Revoli Playa, Puerto Rico

???

Kertokaahan Revoli Playasta ja yleensä Puerto Ricosta.Kahen kuukauden päästä ois matka eessä pariks viikoks,ois mukava kuulla lisää kokemuksia. :) Kokemuksista kaipaan tietoa,että millainen hotelli(etenkin huoneet joissa EI avointa näköalaa),millainen aamupala?Kaikki tieto siis tervetullutta! Asiallisia kommentteja kaipailen!:)

6

1549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katja

      Muutama vuosi sitten talvella tuli oltua viikko Puerto Ricossa. Kiva pieni paikka. Hotellimme oli aika ylhäällä, Revoli muistaakseni taas aika alhaalla lähempänä rantaa. Tervetuliaistilaisuus oli Revolissa. Vaikutti monipuoliselta perhehotellilta, jossa iso allasalue ja paljon iltaohjelmaa tarjolla.

      Iltoja oli mukava viettää ostoskeskuksessa,johon iltaelämä keskittyi ja jossa paljon ruoka- ja illanviettopaikkoja.Päiväretkikohteena Mogan (mentiin veneellä) oli mukava ja siellä aivan loistavia kalaravintoloita. En tiedä, mikä on nyt Moganin tilanne, kun metsäpaloja kuulemma siellä.

      Opas varoitteli paljon mustista naisista, jotka vievät rahaa Puerto ricon keskuspuistossa. Jos olisin ollut eka kertaa etelän matkalla, niin en olisi oppaan puheiden perusteella uskaltanut mennä lähellekään puistoa. Puisto oli mukava istuskelu- ja ihmisten seurailupaikka. Mustia naisia alueella liikkui, mutta ei heistä haittaa ollut.

      Kaiken kaikkiaan paikka aikas rauhallinen, ei mikään hirveä menomesta.

    • Revolista ja Puerto Ricosta

      Olimme viikon Puerto Ricossa marraskuussa 2006 ja hotellina oli Revoli Playa. Pidimme kovasti hotellista, vaikka sinne olikin käveltävä rinnettä ylöspäin. Hotellin sisäänkäynti tapahtuu siis kaikista ylimmästä kerroksesta, jossa myös respa sijaitsee. Respan yhteydessä ovat tallelokerot, jonka hinta viikon ajalta oli 13 euroa. Uima-allas ja ravintola sijaitsevat alimmassa kerroksessa. Uima-allasalue on viihtyisä ja pidetään siistissä kunnossa. Aurinkotuolit ovat ilmaisia, mutta niihin saa vuokrattua pehmustimia. Allasalueen vieressä on hotellin supermarket, internet-nurkaus sekä Finnmatkojen päivystyspiste. Ravintola on osaksi ulkoilmaravintola, joten linnut pääsevät ravintolan sisällekin. Aamupala oli monipuolinen: leipää, sämpylää, juustot, leikkeleet, tomaatit..jne., jugurttia, hedelmiä, kahvia, mehua. Hotellin henkilökunta on todella ystävällinen.

      Huoneemme oli siisti ja sijaitsi ensimmäisessä kerroksessa. Parvekkeelta oli näköyhteys uima-altaalle ja ulko-ovi sijaitsi kalliota vasten.

      Puerto Rico on mukavan pieni paikka. Alueella on kaksi uimarantaa. Puerto Ricon oma ranta on pienempi. Noin 1,5 kilometrin päässä sijaitsee hienompi Amadoresin ranta, jonka hiekka on ihanan vaaleaa ja vesi turkoosia. Puerto Ricosta pääsee Amadoresin rannalle kävellen kalliolla kulkevaa tietä pitkin, suosittelen tätä reittiä, sillä maisemat ovat hienot! Ravintoloita Puerto Ricosta löytyy joka nurkasta, samoin turistikrääsäkauppiaita. Tummaihoisia kannattaa varoa. Itse näimme, kuinka muutamasta naisesta koostuva porukka yritti pysäytellä turisteja todennäköisesti tarkoituksena varastaa käsilaukkuja. Suosittelen siis kiertämään nämä kaukaa. Samoin ostoskeskuksen läheisyydessä notkui etenkin iltaisin nuorista tummaihoisista miehistä koostuva porukka, joka kannattaa myöskin kiertää kaukaa.

      Puerto Ricon satamassa on tarjolla lukuisia meriretkien järjestäjiä. Jos tekeminen loppuu kesken, kannattaa suunnistaa bussilla esim. Playa de Inglesiin tai Maspalomakseen. Me kävimme Maspalomaksessa sijaitsevissa Aqualand-vesipuistossa sekä Palmitos Park- eläinpuistossa ja molemmat olivat kivoja paikkoja. Bussilippujen hinnat ovat halpoja, vain muutaman euron hintaisia. Puerto Ricossa ei ole varsinaista bussiasemaa, vaan linja-autot lähtevät postin lähellä olevilta pysäkiltä.

    • Rico

      Moi.

      Kävimme maaliskuussa -07 Puerto Ricossa. Hotellimme oli juuri mainitsemasi Revoli Playa. Hotelli oli siisti, ei siis mitään ylimääräisiä "vieraita" mönkinyt lattioilla yms. Ainut huono puoli oli hotellissa se ettei siellä ole ilmastointia.Finnmatkojen toimisto on hotellin alakerrassa, auton vuokraus onnistui hienosti matkaoppaiden avulla.Alakerrassa kauppa josta sai ostaa juomat ja elintarvikkeita.

      Puerto Ricoon ihastuimme juuri siitä syystä että siellä sai kulkea rauhassa eikä ympärillä pyörinyt mitään kellokauppiaita, ostoskeskuksen basaarit poislukien, meitä ei tummat hätistelleet, onkohan ne häädetty :) . Kiersimme saaren vuokra-autolla ja esim Inglesin rannat tuntuivat olevan täynnä näitä kauppiaita, muuten emme inglesistä osaa sanoa. Varmasti myös mukava paikka, kylläkin tuulisempi kuin Puerto Rico.Paljon meiltä jäi katsomatta esim. villin lännen kylä , vesipuistot....

      Hyvä valinta

      Palaamme sinne vielä varmasti uudelleen, Suosittelemme

      • vastauksista :)

        Meillä onneks 2viikon matka,joten aikaa on kierrellä siellä sun täällä. :) Auto pitäis tiesti vuokrata,mutta ei nyt tällä kertaa ajateltu sitä tehdä.Lisää kokemuksia saa laittaa!:)


    • näyttävä hotelli

      Hei! Me olimme viime vuonna lastemme, 10 ja 12v kanssa Revoli Playassa. Upean näköinen hotelli. Huoneet olivat siistejä ja hyvä ruoka myös. Mutta... siellä oli niin pirun kuuma!!! Vaikka vuokrattiin lisäksi ilmastointikone ja päivät oli pimennysverhot kiinni, niin yöt olivat yhtä tuskaa! Tuntui että kaikilla se vaikutti kovasti matkan onnistumiseen. Aamulla herättiin hikisinä ja vähän tympiä mieli kaikilla kunnes päivä käynnistyi. Siis siinä mielessä en kyllä suosittele vaikka mainostavatkin lippulaivakseen ja muuten onkin upea hotelli ja hyvällä paikalla.

    • matkalle aikova

      Me olemme myös suunnitelleet matkaa Puerto Ricoon ja hotelliksi suunnittelimme Revoli Playaa. Ainoa asia joka mietityttää ovat tallelokerot. Ovat siis respan yhteydessä? Eikö se ole hankalaa kun tallelokerot eivät ole omassa huoneistossa? Aina pitää rampata kamalasti sitten kun hakee tavaroita. Mitä ylipäänsä uskalsitte sitten säilyttää tallelokerossanne tai huoneessanne? Kokemuksia kiitos kaipaisin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      309
      2695
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1460
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1150
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1124
    Aihe