Ex-anoppi kiusana

Pinna kireenä

Miten tiuhaan muissa eronneissa perheissä ex-anoppi lapsenlapsilleen soittelee? Oli mennyt tässä kesällä ostamaan meidän lapsille (8-v ja 7-v) uudet kännykät ja ajan kuluksi ex-anoppi on alkanut päivittäin soittelemaan kummankin kännykkään.

Itse lapset eivät ole kännykkää kinuneet, kun olen ottanut kannan, että vasta sitten hankin sellaiset, kun osaavat pitää tallessa, ladata jne. Eikä lasten kavereillakaan vielä kännyköitä liiemmin ole. Eli inhoan nyt yhden kesän jälkeen koko kännyrumbaa.

Monta kertaa olen kännyköitä etsinyt, kun lapset eivät muista mihin ovat ne jättäneet ja virtakin on useinlopussa eivätkä muista ladata. Parasta on kun kaverit, joilla kännykkää ei ole, lainaavat ja puhuvat meidän lasten laskuun. Tosin ex-anopille menee laskut...

Anoppi tavallaan meille kotiin puhelimitse tunkeutuu. Ei siinä mitään, jos vaikka kerran viikossa soittaisi, mutta päivittäin. Ja utelee minkä ennättää, että missä ollaan, keiden kanssa, mitä tehty, ovatko saaneet syödäkseen ja eikö ole jo ikävä mummille. Kun puhelu sattuu tulemaan lasten niskoittelun jälkeen ja tuhisevat itkuisina, kun ovat esim. joutuneet siivoamaan huoneensa vasten tahtoaan, niin voivottelee, että on siinäkin vanhempi kun lapsia pitää itkettää.

Laitoin kokeeksi lasten kännykät kaappiin ja virta pois. Tuli lastensuojelutyöntekijät kotiin, kun anoppi oli soittanut, että on huolissan kun ei saa lapsia kiinni puhelimitse.

Jos kännyköitä ei olis keksitty ja olis lankapuhelin, niin tuskin siihen noin tiuhaan soittelisi.

Onkohan lasten kännyköistä muille harmia?

12

1006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajattele lastesi parasta

      Mikäs nyt noin sapettaa?Sehän on loistava tilanne kun isovanhemmat pitävät yhteyttä lapsenlapsiinsa.Sehän on vain lapsillesi hyvä asia ajattele lastesi parasta.Jos alat kieltelemään niin kyllä siitä varmaan harmeja tulee.Kuinka muuten lasten isä suhtautuu kyseiseen asiaan?

    • Pidä puolesi

      pitää laittaa stopi puuhailuille. Jos soittelevat ja kyselevät se on jo törkeää. Jos vielä ilmoittavat lastensuojeluun kun ei vastata se menee jo ihan mahdottomiin.
      Kai sanoit sille lastesuojelijalle mitä ajattelet isovanhempien käännyistä ym? Ei isovanhemmat voi kiristää sinua sallimaan lasten kännyköitä. Jos et anna lupaa et anna ja sillä siisti. Sen voi tehdä lastensuojelullekin selväksi. Ei lastensuojelukaan voi pakottaa sinua sallimaan kännyköitä tai edes yhteyttä isovanhempiin. Lasten tapaamisoikeudet eivät ulotu vanhempia etäisempiin sukulaisiin.
      Pidä tiukkalinja ja sano mitä ajattelet. Kännyt pois ja kaappiin tai palauta isovanhemmille.
      Jos sieltä alkaa tulla uhkailuja tai soittoja lastensuojeluun pidä puolesi. SInä päätät saavat alaikäiset lapsesi kännykät käyttöönsä vaiko eivät ja sinulla on oikeus valvoa myös sitä kenen kanssa puhuvat jos tiukaksi menee.

      • Kokemusta on..

        ikävintä on se,että jos isovanhemmat tuovat julki huolensa lasten hyvinvoinnista lastensuojelulle niin kohta aloittavat suojelutarpeen arvioinnin!Toisinsanoen huoltaja velvoitetaan tuomaan lapset lastenpsykiatrin arvioitavaksi.Tähän ei sinänsä tarvita mitään muuta näyttöä huolen aiheellisuudesta.Tietysti voihan olla että vanhemmat/huoltaja ei koe sitä epämiellyttävänä?


    • kännyköitänne!

      Eihän ex-anopin puheluihin tarvitse vastata! Jos numero on tallennettu puhelimeen, sen soidessa näkee kuka soittaa, ja jos soittaja ei ole mieluinen, ei tarvitse vastata. Eikä puhelimia tarvitse kaiken aikaa pitää mukana niin etteivät kaverit pääse niihin puhumaan - vaikka eihän se haittaa, jos kerran ex-anoppi maksaa. Antakaa laskun vaan kasvaa, niin ehkä hänkin tulee toisiin ajatuksiin. Lasten puhelimiin voisi myös tallentaa valmiiksi vakiotekstarin, jonka he lähettäisivät ex-anopille vastaukseksi aina kun tämä soittaa. Siinä voisi olla vain vaikkapa "täällä kaikki O.K., terveisiä" tai muuta sellaista. Tai sitten sanotte irti ne liittymät ja lähetätte puhelimet anopille takaisin.

    • tunturikettunen

      Tuntuu, että nyt tarvittaisiin molemmin puolin joustoa. Ei tullut mulle selväksi, mitä tästä asiasta on puhuttu anopin kanssa, vai onko mitään.
      Joka tapauksessa sehän on hyvä, kännyt on olemassa ja maksajakin löytyy. Eli tuo on mielestäni positiivinen puoli. Kyllä useimmilla koululaisilla on jo kännykät.

      Tuo anopin jatkuava soittelu ei sekään ole paha asia ja sen kyselyt lapsilta saa jättää omaan arvoonsa. Itse tiedät, miten asian laita lastn kanssa on eikä niistä kannata hermostua, Vaikka sanoisit lapsille, että tänää syödään jätteitä niin olisi kiva olla anopin ilmettä kuuntelemassa kun kyselee ruosita seuraavan kerran ;)

      Mutta siis mun mielestä ap:n kannattaisi tehdä selkeät pelisäännöt, esim illalla ennen nukkumaanmenoa voi soittaa, tai sitten koulun jälkeen tms. Ja ilmoittaa nuo anopille. Ja lastensuojeluilmoitukset, eiväthän ne kivoja ole mutta nekin voi koittaa ottaa positiivisesti, kun pari kertaa anopin takia käyvät niin eivätpä jatkossa jaksa ko henkilön yhteydenottoja ottaa kovin vakavasti...

    • omatkin puhelusi

      anopin laskuun, jo loppuu soittelut..

    • mutta ex-anopista

      sitäkin enemmän. Teille tuntuu mummo tunkeutuvan vain puhelimen välityksellä, meille saapastelee sisälle ilmielävänä ja käy itse jääkaapilla tarkistamassa ruokatilanteen ja syö siinä samalla jos löytyy mieleistä. Jos ei löydä meitä kotoa niin kiertelee uimarannat ja kaupat ja koko kylän nurin ja etsii meidät vaikka kiven kolosta. Että onhan näitä mummoja monenlaisia, mummosta kun vaan ei koskaan tule exää, se on ja pysyy... ; )

      • anopiton

        Kyllä sen mummonkin Tuoni korjaa aikanaan. Huvitti tuo kuvauksesi jääkaapilla käyvästä anopista - mun ex-mieheni teki samalla tavalla, kun sen poismuutosta oli kulunut jonkin aikaa. Meille tullessaan se meni ensimmäiseksi tarkastamaan jääkaapin, luuli kai, että pidän lapsia nälässä. Tai että kaappi olisi täynnä kaljapulloja. Vesiperän veti joka kerralla. Ei sentään ruvennut syömään omin lupinensa...


    • ja sano

      että lapset ovat mielestäsi vielä liian pieniä pitämään kännykkää. Antakoon ne sitten lapsille uudestaan, kun he ovat teini-ikäisiä ja alkavat itse tarvita käsipuhelinta.

      • ringring

        Ja sitten kun lapset ovat teini-iässä, voi olla, ettei mummoa enää olekaan...


    • Alex 1979*

      Mulla lapset asuu äidillään ja lapset 3 ja 5 v. lapset mulla n.70 yötä vuodessa..olisin melkeen sitä mieltä et lapset ei puhelinta kovin paljoa tarvii ennen 9 tai 10 ikävuotta..sitä ennen ne ei sitä tarvii..

      Mutta eihän se puhelin ihan oikeesti mikään leikkikalu ole!! Mut kolmos tai nelosluokkalaiselle semmosen vois jo hommata saldorajan ja soitonestojen kanssa..

    • Eron tuskassa

      Oikeasti kuulostaa rasittavalta tuollainen exanoppi.Ja on kyllä lastensuojeluihmisetkin erehtyneet asiassa pahan kerran.En ymmäärrä,miksi mummon pitäisi saada olla yhteyksissä lastenlapsiinsa päivittäin???Eri asia on isä,hänellä on oikeus olla lapseensa yhteydessä.Minun ex on ostanut 7v oman käänykän,että voi olla yhteydessä poikaansa.Joskus unohtuu ladata puhelin tai se on kotona,kun ollaan muualla menossa.Mun ex on onneksi niin fiksu,ettei nosta siitä haloota.Ja itse toivoisin,että isovanhemmat pitäisvät yhteyttä puhelimitse lapsenlapsiinsa.He ovat kuitenkin fiksuja eivätkä hairitse.Onneksi lasten välit ovat säilyneet kaikkiin sukulaisiin ihan normaaleina,siitä olen erityisen iloinen lasten vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      109
      2710
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      15
      1710
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      261
      1591
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      9
      1552
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1256
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe