Wlania tuntemattomana..

Tietoa haussa

..kysyn:

Koneessani, Acer, on mahdollisuus käyttää Wlanyhteyttä. Miten toimia jos haluan ottaa sen käyttöön? ADSL-liittymänä on Elisa ja modeemina A-link Roadrunner 44C.

Tuossa kyselinkin jo Wlannistina jotakin ja joku itseään "korkeassa asemassa" pitävä vastasikin siihen suurta viisautta osoittaen ajattelematta että kaikki eivät ole perehtyneet Wlanin käyttämiseen. No niin, sitten taas asiaan:

Kun avaan koneen niin näyttää että kone ottaa automaattisesti yhteyden internettiin (Auto (wlan-ap) käyttäen. Onko niin että vaikka koneeni on kytketty ethernetpiuhalla modeemiin niin wlan on myöskin ottanut yhteyden jonnekin: langattoman symboli vilkkuu. Nyt katkaisen yhteyden luomisen. Suojatun yhteyden voi muodostaa näköjään jonkin Hohnan kautta mutta se taitaa olla maksullinen?!
Näitä kysymyksiä ei ole tullut eteen koska kone on aina ollut piuhalla kiinni modeemissa ja Wlan ei ole kiinnostanut ennen kuin nyt kun huomasin että olin lomalta paluun vuoksi unohtanut laittaa piuhan kiinni modeemiin ja kuitenkin koe yhdisti minut internettiin todennäköisesti jonkun muun liittymää käyttäen.

Kiitän asiallisista vastauksista.

1

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuperäinen kirj.

      Wikipediasta:

      "Kotitaloudet:

      Wi-Fi:ä käytetään verkottamaan kotitalouksien kiinteitä yhteyksiä langattomasti, jottei asuntoja tarvitse kaapeloida. Tätä varten kytketään modeemiin langaton tukiasema ja tietokoneeseen tukiaseman signaalit vastaanottava tai sille lähettävä lähetin-vastaanotin, mikä voi olla yleensä PCI-verkkokortti pöytätietokoneeseen, PCMCIA-kortti yleensä sylitietokoneesen tai USB:llä molempiin kytkettävissä oleva lähetin-vastaanotin. Useimmissa uusissa sylitietokoneissa on WLAN-lähetin-vastaanotin sisäänrakennettuna."

      Nythän on niin että Wlan-lähetin on koneessani sisäänrakennettuna. Eli mun olisi hankitava modeemiin langaton tukiasema? Entäpä suojaus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2970
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      361
      2653
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      48
      2410
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      30
      2390
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1948
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1479
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1472
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      72
      1393
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1349
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      14
      1321
    Aihe