, joka ilman mitään koulutusta pysyi tontin rajojen sisäpuolella.
Vai onko karkailukäytös yksilökohtaista?
Mäyräkoira+omakotitalo+vapaanapito?
9
2066
Vastaukset
- olla..
vanha koirasi aika poikkeuksellinen yksilö. Varmuuden vuoksi kuitenkin kannattaa ehkä käyttää jonkinlaista juoksulankaa, ettei tule näitä juttuja, joita nyt on uutisoitu jo vähän turhankin paljon,
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002;conference=664;posting=22000000028118130- ja koira pysyy
meillä on kevyt, metalliverrko-aita, semmoinen vihreällä muovilla pinnoitettu (liitoskohdat ristikoissa HITSATUT). kääpiömäykylle riittää 120 cm korkea, en tiedä norm. mäykystä. aita on helppo laittaa, ja antaa varmuuden tunteen, että koira pysyy pihassa. tosin, meidän koiruli on tosi seurallinen, joten en tiedä karkaisiko oikeasti...
- oma reviiri
Ei mäykkyä voi jättää "vartioimatta" pihalle.
Aidattu piha on paras ratkaisu =) Omat koirani ovat yleensä pysyneet pihalla, tosin lyhytkarvainen mäykky oli jossain vaiheessa vähän "karkailija luonne", mutta sekin piirre katosi sitten iän myötä pois (sekä senkin myötä, kun ymmärsimme, että koira kävi naapurin vanhan mummelin luona aina syömässä, kun siellä oli koiralle ruokaa tarjolla kinkuista ja juustoista lähtien :D )
Molemmat pitkäkarvaiset mäykyt onkin sitten pysyneet omalla pihalla, ilman aitaa ja sen kummemmin vahtimattakaan. Ei ilmeisesti ole sitten ollut tarvetta lähteä "merta edemmäs kalaan" :))
Ja kaikki koirat ovat olleet uroksia.- helppoja ;)
Hyvä kun ei riistaviettisyys kiusaa :)
helppoja ;) kirjoitti:
Hyvä kun ei riistaviettisyys kiusaa :)
Lyhytkarvaisen (tosin oli alunperin karkeakarvainen, mutta jäi lyhytkarvaiseksi) kohdalla käytiin kokeissakin ja ihan hyvin jopa pärjättiinkin. Pihalla kyllä pysyi vietistään huolimatta, mutta metsässä usein meni "puuroa korviin" ja hajut "vei ukkoa" :)
Pitkäkarvaiset ovat meillä enemmänkin olleet juuri seurakoirina ja oikeastaan olenkin yrittänytkin valita koiran omien käyttötarkoituksieni mukaan. Henkilökohtaisesti kokisin koiran väärinkäyttönä pitää kovin riistaviettistä koiraa vain pelkästään seurakoirana, mutta jokainen tietysti taplaa omalla tyylillään.
Itse näkisin pitkäkarvaisen enemmän "seurakoiramaisena", kun taas lyhyt- ja karkeakarvaisen metsästyskäyttöön "säilyneempänä". Mutta poikkeuksia varmasti löytyy puolin ja toisin ;)
- koiramummeli
Minulla elämässäni ollut 3 mäykkyä, ovat pysyneet tontin rajojen sisäpuolella, ikinä eivät ole karanneet vieraisille.
Nyt on vuoden vanha kk tyttö, tietää tarkalleen että naapuriin ei saa mennä - opetin tontin rajat kun se oli ihan snadi niin kuin edesmenneillekin.
Mäykky on maailman ihanin koira!
Tuossa makoisee petinsä päällä eikä oikein nyt tykkää kun on hellettä. Lenkkeillään enempi sitten kun ei ole niin lämmintä. - pihassa
Riippuu tietenkin missä kenenkin piha sijaitsee.Me asumme taajamassa autoja kulkee joka puolella,en luota, että pysyisivät pihassa kesällä kun ovat paljon ulkona.Piha on aidattu näin saan itse olla rauhassa kun ei tarvitse ajatella ovatko pihassa vai eivät.
- Lenchen
Meillä edellinen karkkari uros lähti pennusta saakka karkuun heti kun silmä vältti, korvat vaan lepatti kun se juoksi milloin mihinkin ilmansuuntaan!
Nykyinen, myös uroskarkkari,pysyy pihassa aika hyvin. Jäniksen perään kyllä lähtee tai jos haistaa jotain mielenkiintoista. On oppinut juoksunaruun pienestä pitäen, siinä makailee ja tutkii pihaa, pääsee pitkän matkan pihalla menemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532885Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.421599Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211232
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151095Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371019Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La611003