Sa...nan koivut!

Koivut ilmeisesti pukkaa jatkuvasti siementään tasakatollemme.

Ei viitsis joka toinen viikko kiivetä katolle puhdistamaan viemärien siivilöitä.

Viemärit ovat 75mm. Voisiko niiden päälle laittaa vaikka kanaverkkoa, jotta pienempi myhme menisi läpi ja oksat ym roskat jäisivät siihen?
41173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meillä ratkaistiin rännien tukkeentuminen koivun lehdistä ja siemenistä siten, että kaadettiin koivut pois ja istutettiin tilalle matalakasvuisia omenapuita.

Äänestä
  • Mutta kun taloyhtiön eräät asukkaat vastustavat, eivätkä ole kuitenkaan halukkaita menemään katoille puhdistustalkoisiin.

    Äänestä

  • sihdeistä päällekkäin, ei ne auta koivuja vastaan, tukkoon menee.

    Kattorakenteen pitää kestää tulviminen ja se kestää sen jos oikein tehty. Vesi ei pääse sisälle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tasakatto kirjoitti:

Koivut ilmeisesti pukkaa jatkuvasti siementään tasakatollemme.

Ei viitsis joka toinen viikko kiivetä katolle puhdistamaan viemärien siivilöitä.

Viemärit ovat 75mm. Voisiko niiden päälle laittaa vaikka kanaverkkoa, jotta pienempi myhme menisi läpi ja oksat ym roskat jäisivät siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu